Nadmiar tkanki tłuszczowej kojarzy się jednoznacznie negatywnie niezależnie od tego gdzie występuje. W medycynie estetycznej może on jednak mieć praktyczne zastosowanie. Przykładem jest lipotranser, czyli przeszczep własnej tkanki tłuszczowej. Dlaczego tak osobliwa procedura cieszy się tak dużym zainteresowaniem? Jak przebiega taki zabieg?
Lipotransfer – co to takiego?
Zabieg lipotransferu polega na autologicznym pobraniu komórek tłuszczowych z jednego miejsca na ciele i przeszczepieniu ich w inne. Tłuszcz pobierany jest zazwyczaj z miejsca, w którym jest go nieco za dużo – na przykład z ud, czy brzucha. Wszczepia się go natomiast na tych obszarach, które pacjentka chce powiększyć, odmłodzić, czy wypełnić, czy modelować. Najczęściej są to pośladki, piersi, czy okolice oczu.
Na czym polega przeszczep tkanki tłuszczowej?
Lekarz medycyny estetycznej podczas jego zabiegu pobiera nie więcej niż 30 ml tłuszczu. Oczywiście musi być to czysta tkanka tłuszczowa razem z komórkami macierzystymi, dlatego pobrany płyn jest przed transferem dokładnie czyszczony w specjalnym urządzeniu. Następnie tak przygotowany wypełniacz zostaje podany w wybrane wcześniej przez pacjentkę miejsce.
Cały zabieg odbywa się w warunkach operacyjnych a pacjentka jest poddana znieczuleniu ogólnemu, nad którym czuwa anestezjolog. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby zabieg wykonywać wyłącznie w dobrych klinikach medycyny estetycznej, w której pracują doświadczeniu lekarze.
Lipotransfer – wskazania do zabiegu
Lipotransfer można wykonywać całkowicie bezpiecznie na wszystkich partiach ciała. Wskazania do takiego zabiegu są rozliczne. Można wymienić na przykład:
- ubytki w objętości policzków, czy podbródka;
- zmarszczki;
- asymetria twarzy;
- chęć powiększenia ust;
- blizny;
- ubytki skóry;
- chęć powiększenia pośladków;
- rekonstrukcja tkanki po usunięciu implantów;
- wiotkość skóry na piersiach lub dłoniach.
Lipotransfer – przeciwwskazania
Lipofilling jest zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu ogólnym, dlatego przed jego przeprowadzeniem trzeba odbyć dokładną konsultację z lekarzem i poddać się przynajmniej podstawowym badaniom diagnostycznym.
Nie jest to także procedura przeznaczona dla bardzo szczupłych osób. Aby efekt zabiegu przeszczepu tłuszczu był zadowalający, pacjentka musi fizycznie posiadać tkankę, którą można przenieść z jednego miejsca na drugie.
Czy warto przeszczepiać sobie swój własny tłuszcz?
Tak jak każdy zabieg chirurgiczny, liposukcja i przeszczep tłuszczu mają zarówno swoje zalety, jak i wady. Na ich podstawie możesz spróbować odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ten zabieg jest dla właśnie dla ciebie.
Lipotransfer – zalety
- własny tłuszcz jest autologicznym wypełnieniem, dlatego nie ma żadnego ryzyka, że tkanka może się nie przyjąć;
- zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym, ale jednocześnie trwa niewiele ponad 40 minut;
- możliwość pozbycia się nadmiaru tkanki tłuszczowej z miejsc takich, jak uda, czy brzuch;
- lipotransfer może być wykonywany razem z innymi zabiegami;
- zabieg może być powtarzany dowolną ilość razy;
- pierwsze efekty są zauważalne już po dwóch dobach;
- procedura nie pozostawia na skórze żadnych trwałych śladów.
Lipotransfer – wady
Za znaczą wadę tego rodzaju zabiegów może być uznawany fakt, że nie jest on dostępny dla wszystkich pacjentek. Aby własna tkanka tłuszczowa mogła być pobrana za pomocą kaniuli, pacjentka musi posiadać jej nadmiar.
W tym kontekście często pojawia się również kwestia tego, że efekty przeszczepiania tłuszczu są w pełni widoczne dopiero po kilku miesiącach od przeprowadzenia zabiegu. Najczęściej trzeba czekać od pięciu do nawet siedmiu miesięcy, aby miejsca, które chcesz powiększać naprawdę stały się bardziej obfite.
Rekonwalescencja po zabiegu również może być uznana za pewną wadę. Obrzęk okolic, z których pobrano tkankę może być nieco opuchnięty jeszcze przez dwa-trzy miesiące po zabiegu.
Lipotransfer – ile to kosztuje?
Cena za zabieg przeszczepu tłuszczu uzależniona jest od obszaru, który interesuje pacjenta. W przypadku twarzy trzeba liczyć się z kosztem około 5 tysięcy złotych. Natomiast piersi, czy pośladki mogą być nawet dwukrotnie droższe. Pamiętaj, że do tych kwot trzeba jeszcze doliczyć cenę znieczulenia oraz opieki szpitalnej przez kilka lub kilkanaście godzin po zabiegu.
Podsumowanie
Przeszczepienie tkanki tłuszczowej pacjenta do innego miejsca na jego własnym ciele to coraz bardziej popularna metoda modelowania sylwetki. Taki zabieg ma bardzo wiele zalet. Własne komórki nie grożą odrzuceniem, dlatego stanowią bardzo bezpieczny i w gruncie rzeczy naturalny wypełniacz.
Modelowanie twarzy i ciała, czy korekta niedoskonałości tą metodą nie są jednak dostępne dla każdego. Targetem takiego zabiegu są panie, które mają (przynajmniej minimalny) nadmiar tkanki tłuszczowej na różnych obszarach swojego ciała. Nie jest to więc metoda dla bardzo szczupłych pacjentek.