Kwas glikolowy należy do grupy kwasów AHA. Stosuje się go zarówno w profesjonalnych zabiegach kosmetologicznych, jak i jako składnik produktów przeznaczonych do domowej pielęgnacji skóry twarzy. Kwas glikolowy posiada liczne właściwości, dzięki którym doskonale sprawdza się w walce z trądzikiem i oznakami starzenia się skóry. Dodatkowo nawilża i pielęgnuje kompleksowo skórę, poprawiając jej wygląd i kondycję. Efekty, jakie można osiągnąć przy regularnym stosowaniu kwasu glikolowego uzależnione są od jego stężenia. Im wyższe, tym wpływ kwasu na skórę jest większy.
Kwas glikolowy i jego właściwości oraz zastosowanie
Kwas glikolowy in. kwas hydroksyoctowy pozyskiwany jest z trawy cytrynowej. Należy do alfahydroksykwasów, czyli popularnych kwasów z grupy AHA. Jego cząsteczki w porównaniu do innych kwasów wchodzących w skład grupy należą do jednych z najmniejszych. Spośród wszystkich kwasów AHA posiada on też najprostszą budowę. Dzięki tym właściwościom kwas glikolowy z łatwością przenika w głębsze partie skóry, co poprawia jego skuteczność, a przez to również popularność.
Stężenie kwasu glikolowego wykorzystywanego w gotowych produktach przeznaczonych do domowej pielęgnacji waha się w granicach 5%-15%. Kwas glikolowy o takim stężeniu można znaleźć w popularnych produktach, przeznaczonych do codziennego stosowania, takich jak kremy do twarzy, toniki, płyny micelarne i produkty typu serum. Niektóre z peelingów (np. peeling glikolowy), zawierają nieco wyższe, ale wciąż bezpieczne do samodzielnego stosowania, stężenie sięgające ok. 20%. Najwyższe, dopuszczalne wyłącznie w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych stężenie kwasu osiąga wartość 50%-70%.
Kwas glikolowy w tak wysokim stężeniu posiada właściwości złuszczające,zapewniająceefekt mocnego złuszczenia naskórka, co pozwala na dokładne oczyszczenie skóry twarzy. Używanie produktów z zawartością kwasu glikolowego o tak wysokim stężeniu pobudza procesy regeneracyjne głębszych warstw skóry i sprawia, że naskórek staje się grubszy, a przez to bardziej odporny m.in. na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych.
Preparaty z kwasem glikolowym przeznaczone do domowej pielęgnacji, dzięki niskiemu stężeniu kwasu działają łagodnie i nie wywołują podrażnień (wyjątkiem jest uczulenie na kwas). Można więc je bezpiecznie stosować. Po profesjonalnych zabiegach, z zastosowaniem kwasu o wyższym stężeniu może wystąpić lekkie podrażnienie skóry, objawiające się jej zaczerwienieniem oraz silnym procesem złuszczania. Jest to jednak reakcja zupełnie naturalna. Podrażnienia znikają samoistnie po kilku dniach od zabiegu.
Kwas glikolowy kontra trądzik
Kwas glikolowy w kontekście walki z trądzikiem działa na skórę w wielu aspektach. Przede wszystkim reguluje pracę gruczołów łojowych, co pozwala ograniczyć ilość wydzielanego sebum. Dodatkowo, zastosowany w niższym stężeniu, łagodnie złuszcza naskórek, jednocześnie starannie oczyszczając skórę z obumarłych komórek, zaskórników i innych zanieczyszczeń gromadzących się na jej powierzchni, co pozwala odblokować pory. Ponadto kwas ten wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne.
Działanie to może zostać spotęgowane poprzez zastosowanie kwasu glikolowego o wysokim stężeniu, które stosuje się wyłącznie w gabinetach dermatologicznych i kosmetologicznych. Przeprowadzana w nich kuracja przy zastosowaniu kwasu glikolowego pozwala skutecznie zmniejszyć ilość zmian trądzikowych. W walce z trądzikiem kwas ten ma jeszcze jedno zastosowanie. Otóż rozjaśnia przebarwienia, ogranicza rumień oraz redukuje blizny, często będące pozostałością po zmianach trądzikowych i towarzyszących im procesach zapalnych, ujednolicając w ten sposób koloryt cery. Przyczynia się tym samym do poprawy ogólnej kondycji skóry.
Samodzielne stosowanie produktów z kwasem glikolowym wspomaga walkę ze zmianami trądzikowymi, jednak do osiągnięcia zadowalających i trwałych efektów potrzebne są produkty z zawartością stężenie zdecydowanie wyższą. Dlatego też warto domową pielęgnację rozszerzyć o profesjonalną kurację przeprowadzoną przez kosmetologa. Warto przy tym pamiętać, że najlepsze rezultaty zapewnia przeprowadzenie całej serii zabiegów, wykonywanych w odpowiednich odstępach czasu.
Kwas glikolowy w pielęgnacji twarzy
Dobroczynne działanie kwasu glikolowego na skórę nie ogranicza się tylko i wyłącznie do wygładzenia i redukcji zmian skórnych. Równie skutecznie sprawdza się on bowiem w zakresie walki ze zmarszczkami i innymi oznakami starzenia się skóry. Kwas glikolowy odmładza skórę, pomaga skutecznie ją nawilżyć i pobudzić od głębokiej regeneracji. Dodatkowo reguluje procesy jej rogowacenia, dzięki czemu skora staje się gładka.
Ponadto kwas glikolowy pobudza produkcję kolagenu i elastyny, czyli dwóch bardzo istotnych substancji, odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowego napięcia i sprężystości skóry, których zawartość w skórze wraz z wiekiem maleje. To z kolei przyczynia się do powstawania na jej powierzchni widocznych bruzd i zmarszczek, będących widocznymi oznakami starzenia się skóry. Kwas glikolowy w zakresie walki z następstwami starzenia się skóry ma jeszcze jedno istotne zastosowanie. Otóż pomaga on przywrócić odpowiednią grubość naskórka, która wraz z wiekiem staje się coraz cieńsza, a przez to bardziej podatna na występowanie zmarszczek i głębokich bruzd.
Aby zapobiec ich wystąpieniu i tym samym opóźnić naturalne procesy starzenia, warto produkty zawierające kwas glikolowy włączyć do codziennej pielęgnacji odpowiednio wcześnie. Kwas glikolowy można stosować codziennie, pod warunkiem, że będzie on zawarty w niskim, odpowiednim to samodzielnego stosowania stężeniu. Systematycznie stosowany wykazuje najefektywniejsze działanie silnie nawilżające i odmładzające.
Kwas glikolowy na twarz powinien, podobnie być stosowany z ostrożnością, zwłaszcza na początku. Kosmetyki z kwasem glikolowym najlepiej wprowadzać do pielęgnacji domowej stopniowo i pojedynczo. Stosowanie kilku jednocześnie, nawet jeśli stężenie kwasu glikolowego zawartego w nich jest stosunkowo niskie, mogłoby przyczyniać się do nadmiernego podrażnienia skóry, a ich działanie złuszczające mogłoby okazać się zbyt intensywne.
Przed rozpoczęciem stosowania wybranego produktu należy przeprowadzić próbę na niewielkim obszarze skóry. Jeśli nie pojawią się żadne niepożądane następstwa, wówczas można zacząć systematycznie stosować wybrany produkt. Na początek zaleca się stosowanie kwasu glikolowego o stężeniu najmniejszym i stopniowe jego dalsze zwiększanie.
Przeciwwskazania do stosowania kwasu glikolowego
Kwas glikolowy jest jednym z najczęściej stosowanych kwasów w kosmetologii. W domowej pielęgnacji zdecydowanie należy zrezygnować z roztworu kwasu i wybrać gotowe produkty z jego zawartością. I choć kwas glikolowy w stężeniu odpowiednim do rodzaju zabiegu na ogół jest dobrze tolerowany przez różne typy skóry istnieją jednak przeciwwskazania do jego stosowania. Należy do nich m.in.:
- świeża opalenizna;
- uczulenie na kwas;
- alergie skórne;
- choroby autoimmunologiczne;
- ciąża;
- okres karmienia piersią.
Kwas glikolowy nie może być stosowany przez cały rok. Nie zaleca się jego wykorzystywania w okresie wiosny i lata, kiedy to skóra jest narażona na intensywne działanie promieni słonecznych. Podczas stosowania kuracji należy starannie ją zabezpieczać stosując ochronę przeciwsłoneczną w postaci wysokich filtrów SPF.
Kwas glikolowy to jeden z najpopularniejszych kwasów należących do grupy kwasów AHA, bardzo chętnie wykorzystywany w kosmetologii. Działa na skórę kompleksowo. Wykazuje działanie nawilżające i regenerujące, delikatnie złuszcza naskórek, odblokowuje pory, redukuje ilość wydzielanego sebum, a także rozjaśnia przebarwienia. Dodatkowo spowalnia procesy starzenia skóry, pobudzając produkcję kolagenu i elastyny. Może być stosowany w pielęgnacji domowej.