Leczenie komórkami macierzystymi to stosunkowa nowa metoda terapii i regeneracji organizmu. Pierwszy raz została użyta w 1988 we Francji. Do Polski trafiła kilkanaście lat później, stając się ważną metodą terapeutyczną i zdrowotną. Czym są komórki macierzyste i jakie schorzenia oraz dolegliwości można nimi leczyć?
Czym są i jak działają komórki macierzyste?
Komórki macierzyste to podstawowe komórki odpowiadające do prawidłową pracę i zdolności regeneracyjne organizmu człowieka. To z nich składa się ludzki zarodek. Występują także w dorosłych organizmach ludzkich, zwierzęcych oraz roślinnych. Cechą charakterystyczną komórek macierzystych jest zdolność do nieograniczonej liczby podziałów oraz przekształcania się w inne typy komórek.
Dzięki ich obecności, organizm jest się w stanie zregenerować, uzupełniając uszkodzoną strukturę nowymi komórkami, samoodnawialnymi komórkami pochodzącymi z macierzy. Produkowane komórki są coraz bardziej dojrzałe i zróżnicowane, dzięki czemu coraz lepiej spełniają swoje funkcje. Podstawowym celem komórek macierzystych jest utrzymanie dobrej kondycji tkanek, w których zachodzą największe zmiany. Jest to m.in. skóra, mięśnie lub krew. Jakie jest zastosowanie i na czym polega leczenie komórkami macierzystymi?
Zastosowanie komórek macierzystych
Zdolność do samoreplikacji i różnicowania się komórek jest także wykorzystywana w medycynie. Komorki macierzyste wykazują aż dziesięciokrotnie większą zdolność regeneracyjną, dzięki czemu są niezastąpione w leczeniu chorób tkanki kostnej, nerwowej i chorób układu krwionośnego. Wśród klasycznych przykładów zastosowania terapii komórkami macierzystymi znajdują się rozległe oparzenia skóry oraz terapia podczas białaczki. Z metody leczenia chętnie korzysta także medycyna sportowa i estetyczna.
Skąd pozyskiwane są komórki macierzyste?
Leczenie komórkami macierzystymi wykorzystuje dorosłe komórki (somatyczne). Ich źródłem najczęściej jest krew pępkowa, która jest pobierana z pępowiny podczas porodu. Komórki macierzyste pobierane są także ze szpiku oraz krwi obwodowej. W kosmetologii wykorzystuje się także komórki macierzyste pochodzenia roślinnego.
Leczenie komórkami macierzystymi
Leczenie komórkami macierzystymi pozwala na szybką regenerację uszkodzonych tkanek, zmniejszenie bólu i poprawę sprawności przy urazach stawów, mięśni, złamaniach kostnych oraz schorzeniach stawów kolanowych i biodrowych. Podawanie komórek macierzystych przyśpiesza zdolności regeneracyjne organizmu, a właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze przyczyniają się do sprawnej rekonwalescencji po urazie.
Innym przykładem terapii jest autoprzeszczep skóry w miejsce chorobowo zmienione. Zabieg polega na pobraniu tkanki tłuszczowej od pacjenta oraz wszczepieniu jej w miejscu, które potrzebuje regeneracji lub naprawy tkanki. Przeszczep komórek macierzystych chętnie wykorzystywany jest także przez medycynę estetyczną. Pobrana tkanka tłuszczowa posiada liczne komórki macierzyste, które sprzyjają produkcji kolagenu oraz procesom regeneracji i odmłodzenia skóry.
Zabiegi z użyciem komórek macierzystych
W kosmetologii i medycynie estetycznej wykorzystywane jest leczenie komórkami macierzystymi pochodzenia roślinnego lub z tkanki tłuszczowej. Komórki wykorzystywane są przy leczeniu chorób lub urazów skóry jak rozległe oparzenia, przewlekłe owrzodzenia czy trudno gojące się rany. Terapię komórkami macierzystymi można także stosować przy leczeniu trądziku, łysienia oraz raka skóry. Produkty kosmetyczne zawierające komórki macierzyste pochodzenia roślinnego wykorzystywane są podczas zabiegów liftingu oraz usuwania zmarszczek i blizn. Komórki wprowadzane są pod skórę metodą iniekcji.
Leczenie komórkami macierzystymi – bezpieczny sposób na szybką regenerację i młody wygląd
Leczenie komórkami macierzystymi ma szerokie zastosowanie. Komórki wykorzystywane są do leczenia urazów stawów i mięśni, nowotworów oraz zaburzeń układu krwionośnego. Inną formą terapii jest przeszczep autoimmunologiczny z wykorzystaniem tkanki tłuszczowej. Współczesna kosmetologia i medycyna estetyczna chętnie sięgają po komórki macierzyste pochodzenia roślinnego. Cechą wspólną wszystkich zastosowań jest szybka regeneracja tkanek oraz stymulacja organizmu do naturalnej produkcji odpowiednich przeciwciał lub włókien.