Do newralgicznych miejsc, w których nadmiar tkanki tłuszczowej jest nieestetyczny, należy zdecydowanie twarz. Dowiedz się, jak w skuteczny sposób pozbyć się tzw. podwójnego podbródka.
Podwójny podbródek – dlaczego powstaje?
Odkładanie się tłuszczu na podbródku jest uciążliwe dla wielu osób. Nie dotyczy tylko tych z problemem nadwagi. Często borykają się z nim szczupli, młodzi ludzie, co przysparza im wiele kompleksów. Podwójny podbródek zniekształca rysy twarzy i powoduje, że staje się ona optycznie pełniejsza i okrąglejsza.
Co może mieć wpływ na podwójny podbródek? Najczęściej jest to zmiana wagi. Osoby, które kiedyś cierpiały na sporą nadwagę i doprowadziły swoje ciało do zdrowia i lepszej formy, nie mogą pozbyć się tłuszczu z podbródka. Nie ma bowiem ćwiczeń na tę partię twarzy. Popularna joga twarzy może nieco ujędrnić ten obszar, natomiast nie da spektakularnych rezultatów.
Liposukcja drugiego podbródka – alternatywna metoda walki z tłuszczem
Odessanie tłuszczu z twarzy, a dokładniej z okolic podbródka, jest możliwe dzięki liposukcji. Metoda ta polega na wykorzystaniu siły ssącej do odprowadzenia nadmiaru tłuszczu na zewnątrz. Jednorazowo podczas liposukcji można usunąć ponad 1 litr tłuszczu.
Przeciwwskazania do zabiegu
Liposukcja podbródka może zostać przeprowadzana tylko i wyłącznie, jeśli zostaną wykluczone następujące przeciwwskazania:
- ciąża i laktacja;
- nowotwory;
- cukrzyca;
- skłonność do powstawania bliznowców;
- choroby serca;
- zaburzenia krzepliwości krwi;
- stany zapalne;
- skazy naczyniowe.
Wskazania do liposukcji
Usunięcie tłuszczu z podbródka to zabieg, z którego może skorzystać każdy, kto ma ku temu powody. Chirurdzy nie wykonają liposukcji, jeśli uznają, że nie ma takiej potrzeby. Jest to jednak ingerencja w ciało i muszą być ku niej wskazania.
Liposukcja podbródka wykonywana jest głównie u pacjentów o stabilnej wadze. Dotyczy osób, które borykają się z nadmiernym tłuszczem w okolicach brody. Zazwyczaj nie są oni w stanie pozbyć się jej żadnymi innymi sposobami.
Jak wygląda liposukcja podbródka?
Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji o usunięciu podbródka skonsultuj się z odpowiednim specjalistą. On rozważy wszelkie wskazania oraz przeciwwskazania, oraz doradzi, która metoda okaże się dla Ciebie najlepsza. Wiele klinik oferuje takie spotkania w formie bezpłatnej, jeśli zdecydujesz się na późniejszy zabieg.
Liposukcja podbródka trwa średnio godzinę i wymaga znieczulenia. To, jakie znieczulenie będzie zastosowane, zależy od wielu czynników – decyduje o tym anestezjolog podczas konsultacji. Podbródek jest niewielkim obszarem, zatem znieczulenie miejscowe także może być brane pod uwagę.
Jak przygotować się do zabiegu odsysania tłuszczu z podbródka?
Czy do liposukcji podbródka należy się specjalnie przygotować? Oprócz samej konsultacji konieczne jest wykonanie badań krwi, które zleci lekarz. Są to:
- morfologia;
- poziom glukozy;
- grupa krwi;
- elektrolity.
Wykonaj także EKG oraz RTG klatki piersiowej.
Liposukcja podbródka – przebieg
- Zabieg odbywa się w procedurach operacyjnych – po wszelkich konsultacjach miejsce zabiegowe zostaje odpowiednio znieczulone.
- Następnie lekarz wykonuje kilka drobnych nacięć w obrębie podbródka, czasami w okolicach uszu. Jest to uzależnione od stopnia zaawansowania problemu.
- W podbródek zostaje wprowadzona specjalna igła o charakterze ssącym, która rozbija zalegający tłuszcz, aby móc go później zassać.
- Po odprowadzeniu tłuszczu następuje zszycie i założenie opatrunków. Pacjent otrzymuje specjalną uciskową maskę, która ma przyspieszyć gojenie.
Czy po liposukcji podbródka konieczna jest hospitalizacja? Wszystko zależy od stanu pacjenta, a także rodzaju znieczulenia, które zostało użyte. Z reguły pacjenci pozostają przez dobę na obserwacji. Część osób wraca do domu z odpowiednimi zaleceniami, które muszą być bezwzględnie przestrzegane.
Liposukcja podbródka – jak długo trwa okres rekonwalescencji pacjenta? Jak długo goi się twarz?
Okres rekonwalescencji po liposukcji podbródka trwa ok. 14 dni. Przez pewien czas pacjent musi mieć założony specjalny uciskowy opatrunek na całą twarz, a także szyję. Jest to konieczne dla przyspieszenia procesu gojenia, a także przeciwdziała nadmiernym obrzękom oraz siniakom. Opuchlizna, zaczerwienienie to normalne objawy po tego typu zabiegach. Z czasem powinny minąć.
Jeśli istnieje taka możliwość, przez okres rekonwalescencji należy pozostać w domu i prowadzić oszczędny tryb życia. Skóra twarzy musi się przyzwyczaić do nowych rozmiarów. Może sprawiać pewien dyskomfort.
Efekty liposukcji podbródka
Efekty liposukcji podbródka są widoczne po mniej więcej miesiącu. Skóra potrzebuje czasu, aby się wygoić. Rezultaty są one stałe, chyba że pacjent dopuści się do ogromnych zmian wagi i tłuszcz znów zacznie się odkładać w tym newralgicznym miejscu.
Liposukcja podbródka – cena
Cena likwidacji podwójnego podbródka może się różnić pomiędzy klinikami. Uzależniona jest od wielu czynników. Część miejsc oferuje w pakiecie opiekę i dodatkową pomoc dla pacjentów, inne – sam zabieg. Trzeba się liczyć z tym, że na odsysanie nadmiaru tłuszczu z podbródka wydamy od kilku do nawet 10 000 zł.
Liposukcja podbródka – czy jest bezpieczna?
Odsysanie tłuszczu z twarzy, przeprowadzone w sprawdzonym miejscu pod okiem specjalistów, jest bezpieczne. Jest to jednak metoda chirurgiczna, i jak każda tego rodzaju procedura, niesie za sobą możliwość pojawienia się nagłych konsekwencji.
Do niepożądanych efektów należą:
- blizny – w okolicy podbródka nacięcia są bardzo małe, blizny nie powinny pojawić się w ogóle. Jeśli pacjent zmaga się jednak z problemami z gojeniem, sytuacja ta może ulec zmianie;
- brak symetrii – to często wynik naturalnej budowy twarzy. Podczas zabiegu podbródek jest formowany na nowo;
- przebarwienia – są normalne, powinny zniknąć po okresie rekonwalescencji i całkowitym wygojeniu. Czasami zdarza się jednak, że pozostają na całe życie;
- zaburzenia czucia i martwica;
- silne reakcje alergiczne, np. na znieczulenie;
- stany zapalne okolicy podbródka;
- silny obrzęk, który nie chce zejść.
Pamiętaj, że jeśli po liposukcji podbródka zauważysz u siebie niepokojące objawy, bezwzględnie skonsultuj się z lekarzem!
Lipoliza iniekcyjna – konkurencja dla zabiegu liposukcji podbródka
Liposukcja podbródka, czasami nazywana operacją plastyczną podbródka, może mieć poważną konkurencję. Mowa o lipolizie iniekcyjnej – zabiegu praktycznie bezinwazyjnym. Co to jest i na czym polega?
Lipoliza iniekcyjna – przebieg
Lipoliza iniekcyjna to zabieg, który polega na rozbiciu tkanki tłuszczowej i jej naturalnym metabolizowaniu przez organizm pacjenta. Dokonuje się jej za pomocą strzykawki i odpowiedniego preparatu. Wykorzystywana substancja – fosfatydylocholina – ma pochodzenie roślinne.
Fosfatydylocholina doprowadza komórki tłuszczowe do rozkładu. Następnym etapem jest transportowanie ich do wątroby oraz nerek, co skutkuje wydaleniem. Wymaga to odpowiedniego czasu, ok. 21 dni.
Przeciwwskazania do lipolizy iniekcyjnej
Zabieg może być wykonywany przez doświadczonego lekarza, najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Wymaga wprawnej ręki, która wie, w jakich miejscach należy zrobić wkłucia. Z lipolizy iniekcyjnej nie może skorzystać każdy. Zabiegu nie można przeprowadzać w przypadku:
- ciąży;
- problemu z nadwagą i otyłością;
- karmienia piersią;
- zaburzenia krzepliwości krwi;
- cukrzycy;
- alergii;
- stanów zapalnych.
Efekty po lipolizie iniekcyjnej
Już po jednym zabiegu lipolizy można uzyskać satysfakcjonujący efekt. Specjaliści często zalecają korzystanie równocześnie z metod drenażu limfatycznego, aby przyspieszyć metabolizm komórek tłuszczowych. Rezultat jest trwały, jeśli pacjent nie zaniedba swojej wagi, która spowoduje ponowne odłożenie się niechcianej tkanki tłuszczowej.
Nadmierny tłuszcz na podbródku może skutecznie uprzykrzać życie i wprowadzać w kompleksy. Nie jest jednak sytuacją bez wyjścia. Medycyna estetyczna oferuje szereg rozwiązań, które umożliwiają usuwanie podbródka, a raczej – jego nadmiaru.