Peeling kwasem TCA, przez wzgląd na jego silne działanie, nie powinien być wykonywany samodzielnie. Należy go oddać w ręce specjalisty, który pomoże w dobraniu odpowiedniego stężenia kwasu do naszej skóry. Sprawdź, w czym jeszcze może pomóc kwas TCA oraz jak przygotować się do wykonania peelingu chemicznego w salonie kosmetycznym.
Kwas TCA – czym jest i jak działa?
Kwas TCA inaczej zwany jest trójchlorooctowym i stanowi pochodną kwasu octowego. Zabiegi z jego wykorzystaniem to najsilniejsza, a jednocześnie najskuteczniejsza metoda na zredukowanie blizn potrądzikowych. Kwas ten pomaga również w spłyceniu zmarszczek oraz ujędrnieniu skóry. Substancja po nałożeniu wywołuje tzw. kontrolowane oparzenie. To właśnie doprowadza do głębokiego złuszczenia komórek warstw skóry właściwej i naskórka. Ten proces wpływa również na pobudzenie produkcji kolagenu i elastyny.
Kwas trójchlorooctowy – jakie efekty przynosi jego używanie?
Kwas trójchlorooctowy przynosi świetne efekty przede wszystkim w postaci zmniejszenia widoczności blizn oraz redukcji trądziku. Dzięki silnemu działaniu potrafi wniknąć głęboko w skórę i dokładnie oczyścić pory. Sprawia, że ślady po niedoskonałościach zostają spłycone, a przebarwienia znacznie rozjaśnione. Organiczny kwas TCA świetnie sprawdza się również w odmładzaniu cery. Nie tylko pobudza komórki do regeneracji, ale także spłyca zmarszczki. Preparaty na bazie kwasu trójchlorooctowego można nakładać nie tylko na twarz, ale też m.in. na nogi i brzuch. Zabieg przeprowadzony z uwzględnieniem tych miejsc przynosi doskonałe efekty w walce z rozstępami.
Komu jest polecany i jak wygląda peeling kwasem TCA?
Zabieg TCA polecany jest każdej osobie, która zmaga się z:
- trądzikiem;
- łojotokowym zapaleniem skóry;
- przebarwieniami i bliznami, plamami starczymi i słonecznymi oraz nierównomiernym kolorytem skóry;
- pierwszymi oznakami starzenia;
- niewystarczającym rogowaceniu się skóry;
- kurzajkami i brodawkami.
Jeżeli jesteś zainteresowany taką kuracją, pamiętaj, że musi ją poprzedzać konsultacja lekarska. Jest to niezwykle istotne, ponieważ właśnie podczas tej wizyty specjalista przeprowadzi szczegółowy wywiad oraz oceni stan twojej skóry.
Kwas TCA – przebieg zabiegu kwasem trójchlorooctowym
A jak wygląda sam zabieg z kwasem TCA? Na samym początku należy zaznaczyć, że powinien go wykonywać wyłącznie lekarz lub kosmetolog, który odpowiednio dobierze stężenie substancji. Jeżeli chcesz go przeprowadzić samodzielnie w domowych warunkach, musisz wiedzieć, że w ten sposób narażasz się na ryzyko poparzenia. Podczas zabiegu następuje nałożenie peelingu TCA, a skóra w miejscu zaaplikowania tej substancji staje się biała. Ze względu na silną koagulację białek naskórka pojawia się później obrzęk oraz zaczerwienienie. Od 3 do 5 dni po zabiegu skóra brązowieje i zaczyna się proces złuszczania – nie można w niego ingerować. Po około 7 dniach możesz cieszyć się w pełni zregenerowaną skórą.
Peeling TCA – jak przygotować się do zabiegu i jak dbać o skórę po nim?
W trakcie dwóch tygodni poprzedzających zabieg poleca się używać kremów, które zawierają kwasy owocowe, czyli kwasy AHA, w stężeniu od 8 do 10 procent. Zaliczają się do nich kwasy:
- glikolowy;
- migdałowy;
- cytrynowy;
- jabłkowy;
- mlekowy.
Na tydzień przed zabiegiem estetycznym nie powinno się wykonywać czynności podrażniających skórę. Należą do nich m.in.: depilacja, woskowanie albo czyszczenie przy pomocy ścierających gąbek.
TCA kwas – czas rekonwalescencji po zabiegu
Okres rekonwalescencji po zabiegu trwa około tygodnia, ale w zależności od osoby może przeciągnąć się nawet do 14 dni. Dobrze jest odpowiednio wcześniej zaplanować ten czas tak, żeby móc pozostać w domu. Działanie kwasu TCA to jedno z najsilniejszych. Dlatego trzeba przygotować się na niezbyt przyjemne skutki. Konieczne jest regularne nawilżanie piekącej i brązowiejącej skóry. Jeżeli peeling kwasem trójchlorooctowym będzie przeprowadzony w profesjonalnym salonie, to z pewnością kosmetolog poleci ci odpowiednie preparaty do tego celu. Podczas okresu rekonwalescencji nie wolno wystawiać skóry na działanie promieni słonecznych. Należy też unikać nakładania makijażu. Choć nie brzmi to zachęcająco, kwasy TCA dają efekty, które warte są każdych wyrzeczeń.
Kwas TCA – skutki uboczne
Po przejściu zabiegu z kwasami TCA mogą pojawić się skutki uboczne. Jest to przede wszystkim uczucie pieczenia i napięcia skóry. Nie ma w tym nic groźnego, ale może to wywoływać spory dyskomfort. Często pojawia się także rumień, ale po kilku dniach samoczynnie znika. Jednym z bardziej niepożądanych wyników użycia kwasów TCA jest zaburzenie w pigmentacji. Z kolei u osób będących nosicielami wirusa HSV może dojść do pojawienia się opryszczki. Pamiętaj, że jeżeli efekty zabiegu wydają ci się niepokojące, warto skonsultować się z lekarzem lub kosmetologiem. Rozwieje on twoje wątpliwości lub pomoże uporać się z przykrymi skutkami ubocznymi. Warto też zwrócić uwagę na przeciwwskazania do zabiegu.
Kwas TCA – efekty
Kwas TCA to doskonały sposób na blizny. Wpływa też dobrze na redukcję zmarszczek oraz regenerację komórek, dzięki czemu twoja cera jest bardziej promienna i wygląda na młodszą. Dużą zaletą tego kwasu jest to, że jego stosowania nie trzeba ograniczać do twarzy, ale można go nakładać również na inne części ciała. Świetnie sprawdza się także w redukcji rozstępów. Już pierwszy zabieg daje zadowalające efekty. Jeśli jednak chcesz znacznie poprawić kondycję skóry lub borykasz się z trądzikiem, zmarszczkami lub przebarwieniami, wtedy najlepiej jest wykonać kilka takich zabiegów.
Najczęściej zadawane pytania
Co daje kwas TCA?
Stosowanie kwasu TCA zmniejsza widoczność rozstępów, blizn i trądziku, oczyszcza pory, spłyca zmarszczki i pobudza komórki do regeneracji, przez co efektywnie odmładza cerę. Niweluje też przebarwienia na skórze.
Co po kwasie TCA?
Zaplanuj zabieg, tak abyś mogła w kolejnych dniach odpoczywać i przechodzić rekonwalescencję w domu. Konieczne jest regularne nawilżanie piekącej i brązowiejącej skóry odpowiednimi i zaleconymi przez specjalistę preparatami.
Czego nie wolno robić po kwasach?
Podczas okresu rekonwalescencji unikaj ekspozycji na słońce. Działanie promieni słonecznych może mieć negatywny wpływ na skórę po zabiegu. Nie powinno się także korzystać z solarium.