Wygląd to jeden z aspektów, który wpływa na naszą pewność siebie. Nic więc dziwnego, że wciąż popularne są różne zabiegi chirurgii plastycznej. Przykładem jest innowacyjna, a jednocześnie naturalnie wyglądająca metoda podnoszenia i powiększania biustu – lift z implantem. Na czym to polega, jakich rezultatów możesz się spodziewać i kiedy warto się zdecydować na taki zabieg?
Czym jest lift z implantem? Na czym polega ta metoda powiększenia piersi?
Jak doskonale wiemy, biust z czasem zaczyna tracić na jędrności, a jego kształt zmienia się na przestrzeni lat. Wpływa na to ma nie tylko wiek, ale także okres karmienia piersi, wahania wagi i wiele innych. Niejedna kobieta z pewnością zastanawiała się, jak przywrócić im sprężysty kształt i znowu je unieść. Często też chodzi o wielkość biustu, która bywa kompleksem. Z pomocą przychodzą różnego rodzaju zabiegi chirurgiczne. Do niedawna kojarzono jest wyłącznie z przesadzonymi efektami, które w niczym nie przypominały naturalności. Obecnie jednak wiele się zmieniło – chirurgia plastyczna stawia na subtelny efekt.
Jednym z polecanych zabiegów na podniesienie biustu jest lift z implantem. Na czym to polega? Jest to operacja, w ramach której formuje się gruczoł oraz podnosi się brodawkę z otoczką nieco wyżej. Sama operacja trwa z reguły około dwóch-trzech godzin i przeprowadza się ją pod narkozą.
Wskazania do liftu biustu – kiedy warto wszczepić implanty i zdecydować się na podniesienie piersi?
Na tego typu rozwiązania decydują się dorosłe kobiety, które mają już ukształtowany obraz siebie i u których z biegiem lat piersi zmieniły swój wygląd, a przy tym zaczęły opadać. Nie jest to bowiem tożsame z powiększaniem biustu. Zabieg ten ma za zadanie odwrócić skutki zmniejszania się ilości włókien kolagenowych w skórze. Poza tym skóra rozciąga się i traci jędrność w wyniku przybierania i tracenia na wadze czy też po karmieniu piersią. To właśnie tym osobom najbardziej poleca się lift z implantem.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wykonaniu zabiegu należy zrobić niezbędne badania, w tym morfologię krwi, OB, kreatyninę, poziom glukozy, wskaźniki krzepnięcia (INR i APTT), elektrolity, ogólne badanie moczu. Poza tym trzeba zaszczepić się przeciwko WZW typu B.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu liftingu?
Liftu wraz z implantem nie wykonuje się u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Poza tym przeciwwskazaniem jest miesiączka oraz występowanie różnego rodzaju infekcji. Nie należy również przeprowadzać zabiegu u osób, które chorują na nieregulowaną cukrzycę oraz mają problemy z krzepnięciem krwi.
Kto jeszcze nie może decydować się na zabieg? Między innymi chorujący na nadciśnienie tętnicze, choroby autoimmunologiczne, osoby otyłe oraz palące papierosy.
Zabieg liftingu piersi – jak wygląda podniesienie piersi? Ile trwa rekonwalescencja?
Na około dwa tygodnie przed operacją powiększania piersi przeprowadzana jest konsultacja anestezjologiczna, na podstawie której dopuszcza się do zabiegu. Wówczas należy też przynieść wszystkie wyniki badań, w tym również mammografii piersi lub USG.
Na operację podniesienia pacjentka musi przyjść do kliniki na czczo, a przed samym wejściem na salę operacyjną odbywa się jeszcze badanie anestezjologiczne. Chirurg zaś zaznacza obszary na piersiach, by zarysować przebieg zabiegu.
Po znieczuleniu ogólnym pacjentki najpierw chirurg wprowadza implant, by w ten sposób zwiększyć projekcje biustu i uzyskać pożądany kształt piersi. Kolejnym krokiem jest przeniesienie brodawki z otoczką w górę, czyli plastyka gruczołu i właściwy lift. Usuwa się wtedy także nadmiarowy fałd skóry, by biust był uniesiony. Po zabiegu zakłada się profesjonalny stanik uciskowy, a po około dwóch tygodniach pacjentka powinna pojawić się na wizycie kontrolnej.
Warto wiedzieć, że po operacji może pojawić się obrzęk utrzymujący się nawet do dwóch tygodni. Poza tym jednym z objawów bywa też czasowe zaburzone czucie w brodawkach. Przez kolejne trzy miesiące nie powinno się nosić biustonoszów z fiszbinami, a zamiast tego lepiej nosić specjalny stanik, który pozwoli piersiom naturalnie się układać i nie będzie nigdzie uwierać.
Nie można też zapominać, że – tak jak przy każdej operacji – w lifcie z implantem będzie widoczna pewna blizna. Niemniej chirurg przeprowadza cięcia i robi szew w taki sposób, aby ślady te nie rzucały się w oczy. Z czasem blizna będzie coraz jaśniejsza, dlatego potrzeba tu cierpliwości.
Efekty podniesienia piersi
Tak naprawdę pierwsze rezultaty można zobaczyć już bezpośrednio po zabiegu, aczkolwiek należy pamiętać, że piersi potrzebują czasu, aby zacząć układać się naturalnie, dlatego na ostateczne efekty trzeba będzie trochę poczekać. Po około dziesięciu tygodniach rezultat będzie już całkiem dobrze widoczny, ale dopiero po dwóch-trzech miesiącach biust staje się jędrny i odpowiednio uniesiony. Oczywiście dochodzi do tego jeszcze czas gojenia się blizn, który z reguły wynosi od ośmiu do dziesięciu miesięcy.
W trakcie zabiegu usuwany jest nadmiar skóry, a brodawki zostają uniesione, w związku z czym nie ma tu mowy o jakiekolwiek luźnej skórze. Piersi stają się jędrne i napięte. Efekty mogą być naprawdę długotrwałe, szczególnie jeśli dba się o to, by sylwetka nie zmieniała się nazbyt często. Należy jednak mieć na uwadze, że upływ kolejnych lat znowu może spowodować stopniowe opadanie piersi, tak samo zresztą jak ciąża. Teoretycznie nikt nie zakłada konieczności ponownego wykonania operacji, ale nie jest wykluczone, że dana pacjentka zdecyduje się na nią jeszcze raz.