Zabieg, jakim jest laser aleksandrytowy, choć jest jeszcze mało popularny w Polsce, powinien być właśnie najczęściej wybieranym. Jego moc pasuje idealnie do fototypu, jaki posiadają Polacy. Choć jest nieco słabszy niż laser diodowy, który jest najczęściej stosowany do depilacji laserowej, to mimo to, cechuje go bardzo dobra skuteczność. Idealnie sprawdza się u osób z jasną karnacją. Dzięki temu, że jest delikatniejszy i dużo mniej bezbolesny w porównaniu z podobnymi zabiegami, wart jest wypróbowania. W tym przypadku również ryzyko powikłań jest znacznie mniejsze.
Jak działa laser aleksandrytowy?
W przypadku depilacji laser uszkadza cebulkę włosa, nie uszkadzając jednocześnie skóry. Chłodzący krem ją chroni oraz znieczula. Dzięki temu zabieg ten jest niemal bezbolesny. Włosy człowieka są w różnej fazie wzrostu, co oznacza, że nie wszystkie rosną równocześnie. Te włosy, które są uśpione w momencie zabiegu, nie zostaną usunięte. Wiązka lasera o długości fali 755 nm zadziała skutecznie tylko na te, które w danej chwili rosną. Dlatego też depilację laserową należy wykonać w serii kilku zabiegów. Najczęściej są to 4 zabiegi. Niekiedy seria powinna składać się z większej ilości depilacji laserowych w przypadku osób mocno owłosionych, chorujących na hirsutyzm lub inne schorzenia, które mają wpływ na hormony oraz wzrost włosów. Również wpływa na efekty zabiegowe rodzaj karnacji skóry pacjenta, a także odstęp między depilacjami.
Laser aleksandrytowy – wskazania i przeciwwskazania do zabiegu
Najczęściej na zabieg z użyciem lasera aleksandrytowego zgłaszają się osoby, które chcą się pozbyć niechcianego owłosienia. Szczególnie ten typ urządzenia skierowany jest do osób o jasnej karnacji. Istnieje wiele stref na ciele, gdzie włosy są regularnie usuwane. Zazwyczaj na zabieg laserowy decydują się kobiety. Strefy z reguły poddawane takiej depilacji to:
- nogi;
- pachy;
- strefa bikini.
Wrastające włoski, to powszechny problem, który również może rozwiązać laser aleksandrytowy. Często taka przypadłość pojawia się po goleniu czy depilacji. Ostatni, aczkolwiek niemniej ważny powód wybrania takiego zabiegu laserowego, to różne przebarwienia powierzchowne oraz średnio głębokie.
Najczęściej są to:
- piegi;
- zmiany barwnikowe wrodzone;
- przebarwienia posłoneczne (na ramionach, dekolcie lub na rękach).
Przeciwwskazania do laserowej depilacji
Kluczowa jest konsultacja przedzabiegowa ze specjalistą.
Istnieje sporo przeciwwskazań do depilacji z użyciem lasera aleksandrytowego. Należy dokładnie się z nimi zapoznać.
Są to:
- ciąża;
- nowotwory;
- bielactwo;
- padaczka;
- łuszczyca;
- liszaj płaski;
- łojotokowe zapalenie skóry;
- tendencje do powstawania blizn
- przyjmowanie sterydów;
- zakażenia bakteryjne, wirusowe i grzybicze;
- cukrzyca (niewyrównana);
- w miejscu wykonania zabiegu: rany otwarte, opalenizna, alergie,
- zioła uwrażliwiające na światło;
- leki przeciwtrądzikowe (pół roku przed depilacją laserową należy je odstawić).
Przygotowanie przed zabiegiem z użyciem lasera
Wspomniane wyżej odstawienie leków z izotretynoiną, czyli takich, które leczą trądzik oraz picie napojów ziołowych uwrażliwiających na światło, to jedne z wielu rzeczy, jakie trzeba wykonać przed depilacją laserową. Opalanie zabronione jest już aż na 4 tygodnie przed planowanym zabiegiem z użyciem lasera. W trakcie całej serii depilacji również nie można się opalać. To samo przeciwwskazanie dotyczy leczenia laserem przebarwień.
Czego jeszcze nie można robić przed laserem aleksandrytowym?
Są to:
- na 3 tygodnie przed zabiegiem nie wyrywać włosków za pomocą wosku, depilatora, pęsety czy kremów do depilacji;
- można jedynie golić włosy golarką (należy to zrobić 24 godziny przed depilacją laserową);
- nie można wykonywać peelingów minimum tydzień przed zabiegiem laserowym;
- nie można używać kosmetyków z retinolem minimum tydzień przed zabiegiem;
- niewskazane jest natłuszczanie skóry przed oraz w trakcie terapii laserem;
- zabiegi, które mogą podrażnić strefę zabiegową, również nie są zalecane.
Laser aleksandrytowy – zalecenia pozabiegowe
- W przypadku depilacji laserowej nie można do trzech dni od zabiegu korzystać z chlorowanej wody oraz sauny. Aplikowanie na skórę odpowiednich preparatów łagodzących, zalecanych przez specjalistę wykonującego zabieg. Należy nakładać na miejsca pozabiegowe kremy z wysokimi filtrami (SPF 30, SPF 50+). Laser aleksandrytowy to zabieg, po którym nie wolno opalać się przez minimum 30 dni.
- Po leczeniu przebarwień również należy używać filtrów ochronnych oraz łagodzących preparatów. Dodatkowo należy skórę natłuszczać, aby przyspieszyć proces regeneracji. Korzystanie z sauny oraz chlorowanej wody należy wykluczyć przez 7 dni. Tak samo jak w przypadku depilacji, nie można opalać się przez minimum 30 dni.
Efekty zabiegu z użyciem lasera aleksandrytowego
Efekty i korzyści, jakie można zyskać, zapisując się w klinice lub w gabinecie medycyny estetycznej na laser aleksandrytowy jest wiele.
Należą do nich:
- najmniej bolesny zabieg z użyciem lasera;
- niewielkie ryzyko wystąpienia powikłań pozabiegowych;
- trwałe pozbycie się owłosienia;
- w pełni bezpieczny zabieg;
- bardzo wysoka skuteczność;
- trwałe pozbycie się przebarwień.
Podsumowanie
Laser aleksandrytowy, to nowoczesna technologia pozwalająca na osiągnięcie wymarzonych efektów. Ten najnowszej generacji laser wnika wgłąb skóry na około 2 mm. Impuls, jaki emituje to urządzenie, wpływa na produkcję melaniny w skórze, redukując w ten sposób przebarwienia. Należy wiedzieć, że głowica emitująca światło lasera może spowodować niegroźne skutki uboczne, takie jak: obrzęk, świąd, podrażnienie, zaczerwienienie, uwrażliwienie skóry, struoki lub wybroczyny. W przypadku usuwanego owłosienia warto, aby barwnik włosa bym jak najciemniejszy, co zwiększy efektywność zabiegu.