Labioplastyka to termin określający korektę wyglądu warg sromowych. Jest to zabieg wykonywany w ramach tzw. ginekologii lub chirurgii estetycznej. Nowoczesna technologia pozwala na praktycznie dowolną zmianę wielkości i kształtu warg sromowych. Możesz zdecydować się na wykonanie labioplastyki ze względów estetycznych – lecz nie tylko. Zdarzają się też zdrowotne wskazania do przeprowadzenia tego zabiegu.
Operacja zmniejszenia warg sromowych – jakimi metodami?
Labioplastyka może być wykonywana różnymi sposobami. W każdym przypadku jest to zabieg dość inwazyjny i wymaga znieczulenia miejscowego lub ogólnego. Oto najpopularniejsze techniki labioplastyki.
Metoda TRIM
Polega na chirurgicznym wycięciu fragmentu brzegu wargi sromowej. Kobiety, które się na nią decydują, często wykonują ją razem z hoodoplastyką – korektą napletka łechtaczki. TRIM to bardzo skuteczna labioplastyka, najczęściej stosowana przy dużych przerostach i nieregularnych kształtach zewnętrznych warg sromowych.
Takie przycięcie warg sromowych można wykonać na dwa sposoby – skalpelem lub laserem CO2. Efekty w obu przypadkach są do siebie bardzo podobne. Metoda TRIM wiąże się jednak niestety z ryzykiem zaburzenia czucia w miejscu poddanym operacji.
Metoda WEDGE
Pod wieloma względami jest znacznie lepsza niż TRIM. Lekarz wycina nadmiar skóry cięciem w kształcie litery V. Brzeg twoich warg sromowych nie zostaje przy tym naruszony. Dlaczego jest to tak istotne? To właśnie w brzegach znajduje się najwięcej zakończeń nerwowych.
Labioplastyka tą metodą ma kolejny ważny atut – bliznę pooperacyjną można skutecznie ukryć w fałdzie pomiędzy mniejszą, a większą wargą. Można w ten sposób szybko zmienić wygląd powiększonego lub zniekształconego sromu.
Metoda fenestracji
Jest trudniejsza i bardziej czasochłonna do wykonania niż pozostałe dwie. Efekty takiego zabiegu są jednak zdecydowanie najlepsze. Chirurg wycina z twojego ciała tylko skórę z obszaru, w którym znajduje się najmniej naczyń krwionośnych i zakończeń nerwowych. Wycinany kształt różni się w zależności od indywidualnej anatomii.
Taka labioplastyka wiąże się jednak z ryzykiem powstania krwiaka w miejscu cięcia. Nie jest on jednak zwykle trwały – przechodzi samoczynnie.
Labioplastyka laserowa – co to jest?
Labioplastyka laserowa jest mniej inwazyjna niż zabieg wykonany skalpelem. Co więcej, ta innowacyjna technologia umożliwia przeprowadzenie zabiegu w sposób znacznie szybszy i dokładniejszy. Zastosowanie laseru na tkankach sromu sprawia, że w miejscu cięcia dochodzi do koagulacji. W efekcie tracisz znacznie mniejszą ilość krwi niż podczas tradycyjnego cięcia skalpelem.
Kolejnym atutem labioplastyki laserowej jest mniejsze ryzyko powstawania blizn. Z reguły pacjentki po takiej labioplastyce dochodzą do siebie szybciej niż po operacji wykonanej skalpelem. Jednak operacja zmniejszenia warg sromowych jest kwestią bardzo indywidualną. Możesz przedstawić chirurgowi swoje preferencje, aczkolwiek to dla niego pozostaje ostateczna decyzja. Lekarz z pewnością będzie miał na uwadze twój największy komfort i bezpieczeństwo.
Labioplastyka laserowa – efekty
Efekty labioplastyki laserowej lub skalpelowej będą inne w zależności od tego, którą metodę wybierzesz. Można uzyskać nie tylko różny kształt i wielkość, ale też zabarwienie i gładkość brzegów warg sromowych. Największy nacisk kładzie się przeważnie na symetrię sromu. Zostaje wyrównany i wymodelowany według twoich indywidualnych oczekiwań.
W efekcie labioplastyki laserowej zostaje przywrócony twój komfort życia. Po zagojeniu się warg sromowych powinny one wyglądać naturalnie, schludnie i po prostu estetycznie. Nowoczesna technologia pozwala na prawie całkowite zatuszowanie blizn. Po pomyślnej labioplastyce nie powinnaś odczuwać żadnego dyskomfortu podczas zbliżenia seksualnego, sportu ani żadnych zwykłych czynności.
Operacja zmniejszenia warg sromowych – dla kogo?
Labioplastyka może być wykonana praktycznie w każdym wieku. Warunkiem jest pełnoletność. Najczęściej jednak decydują się na nią panie po porodzie, w szczególności matki kilkorga dzieci. Poród naturalny w bardzo dużym stopniu wpływa na wygląd i kształt warg sromowych. Przerośnięte wargi są narażone na otarcia, a nawet na rany i infekcje intymne. Po niektórych wypadkach lub urazach labioplastyka laserowa jest wręcz zalecana przez lekarzy.
W niektórych przypadkach operacja zmniejszenia warg sromowych może być też konieczna na skutek zmian hormonalnych. Jeśli leczysz się środkami hormonalnymi lub cierpisz na tego typu zaburzenia – może się to odbić na twoich wargach sromowych. Labioplastyka to także zabieg dla ciebie, jeśli planujesz operację zmiany płci. W takim przypadku nie będzie to oczywiście korekta warg sromowych, a raczej wytworzenie ich „od zera”.
Labioplastyka – zalecenia i przeciwwskazania
Operacja zmniejszenia warg sromowych zalecana jest zawsze, gdy pacjentce przeszkadza wygląd, kształt i faktura jej sromu. Sama zastanawiasz się nad wykonaniem takiego zabiegu? Do najczęstszych wskazań wykonania labioplastyki należą:
- wyraźna asymetria warg sromowych,
- przerośnięty lub zdeformowany srom,
- wystające wargi sromowe mniejsze poza większe,
- jakiekolwiek zniekształcenia spowodowane porodem lub wypadkiem,
- utrudnienia codziennego funkcjonowania (siedzenia, chodzenia, współżycia seksualnego i aktywności fizycznej),
- dyskomfort, otarcia i częste infekcje,
- zwyczajne powody estetyczne.
Lekarze ostrzegają, żeby nie wykonywać zabiegu labioplastyki, jeśli:
- cierpisz na aktywną chorobę zapalną lub inne choroby uniemożliwiające wykonanie zabiegu,
- karmisz piersią, oczekujesz dziecka lub jesteś w okresie połogu,
- zdiagnozowano u ciebie nowotwór narządów płciowych,
- masz ogólnie zły stan zdrowia,
- jesteś uczulona na którąś z substancji używaną do przeprowadzenia zabiegu,
- cierpisz na zaburzenia krzepnięcia,
- aktualnie menstruujesz,
- badania przedoperacyjne wykazały niekorzystne wyniki,
- masz nierzeczywiste wymagania względem zabiegu – niektórych efektów po prostu nie da się osiągnąć i nie warto wówczas poddawać się labioplastyce.
Labioplastyka – cena
Cena labioplastyki zależy od wybranego przez ciebie gabinetu, lekarza, metody oraz rodzaju znieczulenia. Musisz też wziąć pod uwagę, jaki rodzaj labioplastyki będzie wykonywany. Te, które są trudniejsze do przeprowadzenia, mogą być droższe. Cena labioplastyki w profesjonalnych gabinetach waha się zwykle w granicach 1500-3500 złotych.
Labioplastyka – rekonwalescencja
Labioplastyka laserowa trwa około 60-90 minut. Wszystko zależy od wybranej przez ciebie metody, doświadczenia lekarza oraz anatomii twojego sromu. Nie jest to jednak zabieg, po którym będziesz mogła od razu normalnie funkcjonować. Całkowita rekonwalescencja po labioplastyce trwa około 4-6 tygodni. Czas ten może ulec zmianie. Wszystko zależy od zdolności gojenia się twojego ciała oraz wystąpienia ewentualnych powikłań pooperacyjnych.
Najlepiej będzie, jeśli poświęcisz około 3-7 dni na wypoczynek. Weź na ten czas urlop z pracy i ogranicz swoją ilość dziennego ruchu do minimum. Przez cały czas rekonwalescencji po labioplastyce nie zaleca się uprawiania seksu ani sportu. Wstrzymaj się także przed wizytami na basenie, saunie, solarium itp.
Labioplastyka – gojenie
Labioplastyka to zabieg dość inwazyjny, po którym należy pozwolić organizmowi odpowiednio odpocząć. Pamiętaj, żeby odpowiednio dbać o swój srom po takiej operacji. Jeżeli nie zapewnisz mu dobrych warunków gojenia, mogą pojawić się powikłania oraz infekcje.
Monitoruj swój stan zdrowia po operacji. Lekarz, który wykonał na tobie operację labioplastyki, powinien przepisać ci środki przeciwbólowe oraz wspomagające prawidłowe gojenie. Używaj ich i stosuj się do zaleceń specjalisty, a proces powrotu do zdrowia powinien być szybki i sprawny. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli temperatura twojego ciała przekracza 38 stopni Celsjusza. Niepokojące jest także nadmierne krwawienie i wzmożony ból.
Labioplastyka laserowa – na jakie powikłania jesteś narażona?
Gojenie po labioplastyce niestety zawsze będzie dosyć niekomfortowe. W przypadku chirurgicznej labioplastyki istnieje ryzyko powstawania blizn. Możesz też doświadczyć zmniejszonej wrażliwości warg sromowych i zauważyć opuchliznę sromu. Powinna ona jednak minąć samoczynnie maksymalnie po 6 tygodniach od zabiegu.
Powikłania pooperacyjne są dość rzadkim zjawiskiem. Spotykają zaledwie 5% pacjentek. Możesz być narażona na:
- krwiaki,
- krwawienie z warg sromowych,
- stan zapalny,
- ziarninowanie,
- asymetrię spowodowaną nierównomiernym gojeniem,
- usunięcie za małej lub za dużej ilości tkanki,
- nerwiaki,
- martwicę warg,
- scalloping, czyli nienaturalny wygląd brzegu warg sromowych.
Labioplastyka to dość szerokie pojęcie obejmujące operacje natury estetycznej warg sromowych. Może to być korekta ich kształtu, wielkości lub wytworzenie warg (w przypadku zmiany płci). Labioplastyka laserowa jest stosunkowo bezpiecznym zabiegiem. Najważniejsze, żebyś zapewniła swoim wargom odpowiednie, higieniczne warunki gojenia. Po kilkutygodniowej rekonwalescencji wrócisz do pełni zdrowia, a twój srom będzie wyglądał i działał lepiej niż kiedykolwiek.