Wędzidełko podcina się najczęściej w okresie niemowlęcym lub we wczesnym dzieciństwie, kiedy dziecko jest na etapie rozwijania mowy. Wtedy bowiem najczęściej wychodzą na jaw nieprawidłowości z nim związane. Laserowe podcinanie wędzidełka jest zabiegiem bezpiecznym, ale przede wszystkim koniecznym, żeby zapobiegać wadom wymowy i innym dysfunkcjom w obrębie jamy ustnej. Im wcześniej zabieg zostanie wykonany, tym lepiej.
Rodzaje wędzidełek w jamie ustnej i ich funkcje
Wędzidełko to fałda błony śluzowej, której zadaniem jest łączenie ze sobą narządów i utrzymania ich optymalnego napięcia mięśniowego. W jamie ustnej znajdują się 3 wędzidełka. Można je łatwo wyczuć palcem lub zobaczyć w lustrze. Żeby spełniało swoje zadanie, musi mieć odpowiednią długość, kształt i miejsce przyczepu.
- Wędzidełko wargi górnej i dolnej – między wargą a dziąsłem, odpowiada za ochronę dziąseł i przyzębia.
- Wędzidełko policzkowe.
- Wędzidełko podjęzykowe – odpowiada za ruchy języka, a tym samym ma wpływ na ssanie, połykanie, oddychanie, prawidłową wymowę.
Dlaczego czasem konieczne jest podcięcie wędzidełka? Jakie objawy mogą sugerować taką konieczność
Najczęściej lekarze stawiają diagnozę zbyt krótkiego wędzidełka, które upośledza ruchomość języka. U dziecka wyraźnie widać wtedy, że ma trudności z jedzeniem (zwłaszcza u niemowląt), oddycha ustami, ma kłopot z przełykaniem śliny, częściej łapie infekcje, kształt języka jest inny (układa się w serduszko). W późniejszym okresie dochodzą wady zgryzu i wady wymowy. Szybka interwencja zapobiegnie utrwaleniu tych wad, które potem będą znacznie trudniejsze do wyeliminowania.
Kto pomoże w diagnozie i wykona zabieg
Na nieprawidłowości w budowie wędzidełka zwrócić może uwagę położna, neonatolog tuż po urodzeniu, zwłaszcza kiedy dziecko ma problemy ze ssaniem piersi. W późniejszym wieku często to logopeda zauważa problem, kiedy pojawiają się kłopoty z artykulacją głosek. Często rodzice dowiadują się też o potrzebie podcięcia wędzidełka od stomatologa ortodonty lub laryngologa. Zabieg można wykonać u stomatologa, w gabinecie laryngologicznym lub w przypadku niemowlęcia jeszcze w szpitalu.
Na czym polega laserowe podcinanie wędzidełka
Zabieg polega na podcięciu wędzidełka skalpelem lub laserem. Laserowe podcinanie wędzidełka ma tę przewagę, że nie powoduje krwawień i nie jest konieczne zakładanie szwów. Laser bowiem zamyka naczynia krwionośne (koagulacja). To czyni zabieg bezbolesnym bezkrwawym a przez to mniej stresującym. Przed jego wykonaniem zazwyczaj smaruje się miejsce wokół cięcia żelem znieczulającym.
Rekonwalescencja po zabiegu – ważne są ćwiczenia
Zabieg jest szybki i prosty, nie wymaga hospitalizacji i nie powoduje dyskomfortu. Od razu można wrócić do zwykłej aktywności. Już kilka godzin później można zjeść posiłek. Rana goi się kilka dni. Rekonwalescencja polega na przywróceniu prawidłowej sprawności języka. Zabieg jedynie zwiększa możliwości ruchowe, natomiast potem ważna jest rehabilitacja. W tym celu u niemowlaków należy masować miejsce nacięcia opuszką palca. Starszym dzieciom zleca się wykonywanie ćwiczeń logopedycznych tak przed zabiegiem, jak i po nim.
Laserowe podcięcie wędzidełka zastąpiło zabieg z użyciem skalpela. Dzięki temu jest znacznie mniej stresujący dla dziecka, a ranka goi się szybciej. Powrót do pełne sprawności języka w znacznej mierze zależy od późniejszej pracy logopedycznej, gdy przyczyna została już usunięta.