Obszar na brzuchu jest dodatkowo narażony na zmianę wyglądu z powodu m.in. ciąży. Twoje marzenie jest jednak realne do spełnienia, jeśli inne środki zawodzą! Plastyka brzucha to chirurgiczny zabieg, który pomoże ci osiągnąć szczupłą sylwetkę.
Co to jest abdominoplastyka?
Abdominoplastyka to inna nazwa dla operacji plastycznej brzucha. Polega na odpowiednim wycięciu, a następnie naciągnięciu i zszyciu powłok skóry. Celem jest wysmuklenie tego obszaru. Podczas operacji można również wykorzystać właściwości liposukcji, aby bardziej wzmocnić efekt końcowy, na którym zależy pacjentowi.
Abdominoplastyka może być także wykonana w formie mini plastyki brzucha. Różni się ona stopniem ingerencji w powłoki skórne oraz procesem rekonwalescencji. Dobór odpowiedniej metody jest możliwy po konsultacji ze specjalistą.
Dla kogo wskazana jest abdominoplastyka?
Plastyka brzucha nie jest sposobem na odchudzanie. Problemy z wagą powinny być skonsultowane na samym początku z odpowiednim specjalistą. Z abdominoplastyki możesz skorzystać, jeśli uda ci się doprowadzi organizm do zdrowia.
Brzuch jest miejscem, na którym lubi odkładać się tkanka tłuszczowa. Przyczyną tego są różne czynniki:
- przebyta ciąża;
- wiek i proces starzenia;
- skłonności genetyczne;
- budowa ciała;
- niezdrowy tryb życia.
Wraz z wiekiem skóra traci jędrność, zaczyna przesuwać się w dół. Nieubłaganie działa na nią grawitacja. Dodatkowo po ciąży czy przebytych operacjach w tym obszarze dochodzi do zmian w strukturze włókien kolagenowych. Są one bardziej wiotkie, tracą swoją siłę.
Rozejście mięśnia prostego brzucha, na przykład po ciąży, jest powodem wielu zmartwień. Ono również może być skorygowane tą metodą. Abdominoplastyka jest wskazana dla wszystkich osób o uregulowanej wadze, które mają estetyczny problem z obszarem brzucha. Z zabiegu mogą skorzystać kobiety, jak i mężczyźni.
Plastyka brzucha to poważna operacja
Z tego też powodu wymaga ona odpowiedniego przygotowania, a potem – przestrzegania zasad określonych przez lekarza.
Abdominoplastyka brzucha – przygotowanie
Przed przystąpieniem do operacji lekarz zaleci wykonanie odpowiednich badań krwi. Są niezbędne m.in. do dobrania odpowiedniego znieczulenia oraz w razie konieczności przetaczania krwi. Należą do nich:
- morfologia;
- grupa krwi;
- glukoza;
- wskaźnik układu krzepnięcia;
- elektrolity;
- przeciwciała na HIV i HCV.
Wykonaj także RTG klatki piersiowej oraz EKG.
Jak wygląda plastyka brzucha?
Plastyka brzucha to operacja – wymaga odpowiednich warunków i przygotowania. To poważna ingerencja w ludzkie ciało, dlatego zawsze przed nią przeprowadzana jest rzetelna konsultacja z kandydatem. Lekarz musi wykluczyć przeciwwskazania, a także poinformować cię o ewentualnych skutkach ubocznych lub powikłaniach. Na tym etapie możesz opowiedzieć o swoich oczekiwaniach, a także dowiedzieć się, jak przebiega abdominoplastyka.
Operacja jest długa, może potrwać do kilku godzin. Uzależnione to jest od jej przebiegu, ale także gabarytów pacjenta. Oto, jak wygląda ten proces krok po kroku.
- Na samym początku przeprowadzany jest wywiad z anestezjologiem – lekarzem, który zadba o znieczulenie i będzie kontrolował twoje procesy życiowe podczas operacji. Dobrane zostaną odpowiedni leki. Abdominoplastyka wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym, czyli pod narkozą.
- Drugi etap to właściwa operacja. Brzuch zostaje odpowiednio przygotowany i można przystąpić do nacięć. Lekarz wykonuje je od biodra do biodra oraz nad pępkiem, który zostaje odseparowany. Bywa tak, że trzeba znaleźć mu nowe miejsce po wykonaniu operacji, choć czasami zostaje na swoim miejscu. Kolejnym etapem jest skupienie się na mięśniach brzucha, które zostają wzmocnione poprzez odpowiednie zszycie. Następnie płat skórny jest naciągany ku dołowi, aby wytyczyć miejsce wycięcia zbędnej tkanki. Jest to obszar zwykle niewidoczny, schowany za linią bielizny. Na końcu wszyty zostaje pępek. W brzuchu zostają założone dreny, w celu odprowadzania płynów.
- Ostatni proces to zszywanie oraz nakładanie odpowiednich opatrunków. Pacjent zostaje wybudzony i przeniesiony na salę pooperacyjną.
Plastyka brzucha – rekonwalescencja
W szpitalu należy zostać minimum dobę pod kontrolą lekarzy. Abdominoplastyka brzucha jest dużą ingerencją w ludzkie ciało. Będziesz odczuwać dyskomfort i ból. Specjaliści zalecą odpowiednie środki przeciwbólowe. Następnie:
- przez ok. 4-6 tygodni należy nosić specjalny opatrunek w formie pasa uciskowego na brzuchu;
- przez minimum 2 tygodnie nie wolno podnosić ciężkich rzeczy – zaleca się oszczędny tryb życia;
- kilka dni po operacji należy zgłosić się na usunięcie drenów;
- szwy wykorzystane w abdominoplastyce mogą wymagać zdjęcia, zazwyczaj po ok. 10-14 dniach;
- nie wolno pić alkoholu ani palić papierosów przez minimum 2 miesiące.
Dojście do siebie po operacji plastycznej brzucha wymaga czasu. Na początku blizny będą różowe. Proces gojenia będzie trwał kilka miesięcy. Zaczerwienienie, obrzęk i dolegliwości bólowe to normalne objawy po operacji – z czasem miną. Dodatkowo możesz się spodziewać:
- braku czucia w obszarze zabiegu, co jest normalnym objawem i wraz z upływem czasu minie;
- trudności w przyjęciu prostej postawy – mięśnie brzucha stabilizują kręgosłup i muszą się zdążyć zregenerować;
- dużej blizn, która będzie schowana pod bielizną.
Możliwe powikłania po abdominoplastyce
Każda operacja – plastyka brzucha także – niesie ze sobą ryzyko powikłań. Są to:
- nieodpowiednia reakcja organizmu na znieczulenie;
- miejscowe alergie;
- długo utrzymujący się brak czucia;
- zapalenie otrzewnej;
- zator;
- martwica tkanki;
- asymetria, wgłębienia i nierówności uzyskane na powierzchni brzucha;
- bliznowce;
- trudno gojąca się rana;
- stan zapalny;
- niekontrolowane gromadzenie się płynów pod skórą;
- długotrwała opuchlizna.
Pamiętaj, by nie bagatelizować sygnałów, które wysyła ci organizm. Jeśli masz problemy z oddychaniem, duszności to niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem. Mogą one świadczyć o poważnych powikłaniach, nawet zagrażających życiu!
Operacja plastyczna brzucha – przeciwwskazania
W przypadku każdej operacji należy wykluczyć wszelkie przeciwwskazania do jej przeprowadzenia. Tutaj są to:
- ciąża i laktacja;
- nowotwory;
- cukrzyca;
- nadciśnienie;
- choroby psychiczne;
- astma;
- niezidentyfikowane zaburzenia hormonalne;
- stany zapalne;
- zakrzepica żylna.
Lekarz może odmówić wykonania plastyki brzucha, jeśli uzna, że oczekiwania pacjenta nie są realne. Trzeba zdać sobie sprawę, że operacja plastyczna brzucha nie rozwiąże problemów raz na zawsze. Należy przez cały czas kontrolować wagę oraz dbać o ciało.
Plastyka brzucha – efekty
Efekty plastyki brzucha metodą chirurgiczną można zobaczyć po wygojeniu obszaru i całym okresie rekonwalescencji. Po operacji pacjent widzi zmianę w wyglądzie i strukturze tego obszaru. Nie ma zwisającej i wiotkiej skóry, która była wcześniej dużym kompleksem. Efekt ten jest dożywotni, pod warunkiem dbania o dietę i aktywność fizyczną.
Abdominoplastyka – cena
Cena abdominoplastyki przeprowadzanej w prywatnych klinikach nie jest najniższa. W zależności od miejsca i regionu są to koszty rzędu minimum 15 000 złotych.
Mini plastyka brzucha
Oprócz całościowej operacji plastycznej brzucha istnieje także tzw. mini plastyka brzucha. To również metoda chirurgiczna polegająca na korekcie tego obszaru, natomiast jest nieco mniej zaawansowana. Specjalista dokonuje nacięć, które nie naruszają pępka – zazwyczaj w podbrzuszu, pod linią bielizny. Są one zdecydowanie mniejsze. Z mini plastyki brzucha mogą skorzystać osoby z niewielkim problemem ze skórą. Da zadowalające efekty, a sam okres rekonwalescencji będzie nieco krótszy i łagodniejszy.
Operacja brzucha pomoże osobom, które w żaden sposób nie mogą sobie poradzić z problematyczną skórą. Jest inwazyjna, bo stanowi operację. Jednocześnie daje długotrwałe efekty.