Pielęgnacja jest jedną z dziedzin, do której także zawitał nurt ekologiczny. Oczywiście, najbardziej widocznym są chyba naturalne oleje i kosmetyki. Jednak popularność odzyskuje również zapomniana metoda dbania o paznokcie, czyli manicure biologiczny. Może warto dać szansę naturalnym sposobom także w tej dziedzinie pielęgnacji? Sprawdź, czym różni się taki manicure od klasycznego i japońskiego. Dowiedz się, czy każdy może z niego skorzystać. Przedstawiamy jego przebieg krok po kroku i wszystko, co warto o nim wiedzieć!
Biologiczny manicure – co to jest?
W ofercie manicure salonów kosmetycznych znajdziesz najczęściej klasyczny, hybrydowy, tytanowy czy żelowy. Ten biologiczny zawsze był gdzieś z tyłu. Został zapomniany i stosowało się go dość rzadko – w porównaniu z hybrydą, która do tej pory wiedzie prym.
Manicure biologiczny wykonuje się naturalnymi metodami i stosuje do tego celu jedynie papierowe lub szklane pilniczki. Wykluczone jest także wycinanie skórek. Zostają one odsunięte za pomocą specjalnego drewnianego patyczka. Jak w każdym przypadku, tak i tutaj, płytkę paznokcia można pomalować lakierem klasycznym.
Dla kogo jest manicure naturalny?
Manicure biologiczny jest idealną opcją dla każdego. Nie ma tutaj specjalnych wskazań i Chętnie korzysta z niego także wielu panów. Upodobały go sobie także osoby, dla których ważne są naturalna pielęgnacja i ekologiczne podejście do życia.
Metoda ta jest także zalecana dla kobiet w ciąży i osób borykających się z cukrzycą, jako że jest bardzo mało inwazyjny. W tym drugim przypadku często dochodzi do bardzo trudnego gojenia się ewentualnych skaleczeń. Stąd zaleca się ich minimalizowanie właśnie przy użyciu tego typu pielęgnacji. Manicure biologiczny mogą wypróbować też osoby:
- z kruchą i podatną na rozdwajanie płytką paznokcia;
- które mają problemy z gojeniem się ewentualnych zranień;
- które chcą nadać paznokciom odpowiedni kształt w naturalny sposób.
Manicure naturalny a klasyczny
Czym różnią się te dwa rodzaje? W metodzie tradycyjnej dopuszczone jest wycinanie skórek za pomocą cążek. Cały ten proces ma zarówno swoich zwolenników, jak i rzeszę przeciwników. Ci drudzy wskazują, że przy tym etapie klasycznego sposobu:
- Trzeba wycinać bardzo umiejętnie – tak, by zachować estetykę i nie ingerować w skórę, tworząc rany.
- Zranione miejsca są bowiem idealnym obszarem do rozwoju wielu chorób o podłożu bakteryjnym i grzybiczym.
- Powstałe zranienia często trudno zregenerować.
Jak nie doprowadzić do dodatkowych skaleczeń? Osoby, które preferują manicure biologiczny, mogą uniknąć wymienionych problemów. Dlaczego? Ważną rolę odgrywają tutaj stosowane narzędzia.
Manicure biologiczny a tradycyjny – narzędzia
W przypadku biologicznego manicure używa się jedynie narzędzi naturalnych:
- papierowych;
- drewnianych;
- szklanych.
Do manicure klasycznego stosuje się zaś m.in. metalowe cążki. Przyjęło się także, że do malowania paznokci metodą biologiczną można używać tylko klasycznego lakieru (a nie hybrydy).
Manicure biologiczny a japoński
Manicure japoński, tak samo jak biologiczny, często jest wykorzystywany do naturalnej regeneracji płytki paznokcia. Wiele osób, które na co dzień noszą hybrydę (od kilku miesięcy, a nawet lat), potrzebuje silnej regeneracji. Czym różni się manicure japoński od naturalnego?
Przede wszystkim, stosuje się do niego odpowiednie produkty. W płytkę wmasowuje się odpowiednie składniki, którymi są krzemionka, witaminy, pyłek pszczeli i keratyna. Po zabiegu może się wydawać, że są pomalowane odżywką, jednak tak nie jest. To moc składników aktywnych zapewnia paznokciom świetny połysk i zdrowy wygląd!
Manicure naturalny – przeciwwskazania
Mogłoby się wydawać, że tak proekologiczny sposób dbania o paznokcie nie generuje żadnych przeciwwskazań. Niestety, niektóre osoby nie będą mogły skorzystać z tej formy pielęgnacji.
Przeciwwskazania do manicure biologicznego to:
- przerwana ciągłość naskórka;
- niezidentyfikowane choroby i alergie;
- choroby o podłożu grzybiczym i bakteryjnym.
Manicure biologiczny krok po kroku
Czy manicure naturalny jest skomplikowaną formą dbania o paznokcie? Zupełnie nie! Mało tego, jesteś w stanie wykonać go samodzielnie w domu. Oto podstawowe zasady, jak wykonać manicure biologiczny krok po kroku. Sprawdź, jak robią to profesjonaliści!
- Stylista paznokci na początku sprawdza dokładnie dłonie, ich stan, a także to, czy nie rozwija się żadna choroba, która byłaby przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu.
- Następnie zmywane są resztki starego lakieru lub odżywki. W tym celu stosuje się zmywacze delikatniejsze, wzbogacone witaminami i substancjami mineralnymi.
- Kolejnym krokiem jest przygotowanie skórek. Tutaj są dwie opcje – specjalny, zmiękczający preparat lub kąpiel dłoni w odpowiednim olejku.
- Gdy produkt zadziała na skórki, następuje ich delikatne odsuwanie za pomocą patyczka. To odsuwanie skórek, a nie ich usuwanie!
- Po ustaleniu, jakiego kształtu płytki oczekujesz, specjalista przechodzi do jej obróbki. W tym celu używa pilników szklanych. Na rynku pojawiły się także narzędzia bardziej przyjemne dla klientów – bambusowe.
- Czas na malowanie. Tutaj można wybrać pomiędzy klasycznym lakierem a odpowiednio dobraną odżywką. Wiele salonów oferuje także specjalne lakiery naturalne, pozbawione szkodliwych związków. Paznokcie trzeba najpierw odtłuścić.
Co musisz mieć, aby zrobić manicure biologiczny w domu?
Jeśli chcesz wykonać manicure biologiczny w domu, na początku musisz się zaopatrzyć w kilka podstawowych produktów. Powinny być łatwo dostępne w drogeriach kosmetycznych lub w hurtowniach. Na pewno wszystko znajdziesz też w internecie. Przygotuj:
- papierowy lub szklany pilnik;
- patyczki z drzewa pomarańczowego;
- ulubioną odżywkę;
- produkt zmiękczający skórki.
Manicure biologiczny – cena
Cena manicure biologicznego uzależniona jest od wielu czynników. Nie bez znaczenia jest prestiż i lokalizacja salonu. Nie powinny dziwić też różnice cenowe np. między stolicą a kilkutysięcznym miastem. Średnia cena manicure biologicznego to 50 złotych. Taki zabieg trwa maksymalnie godzinę.
Manicure biologiczny – gdzie udać się na zabieg?
Manicure biologiczny oferuje większość gabinetów kosmetycznych. Zależy ci na wyjątkowo ekologicznym podejściu i naturalnych kosmetykach? Obecnie znajdziesz coraz więcej miejsc, gdzie pielęgnacja w stylu eko odgrywa istotną rolę. Staraj się sprawdzać opinie i szukać odpowiedniego gabinetu.
Manicure biologiczny jest powrotem do korzeni. Pozwala dać paznokciom wytchnienie od szkodliwej chemii, a jednocześnie zapewnia im nienaganny wygląd. Taki zabieg nie jest drogi ani szczególnie skomplikowany. Jeśli kupisz odpowiednie produkty, możesz go wykonać także samodzielnie. Na początku warto jednak zaufać profesjonalistom i sprawdzić, jak wykonują taką pielęgnację.