Makijaż permanentny nazywany jest też mikropigmentacją lub makijażem trwałym. To zabieg kosmetyczny, który pozwala na trwałe podkreślenie urody, bez konieczności codziennego malowania ust, brwi czy rzęs. Utrzymuje się na skórze nawet do kilku lat, chociaż na jego trwałość mają wpływ różne czynniki. Po jakimś czasie może zostać odświeżony, dzięki czemu dalej prezentuje się estetycznie. To doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto chce zaoszczędzić czas na wykonywaniu codziennego makijażu, a jednoczenie lubi prezentować się perfekcyjnie.
Makijaż permanentny – na czym polega?
Makijaż permanentny to zabieg, który polega na wprowadzeniu pod skórę specjalnego pigmentu. Wykorzystuje się w tym celu cienką, jednorazową igłę. Proces ten przypomina nieco wykonywanie tatuażu, jednak w tym przypadku barwnik nie jest wprowadzany aż tak głęboko. Nie jest on umieszczany w skórze właściwej, a jedynie w warstwie podstawnej naskórka, na głębokości około 0,3 do 0,9 mm. Sprawia to, że z czasem staje się coraz jaśniejszy i wymaga odświeżenia.
W jaki sposób wykonuje się makijaż permanentny?
Zabieg makijażu permanentnego wykonuje linergistka. Podzielić można go na 2 etapy. Na początku specjalista przeprowadza z klientem konsultację. Podczas rozmowy dowiaduje się, jaki efekt chce on osiągnąć oraz analizuje wszystkie ewentualne przeciwwskazania. Konsultacje obejmują też wykonanie próbnego rysunku tradycyjnymi kosmetykami, co pomożemy zwizualizować docelowy efekt. To także odpowiedni etap na wprowadzenie wszelkich poprawek oraz dodatkowych sugestii. Do konsultacji przed zabiegiem warto podejść poważnie, ponieważ raz zrobionego makijażu permanentnego nie da się już potem od ręki zlikwidować.
Jak wykonać makijaż permanentny – wprowadzenie barwnika
Po przebytych konsultacjach oraz ustaleniu celów klienta nadchodzi czas na docelowy zabieg, czyli wprowadzenie barwnika. W tym celu stosuje się bezpieczne, atestowane produkty. Skóra poddawana zabiegowi zostaje zdezynfekowana, a następnie specjalista przechodzi do wprowadzania pigmentu. Linergistki mogą w tym celu wykorzystać jedną z dwóch metod – mechaniczną lub niemechaniczną. W pierwszym przypadku specjalista posługuje się urządzeniem na prąd, składającym się z panelu sterującego oraz rączki, do której montowana jest igła. Drugi, manualny sposób polega na wykorzystaniu narzędzia nazywanego penem lub piórkiem, które przypomina długopis i zakończone jest sterylną igłą.
Makijaż permanentny brwi
Makijaż permanentny oczu najczęściej obejmuje korektę kształtu brwi. W tym celu zazwyczaj wykorzystuje się metodę włoskową, czyli tzw. microblading. Polega ona na bardzo realnym imitowaniu włosków na skórze, co pozwala uzyskać naturalny efekt. To doskonałe rozwiązanie, aby pozbyć się ubytków w brwiach, zagęścić je, a nawet poddać całkowitej rekonstrukcji. Do podkreślenia brwi najlepiej sprawdzają się barwniki w odcieniach brązu i szarości. Już po wykonanym zabiegu dodatkowo można nałożyć na brwi hennę, co wzmocni efekt i uwypukli rysy twarzy.
Makijaż permanentny oczu – inne metody maszynowe
Mamy także inne metody wykonania makijażu permanentnego brwi, między innymi metodę pudrową. W tym przypadku pigmentacja brwi jest bardzo subtelna. Łuk brwiowy nie jest wyraźnie oddzielony od reszty twarzy i prezentuje się bardzo naturalnie. Metoda cienia pozwala już na bardziej charakterystyczne podkreślenie linii rzęs, a pole brwi jest zacieniowane. Jeszcze inną metodą maszynową jest ombre. To nic innego jak przejście kolorów od jasnych na początku brwi po ciemniejsze przy ich końcach, co daje efekt głębi i trójwymiarowości.
Makijaż permanentny ust – korekta i pigmentacja
Makijaż permanentny ust obejmuje dodatnie im koloru lub wyrównanie konturu. Aby uzyskać naturalny kolor ust, przeważnie używa się barwy o 2-3 tony ciemniejszej niż naturalny odcień. Chętnie decydują się na ten zabieg osoby, które mają nieregularny kontur ust – na przykład, gdy ich wargi są zbyt wąskie, zbyt małe lub asymetryczne. To także sposób na poprawę intensywności ich barwy. Wraz z wiekiem lub pod wpływem innych czynników zewnętrznych usta mogą stawać się coraz bladsze.
Trwały makijaż powiek, czyli kreska w linii rzęs
Makijaż permanentny pozwala nie tylko na podkreślenie ust i brwi, ale też powiek. W tym celu można zdecydować się na kreskę na linii rzęs. W zależności od życzenia klientki można obrysować zarówno dolną, jak i górną powiekę lub jedynie delikatnie podkreślić oko i optycznie „unieść” opadającą powiekę.
Jak długo goi się skóra po zabiegu?
Skóra po wykonaniu mikropigmentacji potrzebuje trochę czasu na regenerację. Od razu po zabiegu jest zaczerwieniona oraz może sączyć się z niej osocze. Następnie pojawiają się na niej strupki, które odpadają po okresie tygodnia. Do całkowitego wygojenia pigmentowanych miejsc dochodzi po około 6 tygodniach. Po tym czasie należy zdecydować się na korektę makijażu. Jest to ważne, ponieważ po pierwszej pigmentacji pozostaje jedynie 50% barwnika. Dopiero po uzupełnieniu ewentualnych ubytków można zobaczyć właściwy efekt.
Przeciwwskazania do wykonania makijażu permanentnego
Chociaż mikropigmentacja to bezpieczny zabieg, jest kilka przeciwwskazań do wykonania makijażu permanentnego. Są to między innymi aktywne opryszczka lub inne problemy skórne, na przykład trądzik czy łuszczyca. Zabiegu nie powinno się wykonywać u kobiet w ciąży. Przeciwwskazaniem jest też przyjmowanie leków sterydowych lub przeciwzakrzepowych. Przed zabiegiem nie można się opalać. Kilka tygodni wcześniej nie powinno się też robić innych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej lub kosmetologii, takich jak botoks.
Jak dbać o skórę po zabiegu pigmentacji?
Trwałość makijażu permanentnego w dużej mierze zależy od odpowiedniej pielęgnacji pigmentowanych miejsc. Skórę powinno się przemywać kilka razy dziennie wacikiem nasączonym wodą. Należy powstrzymać się od jej tarcia i drapania. Do pielęgnacji po zabiegu należy używać kremów wspomagających gojenie się skóry oraz o działaniu dezynfekującym.
Czy wykonanie makijażu permanentnego boli?
Chciałabyś wykonać makijaż permanentny, ale boisz się bólu podczas zabiegu? Niepotrzebnie! Przed przystąpieniem do pigmentacji specjalista stosuje znieczulenie powierzchniowe – najczęściej w maści lub kremie. Jest ono zupełnie wystarczające, aby doprowadzić do zobojętnienia zakończeń nerwowych, dzięki czemu pacjent nie czuje bólu ani dyskomfortu. Co więcej, w trakcie samego zabiegu stosuje się znieczulenie żelowe, które zmniejsza krwawienie oraz obkurcza naczynia krwionośne. Składnikiem znieczulającym stosowanym podczas wykonywania makijażu permanentnego najczęściej jest lidokaina.
Jak długo utrzymuje się makijaż permanentny?
Efekty makijażu permanentnego utrzymują się na skórze od 1,5 roku nawet do kilku lat. Aby przedłużyć ich trwałość, należy ściśle stosować się do zaleceń. Po zabiegu pigmentacji nie powinno się wystawiać skóry na słońce. Należy zrezygnować na jakiś czas z peelingów, sauny i kąpieli w basenie. Nie należy używać mydła oraz preparatów niezalecanych przez linergistkę.
Makijaż permanentny oczu i brwi to sposób na atrakcyjny wygląd bez konieczności codziennego spędzania czasu przed lustrem. Jego zaletą jest perfekcyjne wykonanie oraz wodoodporność – nie zmyje się nawet podczas deszczu czy kąpieli w morzu. Już wiele osób przekonało się, jak praktyczne i komfortowe jest to rozwiązanie. Ty możesz być następna!