W klinikach medycyny estetycznej coraz częściej wykonuje się korektę uszu, która polega na modyfikacji chrząstki małżowiny usznej. Zabieg jest dobierany indywidualnie do potrzeb pacjenta. Warto wiedzieć, że jest to jedyne skuteczne rozwiązanie, które pozwala osiągnąć widoczne i długotrwałe efekty. Dzięki temu pacjent może zupełnie zmienić swój wygląd, ponieważ kształt uszu znacząco wpływa ma rysy twarzy.
Jakie są wskazania do wykonania korekcji odstających uszu?
Chirurgiczna korekta uszu, czyli tak zwana otoplastyka umożliwia uzyskanie oczekiwanego wyglądu małżowin usznych poprzez ich modelowanie, szczególnie jeśli występuje tu obiektywny problem anatomiczny czy estetyczny. Wskazaniem do wykonania operacji są kwestie psychologiczne. Często bowiem pacjenci mają zaburzoną samoocenę ze względu na defekt, a to wpływa na komfort ich życia. Zabieg można przeprowadzić zarówno na jednej, jak i na obu małżowinach, w zależności od tego, na czym polega problem.
Zwykle na korekcję decydują się dorośli, aczkolwiek zdarza się ją przeprowadzać również u dzieci, dla których względy estetyczne i odstawanie od pewnych norm są niezwykle ważne. Należy mieć tu jednak na uwadze, że zabieg wykonuje się z reguły między siódmym a czternastym rokiem życia, gdyż wcześniej ucho dopiero się formuje, a przy tym stosunkowo wcześnie przeprowadzona operacja daje najlepsze efekty.
Jednym ze wskazań jest asymetria uszu, która najczęściej jest dziedziczna. Poza tym powodem do podjęcia decyzji o operacji są po prostu odstające bądź nierówne małżowiny.
Na jakie efekty możesz liczyć po zabiegu korekcji uszu?
Zabieg ten daje dokładnie takie rezultaty, jakich oczekuje pacjent, oczywiście przy uwzględnieniu wcześniejszej opinii lekarza. Nie trzeba tu czekać na rezultaty, ponieważ w przeciwieństwie do wielu innych metod operacja daje natychmiastowe i naprawdę spektakularne efekty.
Korekcja znacząco poprawia wygląd małżowin i sprawia, że bardziej przylegają one do głowy. Poza tym uszy stają się symetryczne względem siebie. Zmiana w estetyce wpływa na samopoczucie pacjenta, który dzięki temu odzyskuje pewność siebie.
W jaki sposób należy przygotować się do otoplastyki?
Zanim przeprowadzi się otoplastykę, konieczna jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem z zakresu chirurgii plastycznej. W jej trakcie pacjent wskazuje na swoje oczekiwania, a lekarz stwierdza, na ile jest to możliwe i ewentualnie doradza, co warto zrobić. Poza tym specjalista przeprowadzi wywiad, w trakcie którego zapyta o przeciwwskazania oraz opowie Ci, jakie mogą być skutki uboczne wykonania takiej operacji, a także jak postępować po zabiegu.
Jeśli chodzi o same przygotowania to najważniejsze jest, aby na kilka dni przed planowaną otoplastyką nie zażywać żadnych leków, które w swoim składzie posiadają kwas acetylosalicylowy, w tym aspiryny. Dlaczego? Ponieważ substancja ta wpływa na niższą krzepliwość krwi. Ponadto należy zrezygnować z palenia papierów na co najmniej dwa tygodnie przed korektą, ale również kilka tygodni po, gdyż palenie może utrudnić gojenie się ran.
Przed zabiegiem pacjent musi być na czczo, jeżeli oczywiście będzie on wprowadzany w narkozę. Poza tym przed zabiegiem należy wykonać wszelkie podstawowe badania, w tym morfologię krwi, żeby sprawdzić, w jakiej kondycji jest organizm.
Korekta uszu – jak przebiega zabieg? Jak wygląda rekonwalescencja?
Pierwszym krokiem zabiegu jest znieczulenie, które najczęściej jest miejscowe – z reguły nie ma potrzeby podawania pacjentowi narkozy. Oznacza to, że osoba poddająca się operacji może być cały czas przytomna, ale oczywiście nie czuje żadnego bólu. Następnie lekarz zarysowuje na małżowinach linie, które pokazują, jak przebiegać będą cięcia. Warto dodać, że w przypadku dzieci zwykle stawia się ma znieczulenie ogólne zamiast znieczulenia miejscowego, bo najmłodsi znacznie gorzej znoszą stres związany z operacją.
Kiedy lekarze wykonają odpowiednie cięcia, zakładają szwy, które zdejmowane są po około tygodniu, w zależności od tego, jak goją się rany. Poza tym jeszcze na sali operacyjnej pacjentowi zakłada się opatrunek nie tylko na uszy, ale również na całą głowę. Opatrunek ten ma formę opaski. Należy przygotować się na to, że w pierwszych dniach po zabiegu okolice uszu mogą boleć, ale nie będzie to ból nie do zniesienia. Bez problemu poradzą sobie z nim standardowe środki przeciwbólowe, w tym paracetamol. Jeśli okaże się, że leki te są zbyt słabe dla danego pacjenta, lekarz może zdecydować o przepisaniu nieco silniejszych na receptę.
Wspomniany opatrunek pooperacyjny należy wymienić po dwóch dniach, zaś po tygodniu można go całkiem zdjąć, podobnie jak szwy. Na operowanych okolicach widoczne są wówczas jeszcze rany lub obrzęki, ale są one znacznie mniejsze. Nie trzeba też obawiać się o blizny – ukryte są one w bruździe pomiędzy czaszką a uchem.
Efekt zabiegu plastyki uszu
Rezultaty tego rodzaju zabiegu nie są tymczasowe – utrzymują się do końca życia, zakładając, że pacjent będzie dbać o operowaną strefę zwłaszcza w początkowym czasie leczenia. Generalnie zakłada się, że efekt będzie spełniał w stu procentach to, co zostało ustalone w trakcie konsultacji przed zabiegiem.
Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu korekcji uszu?
W przypadku każdego zabiegu chirurgicznego istnieją pewne kwestie wykluczające. Tak też jest i tutaj. Do bezwzględnych przeciwwskazań należy zaliczyć przede wszystkim aktywne infekcje wirusowe i bakteryjne oraz choroby nowotworowe i autoimmunologiczne. Poza tym możliwość przeprowadzenia operacji wyklucza również przerwanie ciągłości skóry w obrębie ucha i czaszki, występowanie zaburzeń krzepnięcia krwi oraz okres ciąży i karmienia piersią.
Istnieją także wykluczenia względne, które nie pozwalają na wykonanie zabiegu pod warunkiem otrzymania na to zgody lekarza. Należą do nich: cukrzyca, skazy naczyniowe, przeziębienie, stany zapalne skóry, przyjmowanie niektórych leków, tendencja do powstawania bliznowców oraz niektóre choroby i zaburzenia psychiczne.