Olejki eteryczne to substancje, które pojawiają się w większości kosmetyków. Można je także stosować samodzielnie w różnych formach. Obecnie istnieje ich wiele, są wśród nich też takie, które cały czas cieszą się ogromną popularnością. Mowa o olejku cynamonowym – niezwykle aromatycznym produkcie o skutecznym działaniu. Dowiedz się, jak możesz go wykorzystać w swojej codziennej pielęgnacji. Czy sprawdzi się u każdego? Gdzie kupić ten najlepszej jakości? W naszym artykule odpowiemy na wszystkie nurtujące cię pytania.
Olejek cynamonowy – co to właściwie jest?
Olejek cynamonowy zaliczany jest do grupy olejków eterycznych. To substancja aktywna, zatem musi być stosowana zawsze w odpowiednim rozcieńczeniu. Jego głównymi związkami, które odpowiadają za jego działanie, są:
- octan cynamylu;
- aldehyd cynamonowy;
- żelazo;
- flawonoidy;
- taniny;
- błonnik.
Cynamonowiec cejloński to drzewo rosnące przede wszystkim w Azji. Z jego kory pozyskuje się olejek cynamonowy. Poddawana jest ona destylacji parą wodną, w wyniku czego otrzymuje się wysokiej jakości produkt. Ma on żółtą barwę i charakterystyczny korzenny zapach.
Olejek eteryczny cynamonowy – właściwości kosmetyczne
Branża kosmetyczna od lat korzysta z właściwości olejku cynamonowego. Najbardziej znane i sprawdzone z nich to:
- silne działanie antyseptyczne, grzybobójcze, antybakteryjne;
- poprawa mikrokrążenia skóry;
- pobudzenie włosów do wzrostu poprzez dotlenienie mieszków włosowych;
- ujędrnianie i zwalczanie cellulitu;
- funkcja aromatyzująca;
- działanie rozgrzewające i relaksujące;
- przyspieszanie regeneracji skóry;
- niwelowanie obrzęków.
Inne właściwości olejku cynamonowego, które warto znać
Olejki eteryczne zostały docenione nie tylko przez branżę kosmetyczną. Przemysły farmaceutyczny czy spożywczy także korzystają z ich właściwości. Olejek cynamonowy jest pomocny w leczeniu wielu schorzeń i dolegliwości. Możemy do nich zaliczyć:
- cukrzycę;
- zaburzenia układu trawiennego;
- stany lękowe, nerwice, depresję;
- reumatyzm;
- bóle mięśni różnego pochodzenia;
- przeziębienia;
- brak koncentracji.
Olejek eteryczny cynamonowy zaliczany jest także do popularnych afrodyzjaków.
Olejek cynamonowy – dla kogo?
Cynamonowy olejek eteryczny może być stosowany przez większość osób do aromatyzacji powietrza. O ile nie istnieją żadne inne przeciwskazania, może stanowić substancję aktywną w kosmetyku gotowym lub przygotowanym w domu. Polecany jest szczególnie dla osób:
- zestresowanych, żyjących w ciągłym biegu;
- borykających się z nadmiernym cellulitem oraz tkanką tłuszczową;
- cierpiących na wzmożone wypadanie włosów;
- ceniących korzenne, otulające zapachy kosmetyków;
- z problemami skórnymi różnego rodzaju.
Przeciwwskazania do stosowania olejku cynamonowego
Pomimo swojego skutecznego działania olejek cynamonowy nie może być stosowany przez każdego. Jest bardzo reaktywny. To sprawia, że do bezwzględnych przeciwwskazań możemy zaliczyć przede wszystkim ciążę i okres laktacji. Nie mogą stosować go także dzieci poniżej 6. roku życia.
Alergia na olejki eteryczne jest jedną z najpopularniejszych. Do dermatologa często trafiają pacjenci z wypryskiem alergicznym. Związki aktywne znajdujące się w cynamonowym olejku nie będą odpowiednie dla skóry wrażliwej. Pamiętaj także, aby zawsze przed użyciem kosmetyku, wykonać tzw. próbę uczuleniową w niewidocznym miejscu.
Olejek cynamonowy – zastosowanie
Najpopularniejsze produkty kosmetyczne, w których znajdziesz olejek cynamonowy to:
- oleje do masażu – działanie olejku cynamonowego na cellulit jest bardzo skuteczne; substancja ta poprawia mikrokrążenie i przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej;
- rozgrzewające kremy do stóp – idealne zwłaszcza zimą dla osób mających problem z krążeniem krwi;
- dezodoranty;
- żele pod prysznic;
- perfumy;
- balsamy do ciała;
- kremy do twarzy.
Domowe laboratorium – jak wykorzystać olejek cynamonowy?
Jeśli nie chcesz korzystać z gotowych kosmetyków, jesteś w stanie stworzyć własne, naturalne! Olejek cynamonowy będzie świetnym dodatkiem zapachowym, ale także skuteczną substancją aktywną. Co możesz przygotować z jego pomocą? Są to między innymi:
- domowy olej do masażu – przygotuj wybrany olej bazowy do masażu, np. olej sezamowy, z pestek winogron, migdałowy, i dodaj do niego olejek cynamonowy. Kieruj się zasadą, aby stosować maksymalnie 2 krople na 100 ml oleju;
- maska do włosów – maskę do włosów możesz wykonać na wiele sposobów. Dostosuj komponenty do stanu i wymagań skóry głowy. Przykładowo zmieszaj jedno żółtko z oliwą z oliwek, a następnie dodaj kroplę olejku z cynamonu. Nanieś na włosy na minimum 15 minut przed myciem;
- peeling do ciała – wymieszaj cukier, fusy z kawy i kroplę lub dwie oleju cynamonowego. Tak powstały peeling stosuj minimum raz w tygodniu. Będzie świetnie złuszczał martwy naskórek, pobudzi krążenie i wspomoże cię w walce z cellulitem;
- wcierka do włosów – wcierka z olejkiem cynamonowego będzie świetnym sposobem, aby pobudzić włosy do wzrostu. W tym przypadku jako bazę możesz wykorzystać np. olej jojoba. Do 100 ml oleju dodaj 1 kroplę olejku, wymieszaj i nanieś na skórę głowy. Wykonaj delikatny masaż. Skalp może się lekko zaczerwienić, to normalny objaw i nie powinien cię niepokoić.
Zakupiony olejek cynamonowy możesz dodać także do gotowych kosmetyków. Musisz to jednak robić bardzo ostrożnie, aby nie przekroczyć zalecanego, bezpiecznego stężenia. Najlepszym sposobem na wykorzystanie olejku jest dodawanie jego kropli do maski do włosów. W tym przypadku będzie ci najłatwiej wymieszać go z resztą kosmetyku.
Olejek cynamonowy – gdzie kupić i ile to kosztuje?
Olejek eteryczny cynamonowy kupisz w każdej aptece lub sklepie ekologicznym. Znajdziesz go także w Internecie. Jego cena będzie się różnić. Mają na nią wpływ przede wszystkim pochodzenie surowca i stężenie samego olejku, ale także jego przeznaczenie. Koszt, z jakim musisz się liczyć to od 10 zł za 10 ml. Taka pojemność wystarczy ci na całkiem długi okres stosowania, biorąc pod uwagę, że jednorazowo wykorzystasz 1 kroplę.
Olejek cynamonowy – o tym pamiętaj!
Wykorzystując olejki eteryczne w swojej pielęgnacji, a szczególnie dodając je do gotowych kosmetyków, musisz stosować się do ważnych zaleceń! Przede wszystkim cynamonowy olejek nie może być aplikowany samodzielnie. Ma bardzo silne działanie, więc mógłby uszkodzić i poparzyć skórę. Nie wolno go także nakładać na okolicę oczu oraz ust.
Olejek eteryczny cynamonowy należy odpowiednio przechowywać. Najlepszym miejscem do tego będzie ciemna szuflada, bez dostępu do światła.
Olejek cynamonowy kusi nie tylko korzennym aromatem. Wykazuje też szereg często niedocenianych właściwości. Warto go mieć w zasięgu ręki, bo nigdy nie wiesz, kiedy okaże się pomocny.