Chirurgia naczyniowa jest działem chirurgii zajmującym się diagnozowaniem i operacyjnym leczeniem chorób układu krwionośnego. Dzięki tej dziedzinie możliwa jest skuteczna pomoc osobom cierpiącym na takie schorzenia jak żylaki, tętniaki oraz inne choroby układu naczyniowego. Dowiedz się, jakie są metody leczenia oraz najczęstsze schorzenia układu krążenia.
Czym zajmuje się chirurgia naczyniowa?
Chirurgia naczyniowa i wewnątrznaczyniowa to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem, a także leczeniem schorzeń układu naczyniowego. Chirurgia naczyniowa leczy schorzenia tj. miażdżyca, tętniaki, zespół stopy cukrzycowej, zator płucny, przewlekła niewydolność żylna, choroby nowotworowe układu krwionośnego oraz wiele innych. Coraz więcej ludzi cierpi na problemy związane układem krążenia, co w dużym stopniu spowodowane jest przez siedzący tryb życia. Wśród pozostałych czynników wymienia się także stres, nieodpowiednią dietę, oraz zbyt małą aktywność fizyczną.
Chirurgia naczyniowa – metody diagnostyczne
Prawidłowe diagnozowanie schorzeń układu krwionośnego i chłonnego możliwe jest dzięki diagnostyce obrazowej. Umożliwia ona dogłębne sprawdzenie oraz poznanie źródła problemu. Najczęstszym badaniem jest tzw. ultrasonografia dopplerowska. Przeprowadzenie Dopplera żył i tętnic pozwala na szczegółowe zbadanie przepływu krwi przez naczynia krwionośne. Dzięki temu badaniu można stwierdzić, czy doszło do zwężenia tętnic, zmian miażdżycowych, zwężeń w obrębie naczyń krwionośnych lub niedomykalności zastawek.
Aby uzyskać lepszy obraz stanu naczyń krwionośnych, przeprowadza się tzw. kolorową ultrasonografię dopplerowską. Pozwala ocenić z jaką prędkością, oraz w którym kierunku przepływa krew. To badanie jest szczególnie ważne przy wykrywaniu zmian nowotworowych.
Kolejnym badaniem stosowanym w ramach diagnostyki naczyń krwionośnych jest angioskopia. Jest to badanie inwazyjne, polegające na wprowadzeniu do żył endoskopu z kamerą. W ten sposób sprawdza się czy doszło do zwężenia naczyń, a także czy w żyłach obecne są zakrzepy lub blaszka miażdżycowa.
Chirurgia naczyniowa – pomocnicze metody diagnostyczne
Chirurgia naczyniowa wykorzystuje w diagnozowaniu dziedziny pomocnicze. Jedną z nich jest flebografia, która pomaga postawić prawidłową diagnozę, oraz uzyskać wyraźniejszy obraz naczyń poprzez podanie kontrastu do żył. Oprócz tego chirurg naczyniowy może korzystać z metod tj. arteriografia czy limfoangiografia.
Najczęstsze schorzenia układu naczyniowego
Chirurgia naczyniowa leczy schorzenia układu naczyniowego. W przypadku jakich schorzeń będzie pomocna? Do najczęściej występujących chorób zalicza się m.in.:
- miażdżycę;
- nadciśnienie tętnicze;
- niewydolność żył;
- żylaki kończyn dolnych;
- przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych;
- zator tętnicy płucnej;
- choroba niedokrwienna serca;
- zawał serca;
- choroba zakrzepowo-zatorowa;
- zakrzepica;
- zaburzenia lipidowe.
Chirurgia naczyniowa – metody leczenia
Choroby naczyniowe wymagają wdrożenia odpowiedniego leczenia. Najcześciej stosowaną metoda leczenia jest skleroterapia. Zabieg ten polega na ostrzykiwaniu poszerzonych naczyń krwionośnych. Substancja podawana jest bezpośrednio do świateł naczyń krwionośnych, gdzie dochodzi do uszkodzenia i kontrolowanego stanu zapalnego. Naczynie ulega zwłóknieniu, a następnie zarośnięciu. Metoda zamykania naczyń najcześciej stosowana jest przy małych żylakach.
Aterektomia to kolejna metoda stosowana w leczeniu naczyń żylnych. Polega na usunięciu lub zredukowaniu ilości blaszek miażdżycowych. Blaszki miażdżycowe mogą prowadzić do zablokowania przepływu krwi, co skutkuje niedokrwieniem. Charakterystycznym objawem tego stanu jest ból kończyny dolnej po wysiłku, który ustępuje po krótkotrwałym odpoczynku. W zaawansowanym stadium może dochodzić do owrzodzenia i martwicy, która może zakończyć się nawet amputacją kończyny. Zabieg ten wykorzystywany jest również w kardiologii. Polega na wszczepieniu stentu lub stentgraftu, który zapobiega zwężaniu naczyń.
Innym zabiegiem stosowanym w celu udrożnienia tętnic jest angioplastyka balonowa. Polega na wszczepieniu cewnika balonowego, który dobrany jest pod względem długości do naczynia. Następnie cewnik pod wpływem wysokiego ciśnienia jest rozprężany w tętnicy.
W ramach leczenia chirurgicznego wykonuje się również zabieg jakim jest pomostowanie tętnic wieńcowych. Wskazany jest on w przypadku zaawansowanej choroby wieńcowej. Wszczepienie bajpasów ma na celu połączenie naczyń aorty z naczyniami wieńcowymi za pomocą pomostu. Dzięki temu możliwe jest ominięcie zwężonych poprzez blaszki miażdżycowe naczyń i właściwy przepływ krwi. Zabieg ten wykonuje kardiochirurg.
Czy do chirurga naczyniowego potrzebne jest skierowanie?
W ramach Narodowego Funduszu Zdrowia można skorzystać z konsultacji u chirurga naczyniowego. Tym celu należy jednak mieć skierowanie uprawniające do wizyty. Skierowanie można uzyskać od lekarza rodzinnego.
Kiedy warto wybrać się do chirurga naczyniowego?
Najczęstszą przyczyną wizyty u chirurga naczyniowego są żylaki lub obecność pajączków. Jednak chirurga naczyniowego warto odwiedzić również, gdy cierpisz na bóle kończyn dolnych. Mogą one świadczyć o zaburzeniach naczyń tętniczych i żylnych. Kiedy jeszcze należy wybrać się na konsultację? Oto lista dolegliwości, których nie należy lekceważyć:
- mrowienie lub drętwienie kończyn;
- zaburzenia czucia;
- puchnięcie kończyn dolnych;
- zaczerwienienia kończyn dolnych;
- uczucie ciężkości nóg;
- pojawiające się owrzodzenia i trudno gojące się rany;
- duszność;
- ból za mostkiem;
- uporczywy kaszel.
Profilaktyka chorób układu naczyniowego
Dużą rolę w zapobieganiu schorzeniom układu krwionośnego odgrywa profilaktyka. Na schorzenia naczyń limfatycznych i krwionośnych narażone są bowiem osoby z nadwagą, nałogowi palacze, czy osoby po 50-tym roku życia. Szereg czynników, w tym styl i jakość życia wpływa na problemy związane z układem krwionośnym. Schorzenia takie jak miażdżyca tętnic szyjnych, tętniak aorty, żylaki tętnic i żył są bardzo często związane ze złą dietą, brakiem ruchu i stresującym trybem pracy. Warto więc zadbać o dobrze zbilansowaną dietę, unikać używek, a także regularnie ćwiczyć.
Chirurgia naczyniowa pomaga w leczeniu schorzeń układu krwionośnego. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych metod, diagnostyka oraz leczenie chorych daje coraz lepsze efekty, oraz zwiększa rokowania pacjentów.