Cera normalna, mimo swojej nazwy wymaga specjalnego traktowania, aby być wolna od zanieczyszczeń i zachować swój blask. Dbanie o skórę jest ważne nie tylko ze względów estetycznych. Wśród innych funkcji to ciało: stanowi barierę przed szkodliwymi chemikaliami, ciepłem i zimnem, niedobrymi mikroorganizmami oraz promieniowaniem słonecznym. Pomaga utrzymać równowagę wodną organizmu i poprzez swoje receptory odpowiada za prawidłowe odbieranie bodźców dotyku. A jak prawidłowo dbać o kondycję swojej skóry?
Charakterystyka cery normalnej
Rodzaj skóry każdej osoby zależy przede wszystkim od rodzaju płynu, który wydzielają gruczoły potowe i łojowe, które ją tworzą, aby zapewnić jej nawilżenie.
- Jeśli ta wydzielina jest raczej wodnista, będziemy mówić o skórze suchej lub normalnej.
- Jeśli jest oleista, będzie to skóra tłusta.
- Kiedy występuje równowaga w między tymi wydzielinami, mówimy o skórze mieszanej.
Pielęgnacja cery normalnej
Każdy z tych rodzajów skóry wymaga szczególnej pielęgnacji. Wiek, płeć, czynniki środowiskowe i fizjologia każdej osoby są również czynnikami decydującymi o wyborze rodzaju produktu kosmetycznego lub zabiegu.
Ponadto w obliczu problemów takich jak trądzik, nadwrażliwość, starzenie się czy patologie, takie jak atopia, należy skonsultować się ze specjalistą, który dobierze preparaty lecznicze i pielęgnacyjne do tego rodzaju cery.
Jak pielęgnować skórę normalną?
Kilka prostych wskazówek dotyczących higieny i codziennej pielęgnacji pozwoli ci cieszyć się zdrowszą i zadbaną skórą.
Zmień codzienną higienę twarzy w nawyk
Do prawidłowej pielęgnacji skóry normalnej niezbędne jest czyszczenie twarzy dwa razy dziennie – rano i przed snem – w celu usunięcia toksyn, brudu i makijażu. Aby to czyszczenie było skuteczne i nieinwazyjne, należy stosować specjalne produkty do twarzy. Podstawowe produkty pielęgnacyjne to: tonik, krem, żel myjący, mleczko lub płyn do demakijażu.
Dogłębnie nawilżenie
Nawilżenie to kolejny klucz do zdrowej i elastycznej skóry, nie tylko twarzy, ale całego ciała. Aby zrobić to poprawnie, musisz wybrać odpowiednie dla siebie mleczko kosmetyczne i nakładać je codziennie stosując delikatny masaż. Nawilżanie staje się szczególnie istotne po 30 roku życia, kiedy pojawia się ostatni dzwonek, żeby zadbać o cerę i o to, żeby była doskonale napięta.
Pij dużo wody
Woda utrzymuje nawilżenie skóry i doskonale oczyszcza. Jakby tego było mało, zawiera doskonałe składniki odżywcze, witaminy i minerały dla skóry takie jak wapń, magnez i sód. To prosta rzecz pomaga nie tylko nawodnić skórę, ale również opóźnia powstawanie zmarszczek.
Wpływ wieku
Potrzeby każdej skóry ewoluują wraz z wiekiem: jeśli jesteś młoda, będziesz potrzebować przede wszystkim nawilżenia i foto ochrony (stosuj kosmetyki z filtrem UV). A jeżeli się starzejesz, powinnaś poświęcić więcej czasu na opiekę antyoksydacyjną i dobrą dawkę odżywienia. Trzymając się tych zasad, długo będziesz cieszyć się bezproblemową cerą.
Mężczyźni też muszą pamiętać o codziennej pielęgnacji skóry
Pielęgnacja cery nie jest wyłącznie obowiązkiem kobiet. Wbrew powszechnej opinii wcale tak wiele nas nie różni, a skóra zarówno kobiet, jak i mężczyzn jest tak samo zbudowana. Rozświetlona skóra jest oznaką dobrego zdrowia, a populacja mężczyzn musi również mieć świadomość potrzeby nawilżenia, odżywienia i ochrony skóry przed słońcem, zwłaszcza twarzy.
Foto ochrona przez cały rok
Nie tylko latem warto chronić skórę przed promieniowaniem słonecznym. Musisz także zachować środki ostrożności przez resztę roku, zwłaszcza wędrując po górach. Wraz z odpowiednimi wysokiej jakości fotoprotektorami mile widziane będą okulary przeciwsłoneczne, czapki z daszkiem i kapelusze. Okolice twarzy, w których najczęściej pojawiają się urazy posłoneczne to nos i usta, dlatego należy zwracać szczególną uwagę na stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym i używanie balsamu do ust o wysokim SPF.
Uważaj na pojawienie się plam
Często spowodowane nieprawidłową ekspozycją na słońce, mogą pojawić się nieestetyczne przebarwienia na skórze. Wówczas trzeba zadziałać, aby uniknąć ich powiększenia lub ciemnienia. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że najlepszym lekarstwem jest odpowiednia profilaktyka. Jeżeli jednak jest już na to za późno, to zwróć również uwagę na piegi i pieprzyki, a jeśli zauważysz znaczne różnice w ich wielkości lub kolorze, natychmiast udaj się do dermatologa.
Nie zapominaj o dłoniach
Delikatna skóra palców to jedna z części ciała, która najbardziej odzwierciedla wiek. W związku z niemalże ciągłą ekspozycją na słońce, detergenty, wodę z kranu oraz inne czynniki zewnętrzne naskórek przestaje być jędrny, a skóra bywa nieprzyjemnie napięta. Dlatego warto zadbać o skórę dłoni, zanim stanie się szorstka, przesuszona i będą widoczne na niej zmarszczki. Najlepiej stosować wysokiej jakości mydła, które pozwolą skórze dłoni utrzymać odpowiednie pH oraz dobrze dobierać kremy do rąk. Najlepiej korzystać z naturalnych kosmetyków, które zawierają wyciągi roślinne o działaniu nawilżającym.
Pamiętaj o szyi i dekolcie
Skóra na tych partiach jest bardzo cienka i podatna na przesuszenie. Higiena, nawilżenie, odżywienie i foto ochrona to znowu klucze do utrzymania napiętej i jędrnej skóry. Dlatego nie zapominaj o zabiegach pielęgnacyjnych tej części ciała. W przypadku cery normalnej ważne jest, aby natłuszczać ją z umiarem.
Dokładne i delikatne codzienne oczyszczanie i właściwa pielęgnacja nawilżająca pomogą zachować cerę normalną bez rozszerzonych porów, zaróżowień i widocznych naczynek. Wysokiej jakości kosmetyki, dobrane do konkretnego typu skóry i jej głównych problemów, zapewnią ochronę twojej skóry przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak słońce, gorący lub zimny klimat oraz zanieczyszczone powietrze. Mogą również przynieść ukojenie suchej i wrażliwej skórze oraz przywrócić jej zdrowy stan i zapobiegać rozwojowi chorób skórnych. Pamiętaj, aby dbać o cerę!