Cera wrażliwa to cera skłonna do podrażnień. Jej cechą charakterystyczną jest nadreaktywność w kontakcie z drażniącymi czynnikami do których zalicza się m.in. warunki atmosferyczne. Cienka warstwa lipidowa, która wyróżnia cerę wrażliwą sprawia, że bardzo szybko ulega ona podrażnieniom, które mogą wywoływać zaczerwienienie, świąd, uczucie pieczenia i nadmierne napięcie skóry oraz związany z nimi dyskomfort. Aby przynieść ukojenie wrażliwej skórze i zminimalizować jej symptomy należy zatroszczyć się o jej właściwą pielęgnację polegającą przede wszystkim na odbudowie naturalnej bariery ochronnej skóry, a także jej wzmocnieniu i odżywieniu.
Cera wrażliwa i jej charakterystyka
Cera wrażliwa bardzo często nosi znamiona cery suchej. Najczęściej bowiem sucha i odwodniona skóra staje się wrażliwa, w negatywny sposób reagując na niekorzystne działanie warunków zewnętrznych. Zaburzenie równowagi lipidowej skóry, do którego uchodzi na skutek nadmiernej utraty wody z naskórka sprzyja powstawaniu podrażnień i zwiększa nadreaktywność skóry. To właśnie z tego powodu sucha skóra, bardzo często staje się skórą wrażliwą, wykazującą dużą skłonność do podrażnień.
W przypadku cery wrażliwej owe podrażnienia mogą powstawać w wyniku negatywnego wpływu warunków atmosferycznych. Ich powstawaniu sprzyja zwłaszcza wiatr i mróz, a także słońce oraz suche powietrze. Podrażnienia pojawiające się na skórze mogą być także skutkiem niewłaściwej pielęgnacji oraz popełnianych w jej zakresie błędów, chociażby w stosowaniu zbyt silnie działających produktów kosmetycznych. Cera wrażliwa bardzo często reaguje w negatywny sposób na wszelkie zmiany w zakresie pielęgnacji, wykazując zwiększoną skłonność do powstawania podrażnień. Do czynników zwiększających nadwrażliwość skóry zalicza się również przewlekły stres, zmiany hormonalne, a także nietolerancje pokarmowe oraz ostre przyprawy i używki.
Do objawów cery wrażliwej zalicza się zaczerwienienie skóry (tzw. rumień) i towarzyszące mu uczucie ciepła, niekiedy również pieczenia, świąd, nadmierne napięcie skóry i nieprzyjemne wrażenie ściągnięcia i mrowienia. Słaba tolerancja na składniki produktów pielęgnacyjnych oraz wpływ czynników zewnętrznych może nasilać owe symptomy, niekiedy wywołując silny dyskomfort.
Za zmniejszenie tolerancji na niekorzystne działanie warunków zewnętrznych i różnych bodźców odpowiadają dwa czynniki. Pierwszym z nich jest zaburzenie funkcji ochronnej naskórka w rezultacie którego dochodzi do nadmiernego odwodnienia skóry i zwiększenia jej podatności na działanie czynników drażniących. Drugim zaś nadmierne wydzielanie przez skórę neuroprzekaźników, cytokinów zapalnych oraz wolnych rodników, co potęguje odczuwanie dyskomfortu wynikającego z podrażnienia skóry.
Pielęgnacja cery wrażliwej
Skóra wrażliwa ze względu na swoje cechy charakterystyczne wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Kluczową rolę w zakresie jej skuteczności poza systematycznością wykonywanych zabiegów odgrywa prawidłowy dobór produktów wykorzystywanych do tego celu. Wybór kosmetyków do pielęgnacji skóry wrażliwej nie może być dziełem przypadku, ale dobrze przemyślaną decyzją, uwzględniającą specyficzne potrzeby i wymagania cery. Właściwy dobór produktów stosowanych na kolejnych etapach pielęgnacji może być trudny, zwłaszcza dla osób które dopiero rozpoczynają zmaganie się z problemami skóry wrażliwej. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy kosmetologa, a nawet dermatologa.
Na konsultację dermatologiczną powinny zdecydować się zwłaszcza te osoby u których występują silne podrażnienia, wywołujące duży dyskomfort. Lekarz w oparciu o przeprowadzony wywiad, niekiedy uzupełniony przeprowadzonymi badaniami pomoże dopasować odpowiednie produkty, zmniejszające nieprzyjemne dolegliwości i poprawiające ogólny stan skóry. Z całą pewnością jednymi z najważniejszych są kremy nawilżające, natłuszczające i odżywcze, które zawierają składniki aktywne wzmacniające skórę i pomagające przywrócić jej równowagę zarówno w zakresie nawilżenia, jak i ochrony lipidowej. Warto wybierać produkty delikatne, które nie obciążają nadmiernie skóry. Najlepiej by były one bezzapachowe i nie zawierały składników drażniących.
Do codziennego mycia należy wybierać delikatne produkty oczyszczające dedykowane cerze wrażliwej o łagodnym działaniu. Podobnie jak w przypadku kremów należy zadbać o to, by wyróżniał je dobry skład, pozbawiony silnie oczyszczających i złuszczających substancji. Co istotne w przypadku cery wrażliwej należy zrezygnować ze stosowania w codziennej pielęgnacji zbyt wielu produktów ograniczając się jedynie do tych absolutnie niezbędnych. Ponadto nie należy ich za często zmieniać, tak aby niepotrzebnie nie narażać skóry na kontakt z „nowymi” a przez to być może drażniącymi czynnikami.
Cera wrażliwa wymaga troski i uwagi. Jej pielęgnacja powinna opierać się na łagodnych produktach, pozbawionych silnie działających substancji, które nie będą przyczyniać się do występowania podrażnień. Ważne by były one dopasowane do specyficznych potrzeb skóry wrażliwej, co pomoże ukoić skórę i przywrócić jej wewnętrzną równowagę.