Hydroksyapetyt jest nieorganicznym składnikiem, który w dużej mierze odpowiada za stan naszych zębów i kości, a dokładnie za ich wytrzymałość. Warto wiedzieć, że hydroksyapatyt wapnia w zależności od wieku może stanowić nawet do 80% budulca kości. Pozyskiwany w sposób syntetyczny jest wykorzystywany nie tylko w stomatologii, ale także w kosmetologii oraz zabiegach medycyny estetycznej gdzie doskonale sprawdza się w roli skutecznego i bezpiecznego wypłeniacza.
Hydroksyapatyt wapienny – właściwości i sposoby wykorzystania w pielęgnacji jamy ustnej
Występowanie hydroksyapatytu wapnia w organizmie człowieka – jego zębach oraz układzie kostnym ma ogromne znaczenie, zwłaszcza ze względu na ich strukturę. To dzięki niemu kości i zęby są wytrzymałe i mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne. W przypadku zębów ten minerał chroni płytkę nazębną przed próchnicą oraz nadwrażliwością zębów i zapobiega jej powstawaniu. Z tego względu bardzo często bywa wykorzystywany w pastach do zębów oraz płynach do płukania jamy ustnej.
Hydroksyapatyt jako składnik produktów przeznaczonych do higieny jamy ustnej jest niezwykle popularny, głównie ze względu na fakt, iż występuje naturalnie w organizmie człowieka, przez co wykazuje dużą biozgodność. Działanie tego minerału w codziennej pielęgnacji zębów można porównać do działania plomby, a sam hydroksyapatyt bywa nazywany skutecznym płynnym wypełniaczem.
Szkliwo, które pokrywa zęby narażone jest na powstawanie ubytków i mikrouszkodzeń, powstające na jego powierzchni. W ten sposób dochodzi do zwiększenia wrażliwości zębów na czynniki zewnętrzne, takie jak zimne powietrze oraz słodkie lub kwaśne pokarmy. Codzienne używanie pasty do zębów z hydroksyapatytem sprawia, że dochodzi do odbudowania i uszczelnienia powstałych ubytków oraz wzmocnienia szkliwa zębów. Co więcej minerał ten w pastach oraz płynach do płukania ust tworzy warstwę ochronną na szkliwie, chroniąc je przed działaniem kwasów oraz bakterii.
Hydroksyapatyt wapnia w medycynie estetycznej
Hydroksyapatyt, ze względu na swoje właściwości odbudowujące, ma również szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej, gdzie jest traktowany jako skuteczny wypełniacz, którego podstawę stanowi właśnie wapń. Z tego też względu najczęściej bywa wykorzystywany przy wypełnianiu zmarszczek. Jednak jego zastosowanie pozwala także na skuteczne wymodelowanie konturu twarzy oraz przywrócenie objętości skóry na dłoniach, gdzie skóra najszybciej ulega procesom starzenia.
Hydroksyapatyt zazwyczaj wykorzystywany jest w formie żelu, którego drobinki stymulują włókna kolagenowe do wzrostu. Dzięki zwiększeniu produkcji kolagenu efekty zastosowania hydroksyapatytu w celu spłycenia zmarszczek oraz modyfikacji konturu twarzy (na przykład poprzez podniesienia kącików ust) zostają zwiększone.
Zabieg z wykorzystaniem syntetycznego hydroksyapatytu zalecany jest przede wszystkim tym osobom, które w sposób naturalny, bez sięgania po inwazyjne zabiegi chirurgiczne, chcą poprawić swój wygląd. Ponadto stanowi on również ciekawą alternatywę dla kwasu hialuronowego. Zabieg przy użyciu hydroksyapatytu polega na wstrzyknięciu substancji w wybrane miejsce, dzięki czemu dochodzi do zwiększenia ilości cząsteczek tego minerału, tworzących podstawową strukturę tkanki oraz stymuluję zwiększonej produkcji włókien kolagenowych. Już po kilku dniach od wykonania zabiegu, skóra staje się wyraźnie gładsza i zdecydowanie bardziej elastyczna.
Sam zabieg jest w zasadzie bezbolesny. W przypadku zwiększonego uczucia dyskomfortu można zastosować znieczulenie miejscowe w postaci kremu lub żelu. Po samym zabiegu pacjent nie musi podlegać w zasadzie żadnej rekonwalescencji. Warto jednak pamiętać, że w pojedynczych przypadkach, w miejscach poddanych zabiegowi w okresie doby od jego wykonania może wystąpić miejscowa opuchlizna lub zaczerwienienie, które jednak powinno ustąpić samoistnie. Aby przyspieszyć ten proces można zastosować miejscowo okłady chłodzące.
Efekty zabiegu z wykorzystaniem cząsteczek hydroksyapatytu mogą utrzymywać się nawet do około dwóch lat. Bardzo wiele w tym względzie zależy również od indywidualnych predyspozycji pacjenta, jego wieku, stanu jego skóry oraz głębokości wypełnianych ubytków. Przed przeprowadzeniem zabiegu należy bezwzględnie udać się na konsultację lekarską.
Hydroksyapatyt jako budulec kości
Hydroksyapatyt stanowi substrat tkanki kostnej i wspomaga rozwój kości. Ze względu na swoje właściwości mechaniczne (przede wszystkim jego biozgodność) wykorzystywany jest również w medycynie. Ten minerał doskonale wiąże się z tkanką kostną i stymuluje kości do wzrostu, dlatego bardzo często wykorzystywany jest jako warstwa wierzchnia implantów, co odgrywa kluczową rolę, na przykład w przypadku amputacji fragmentu kości.
Hydroksyapatyt zapobiega obluzowywaniu się implantów oraz endoprotez, a przez to zmniejsza ryzyko wystąpienia stanów zapalnych po ich wszczepieniu. Ponadto dzięki jego właściwościom, po wszczepieniu pokrytego hydroksyapatytem implantu, w krótkim czasie zaczyna obrastać go tkanka kostna, przez co nie dochodzi do korozji materiału implantu lub endoprotezy. Ma to ogromne znacznie w procesie gojenia się miejsca po zabiegu oraz w czasie rekonwalescencji.
Z biegiem czasu oraz rozwojem medycyny i techniki pojawiła się także możliwość wytworzenia z hydroksyapatytu polimerowych rusztowań dzięki czemu tworzone są połączenia między obcym wszczepionym materiałem oraz organizmem. Najczęściej minerał ten wykorzystywany jest podczas wszczepiania endoprotez stawów kolanowych i biodrowych, a także implantów zębów.
Sposoby pozyskiwania hydroksyapatytu
Syntetyczny hydroksyapatyt, oprócz tego, że występuje naturalnie w organizmie człowieka może być także pozyskiwany różnymi sposobami. Jedną z nich jest metoda mokra, dzięki której można otrzymać minerał poprzez reakcje zobojętniania kwasów oraz reakcje zachodzące między różnymi roztworami soli. Inną metodą pozyskiwania hydroksyapatytu jest metoda sucha, która z kolei polega na pozyskiwaniu materiału z ciał stałych.
Kolejna metoda pozyskania hydroksyapatytu to metoda hydrotermalna, w przebiegu której proces wytwarzania minerału odbywa się przy podwyższonej temperaturze oraz podwyższonym ciśnieniu. Wreszcie ostatnia metoda, metoda topnikowa, polega na rozpoczęciu reakcji między topnikami i substratami. W tym przypadku powstaje minerał podobny do hydroksypatytu, który jednak zawiera domieszki.
Hydroksyapatyt to minerał z grupy fosforanów wapniowych, który ma wpływ na funkcjonowanie układu kostnego oraz stan zębów człowieka. Dzięki stosowaniu past do zębów oraz płynów do płukania jamy ustnej zawierających minerał, zęby stają się mniej wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych, a szkliwo zostaje znacznie wzmocnione. Ponadto ten minerał wykorzystywany jest także w medycynie estetycznej i pomaga w skutecznej redukcji zmarszczek oraz widocznym odmłodzeniu skóry. Hydroksyapatyt może być także wykorzystywany w chirurgii podczas redukowania ubytków kostnych.