Laser neodymowo-yagowy to urządzenie o dużej mocy emitujące światło podczerwone o długości fal do 1064 nm. Zabieg laserem jest bezbolesny i nie wymaga znieczulenia, ale skóra może być po nim lekko zaróżowiona i drażliwa. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
Mechanizm działania nowoczesnego urządzenia
Lasery neodymowo-yagowe emitują światło o różnej długości fal i ich mocy, pulsacyjne lub ciągłe. Nakierowane na fragment ciała działają precyzyjnie w danym miejscu na zmienione lub uszkodzone tkanki. Nie niszczą przy tym tkanek zdrowych, a terapia przebiega bezinwazyjnie, co dodatkowo wspiera ich szybką regenerację. To niezwykle bezpieczne urządzenia posiadające atesty i certyfikaty. Są stale udoskonalane, a aparatury mają coraz mniejsze rozmiary i coraz więcej zastosowań.
Jakie zastosowanie w kosmetologii ma laser neodymowo-yagowy?
Wiązki światła krótkimi impulsami docierają w głąb skóry. Precyzyjnie ustawiona długość fal trafia dokładnie w miejsce z większą ilością barwnika. Powodują podgrzanie komórek, co prowadzi do koagulacji i umożliwia zamknięcie naczynek lub ich usunięcie poprzez absorpcję wody i hemoglobiny. Mikrouszkodzenia wywołują natychmiastową reakcję organizmu w postaci zwiększonej regeneracji i naprawy.
Co oferują kliniki medycyny estetycznej w leczeniu laserowym?
Lasera neodymowo-yagowego używa się do usuwania przebarwień, zamykania naczynek i pajączków. Laserowe usuwanie zmian naczyniowych jest selektywne. Ilość zabiegów zależy od ich rodzaju. Skóra po użyciu lasera neodymowo-yagowego będzie znacznie bardziej elastyczna, wyrównany zostanie jej koloryt wpływający na odbiór wizualny. Laser posiada zdolność wygładzania zmarszczek, zwęża pory i usuwa nieestetyczne zaskórniki.
Laser q-switch do zadań specjalnych
To urządzenie wyróżnia się znacznie krótszym czasem impulsu liczonym w nanosekundach. Fale rozbijają barwnik na mikrocząsteczki, które są w sposób naturalny usuwane z organizmu. Ma on zastosowanie zwłaszcza w peelingu węglowym i usuwaniu owłosienia u osób z ciemnym owłosieniem. Do tego celu często używany jest także laser aleksandrytowy, który emituje światło o wartości 755 nm, celnie trafiając w melaninę zawartą w mieszkach włosowych.
Lasera q-switch używa się w celu usunięcia tatuażu, w tym także makijażu permanentnego. Do kolorowego stosuje się fale o długości 532 nm, do czarnego 1064 nm.
Peeling węglowy z użyciem lasera neodymowo-yagowego
Jednym z zabiegów, do którego się go wykorzystuje, jest peeling węglowy. Twarz pokryta koloidalną zawiesiną węgla aktywnego jest następnie poddana naświetlaniu wiązkami laserowymi. Podniesienie temperatury powoduje uszkodzenie, a następnie regenerację i oczyszczenie. Cząsteczki węgla mają szansę na wniknięcie znacznie głębiej i skuteczne działanie na właściwym poziomie. Jego wykonanie można zaplanować nawet tuż przed ważnym wyjściem i cieszyć się promienną cerą.
Przeciwwskazania i zalecenia przy laseroterapii neodymowo-yagowej
Do zabiegu pacjent powinien się przygotować. Należy przez kilka tygodni unikać opalania obszaru zabiegowego. Zabiegów laserowych nie wolno przeprowadzać u osób z zaburzeniami krzepnięcia krwi i stosujących leki obniżających krzepliwość, chorych na cukrzycę, epilepsję, nowotwory. Przeciwwskazaniem są także uszkodzenia skóry i opryszczka. Kobiety w ciąży i karmiące powinny przesunąć termin zabiegu.
Korzystanie z terapii laserem neodymowo-yagowym wiąże się z zaleceniami pozabiegowymi:
- należy unikać wysiłku fizycznego i zadbać o stabilną temperaturę ciała;
- miejsce poddane jego działaniu powinno być chronione przed promieniami słonecznymi.
Wiesz już, czym jest laser neodymowo-yagowy. Zabiegi laserowe w medycynie estetycznej cenione są za wysoką skuteczność, szybkość i bezbolesność. Istotny jest także brak skutków ubocznych wymagających długotrwałej rekonwalescencji skóry. Po sesji można normalnie funkcjonować i cieszyć się jej efektami.