Cieniowana grzywka potrafi nadać włosom objętości. Co więcej, jest łatwa w utrzymaniu i stylizacji. By dobrze wyglądała, wystarczy ją lekko przeczesać lub wysuszyć na płaskiej szczotce. Marzy ci się taka grzywka? Wcale nie musisz wybierać się do fryzjera! Podpowiemy ci, jak samodzielnie stworzyć taką stylizację włosów.
Zalety fryzur z lekką grzywką
Cieniowana grzywka jest bardzo uniwersalna, a jednocześnie niezwykle kobieca. Włosy są łatwe do uczesania i ułożenia. Pod tym względem najprostsza w obsłudze jest cienka grzywka. Jej kolejną zaletą jest fakt, że dobrze dopasowuje się do reszty włosów podczas odrastania. Ten typ uczesania jest bardzo modny i praktycznie nie wychodzi z trendów.Nie dość, że pięknie wygląda, to można modyfikować je na wiele sposobów. Jest mniej strukturyzowany niż prosta grzywka opadająca na oczy. Pozwala więc na dużą dowolność w kwestii zmian fryzur. Jest to świetna opcja dla pań, które nie cierpią nudy i cenią sobie swobodę i różnorodność codziennych stylizacji.
Fryzjer może doradzić ci w kwestii cięcia
Poproś swojego fryzjera o radę w kwestii długości, gęstości i formy cieniowanej grzywki. Stylista z pewnością dopasuje twoją fryzurę do twarzy w taki sposób, by podkreślić wszystkie naturalne atuty. Taki wygląd doda ci też więcej elegancji i kobiecego szyku. Nie bój się eksperymentować z włosami i koniecznie wypróbuj ten trend!
Komu pasuje cieniowana grzywka?
Cieniowana grzywka może pasować praktycznie każdemu. Jest to znakomita opcja dla wszystkich kobiet, które nie przepadają za układaniem włosów. Być może twój styl życia nie pozwala na spędzanie całych godzin przed lustrem lub po prostu nie lubisz tego robić. Taka fryzura nie wymaga szczególnej troski – wystarczy przeczesać grzywkę, aby stworzyła ona efekt większej objętości całej fryzury.
Jest jednocześnie kobieca i delikatna, pasuje do krótkich, średnich i długich włosów. Okrągła lub kwadratowa buzia może nie sprawdzić się zbyt dobrze w takim obramowaniu. Uważać powinny też posiadaczki szczupłej brody lub niskiego czoła. Nieoczywistą zaletą cieniowanej grzywki jest ukrywanie wysokiego czoła, zmarszczek i łagodzenie niektórych ostrych rysów.
Jak dobrać grzywkę do kształtu twarzy?
Cieniowana grzywka na bok bardzo dobrze wygląda u osób o okrągłej twarzy. Przedziałek przesunięty na jedną stronę optycznie wyszczupla i wydłuża. Natomiast wersja francuska grzywki idealnie podkreśli naturalne piękno posiadaczek pociągłych, owalnych lub prostokątnych twarzy. Grzywka powinna pasować nie tylko do twojego kształtu twarzy, ale też reszty włosów (pod kątem gęstości) i twoich ulubionych uczesań (w kwestii długości i kształtu).
Natomiast ułożenie cieniowanej grzywki na prosto lepiej pasuje do podłużnej twarzy. Takie cięcie dobrze wygląda zarówno na idealnie prostych, jak i kręconych włosach. Pamiętaj jednak, że krótkie loki zdecydowanie trudniej poskromić i odpowiednio ułożyć. Gładkie włosy nie powinny ci jednak sprawiać żadnego problemu ze stylizacją.
Jak obciąć grzywkę w domu?
Jeżeli nie ufasz sobie z nożyczkami, zdecydowanie lepiej udać się do fryzjera. Wycieniowanie tak krótkich włosów z samego przodu twarzy wymaga nieco wprawy. Jednak jeśli nie brakuje ci odwagi, możesz zrobić to samodzielnie we własnym domu, wykorzystując nasz trik z gumką.
Samodzielne cieniowanie grzywki
Wydziel z włosów partię, którą zamierzasz przeznaczyć na cieniowaną grzywkę – niech swobodnie opada na czoło. Złap kosmyki palcami w miejscu znajdującym się tuż pod twoimi brwiami i zwiąż gumką. Jednym, pewnym ruchem nożyczek obetnij włosy poniżej gumki i rozpuść je. Powinny naturalnie układać się tuż nad linią brwi. Na koniec możesz wyrównać wszelkie dłuższe kosmyki, by grzywka lepiej się układała. Możesz też postrzępić włosy, lecz uważaj, by przy tym zbytnio nie skrócić grzywki.
Masz bardzo cienkie lub rzadkie włosy? W takiej sytuacji lepiej założyć gumkę w nieco dalszej odległości od czubka głowy. Po przycięciu mogą bardziej odbijać się od nasady, w związku z czym grzywka będzie krótsza. Obcinając cieniowaną grzywkę w domu, musisz być bardzo ostrożna, by nie przesadzić z cięciem. Bardzo łatwo dać się ponieść lub źle wymierzyć długość i skrócić kosmyki bardziej niż planowałaś.
Mimo wszystko zdecydowanie bezpieczniej udać się z tym do fryzjera. Specjalista dodatkowo doradzi ci, jaki typ grzywki będzie najlepiej prezentował się z twoim kształtem twarzy.
Cieniowana grzywka – jak ją układać?
Z prostymi włosami jest to wyjątkowo łatwe. Jeśli twoje włosy są naturalnie gładkie i posłuszne, twoją grzywkę wystarczy prawdopodobnie tylko przeczesać. Sprawa może jednak wyglądać całkiem inaczej w przypadku fryzur falowanych lub mocno kręconych. Jeżeli zależy ci na prostej cieniowanej grzywce, musisz suszyć ją na szczotce w kierunku do dołu, a następnie spryskać niewielką ilością lakieru. W ten sposób twoja fryzura z grzywką powinna zostać dobrze utrwalona.
Jeśli chodzi o upięcie do takiej grzywki – masz tu dość sporą dowolność. Będziesz dobrze prezentować się w rozpuszczonych, luźno opadających lokach, jak i w ciasnym upięciu. Ten rodzaj grzywki doskonale pasuje do wszelkich fryzur w typie boho, prostych kucyków i niechlujnych koków. Doda ci kobiecości i charakteru. Możesz łączyć ją też z krótkim bobem, długim warkoczem lub bardziej zawiłymi upięciami.
Asymetryczna grzywka
Ciekawym rozwiązaniem jest też asymetryczna grzywka. Świetnie wygląda w kolorze blond, rudym, czarnym, czy klasycznym brązie. Asymetryczna grzywka nie wymaga praktycznie żadnej szczególnej troski ani stylizacji. To opcja, która pasuje zarówno nastolatkom, jak i kobietom dojrzałym.
Zaletą tego rodzaju obramowania twarzy nad zwykłą prostą grzywką jest fakt, że pasuje praktycznie każdemu. Nie musisz martwić się, że twój kształt twarzy na nią nie pozwala. Ten rodzaj grzywki można modyfikować i dostosować do każdego typu urody.
Dowiedz się, jak ułożyć asymetryczną cieniowaną grzywkę:
- przy owalnej twarzy dobrze będzie wyglądać lekka, zwiewna, opadająca na twarz i jej boki grzywka niesymetryczna. Resztę włosów możesz pozostawić rozpuszczonych, zawijających się do wewnątrz lub na zewnątrz. Dobrze będziesz wyglądać też w wysokim kucyku;
- panie z okrągłą twarzą również mogą skorzystać na takiej grzywce. Ułóż ją na skos, by optycznie wydłużyć i wyszczuplić swoją twarz;
- dla trójkątnej twarzy grzywka nie może być zbyt gęsta. Powinna być delikatna, by nie przytłoczyć zbytnio twoich rysów.
Jak widzisz, cieniowana grzywka to fryzura dość uniwersalna. Tradycyjnie prostych grzywek nie zaleca się kobietom z okrągłą lub kwadratową twarzą. Jednak ten rodzaj uczesania możesz dostosować do każdego przypadku. Asymetryczne ułożenie może nawet pomóc ci wysmuklić twarz. Jeśli nie brak ci odwagi, możesz sama obciąć swoje kosmyki, by stworzyć taki look. Bezpieczniejszą opcją jest jednak wizyta u fryzjera, który dobierze najlepszą fryzurę dla podkreślenia twojego naturalnego piękna.
Najczęściej zadawane pytania
Jak cieniuje się grzywkę?
Najbezpieczniejszą opcją jest udanie się do fryzjera, który odpowie na wszystkie pytania, doradzi w kwestii cięcia i przede wszystkim – zrobi to profesjonalnie. Jeśli jednak chcesz podjąć się tej czynności samodzielnie, pamiętaj o kilku niezbędnych krokach. Przede wszystkim wydziel partię włosów, którą chcesz przeznaczyć na cieniowaną grzywkę, a następnie złap kosmyki palcami w miejscu znajdującym się tuż pod brwiami i zwiąż je gumką. Obetnij nożyczkami włosy poniżej gumki i rozpuść je. Powinny naturalnie układać się tuż nad linią brwi.
Jak wygląda francuska grzywka?
Francuska grzywka, czyli tzw. curtain bangs, to grzywka rozchodząca się na boki i trochę dłuższa od klasycznej. Może nawet lekko przysłaniać oczy. Grzywka luźno opada na twarz i jest pocieniowana. Jej wielką zaletą jest to, że nie trzeba jej specjalnie stylizować, tylko układa się sama.
Do kogo pasuje cieniowana grzywka?
Ten typ grzywki może nie sprawdzić się zbyt dobrze przy twarzach okrągłych lub kwadratowych. Zaletą grzywki jest ukrywanie wysokiego czoła, zmarszczek i łagodzenie ostrych rysów twarzy, dlatego posiadaczki takich cech będą bardzo zadowolone z tej fryzury.