Operacja powiek to zabieg, na który decyduje się coraz więcej kobiet. Nic dziwnego. Zabiegi chirurgiczne z zakresu medycyny estetycznej z roku na rok wykonywane są częściej, a co za tym idzie, zwiększa się doświadczenie specjalistów i zmniejsza ryzyko wystąpienia niebezpiecznych powikłań. Na dodatek to często jedyny sposób, aby szybko i sprawnie pozbyć się zaawansowanych zmian związanych np. z opadaniem powieki. Czy plastyka powiek jest czymś dla ciebie? Nim podejmiesz decyzje o wykonaniu takiego zabiegu, musisz poznać wszystkie wady i zalety tego typu rozwiązania.
Operacja plastyczna zawsze niesie za sobą ryzyko
Plastyka powiek jest pełnoprawną operacją, zwykle wykonywaną pod narkozą. Musisz więc mieć świadomość płynącego z tego ryzyka. Nigdy nie podejmuj decyzji o wykonaniu zabiegu bez przemyślenia, zdobycia odpowiedniej porcji informacji oraz rozmowy z lekarzem, który rozwieje wszystkie twoje wątpliwości.
Musisz także wziąć pod uwagę to, że zazwyczaj rekonwalescencja trwa nawet kilka tygodni lub miesięcy, w których trakcie możesz odczuwać dyskomfort lub ból. Decydując się na operację, na pewno zostaniesz o tym poinformowany przez swojego lekarza. On, wykonując podobne zabiegi, wie, jak wygląda cały proces gojenia się u pacjentów.
Znieczulenie a plastyka powiek – czy konieczna jest narkoza?
Na całe szczęście w przypadku plastyki powiek zwykle nie jest konieczne wprowadzenie pacjenta w stan pełnej narkozy. Częściej wykonuje się je przy znieczuleniu miejscowym bądź też krótkotrwałym znieczuleniu dożylnym. Z tego powodu duża część takich zabiegów może być wykonana nawet, jeśli pacjent źle reaguje na pełne usypianie.
Może jednak okazać się, że twoje zmiany będą wymagały narkozy. O tym jednak powinien poinformować cię lekarz. Dodatkowo, po takim zabiegu pacjent może zwykle tego samego dnia wrócić do domu, jednak opatrunek znajdujący się na oku może zmniejszyć pole widzenia. Dlatego zaleca się powrót w towarzystwie kogoś bliskiego.
Blepharoplastyka – co to takiego?
Plastyka powiek jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów. Jednym z jej typów jest blepharoplastyka, która polega na usunięciu nadmiaru skóry z dolnej i górnej powieki. Zwykle wykonywana jest u osób w dojrzałym wieku, których ciało nie jest już tak jędrne jak dawniej, przez co dochodzi do tworzenia się zmarszczek. Może okazać się ona konieczna, gdy np. fałd skóry zasłania oko.
Czasem jednak opadająca powieka występuje niezależnie od wieku pacjenta, a poprawa tego jednego szczegółu może optycznie otworzyć spojrzenie. W ten sposób przestaniesz wyglądać na osobę, która jest cały czas zmęczona! To nieinwazyjny zabieg, którego zwykle wykonuje się niechirurgicznie.
Lifting powiek bez skalpela – czy możliwe?
Podnoszenie powiek jest możliwe także bez używania skalpela. Możesz wykorzystać do tego plasmę IQ. Jest to zaawansowany technologicznie proces, który jest nieco bardziej inwazyjny od blepharoplastyki, ale wciąż pozostaje niezwykle bezpieczny dla pacjenta. Wykorzystuje on mikrowiązki plazmy, nie uszkadzając skóry oraz zapewniając brak skutków ubocznych. Lifting powiek jest również bezbolesny.
Jeśli chcesz, możesz tą samą metodą pozbyć się np. zmarszczek w okolicy ust. Bardzo często to jest właśnie to rozwiązanie, którego szukasz, a które zapewni ci najlepsze możliwe efekty.
Podniesienie powiek – cały przebieg zabiegu
Plastyka powiek może wyglądać różnie, zależnie od tego, na co decyduje się pacjent. Standardowo jednak trwa od 60 do 90 minut. Po znieczuleniu lekarz używa tradycyjnego skalpela lub korzysta z niezwykle precyzyjnego lasera, wykonując zabieg. Jeśli masz taką możliwość, postaw na tę drugą metodę, ponieważ znacznie skraca ona czas rekonwalescencji oraz prowadzi do powstawania zdecydowanie mniejszego obrzęku.
W trakcie plastyki powiek chirurg może m.in. usunąć nadmiar skóry albo przepukliny tłuszczowe znajdujące się w okolicy oczu. Szwy, które zostaną założone ci w trakcie zabiegu, usuwa się zwykle po 6 dniach. Z tego powodu, chociaż po podniesieniu powiek zostaniesz szybko wypuszczony do domu, będziesz musiał jeszcze wrócić do kliniki.
Korekta powiek – kiedy ostateczny efekt?
Ciało po operacji plastycznej potrzebuje czasu, aby w pełni dojść do siebie. Opuchlizna po korekcie powiek może utrzymywać się do kilku tygodni i musisz się na to przygotować. Na całe szczęście, w przeciwieństwie np. do operacji związanych z nosem, nie będziesz musiał czekać na ostateczny efekt do kilku lat. Zobaczysz go właśnie po tym, jak twoje ciało poradzi sobie z powstałymi ranami.
Stosunkowo niska inwazyjność jest więc kolejnym powodem, dla którego pacjenci decydują się właśnie na podjęcie tego typu działań. W końcu korekta szczęki czy nawet operacja plastyczna warg często goją się miesiącami. W tym czasie wygląd może być niezadowalający.
Plastyka powiek górnych — jakie są przeciwwskazania?
Każdy inwazyjny zabieg ma swoje przeciwwskazania i plastyka powiek nie jest w tym względzie żadnym wyjątkiem. Bez wątpienia nie mogą poddać się jej osoby:
- mające jakiekolwiek problemy z krzepliwością krwi;
- będące w ciąży oraz karmiące piersią;
- z aktywną infekcją i ranami w trakcie gojenia;
- po chemioterapii;
- o ogólnie osłabionym organizmie.
Niektóre z tych przeciwwskazań są tymczasowe. Oznacza to, że gdy znikną, możesz poddać się zabiegowi.
Plastyka powiek – poczuj się lepiej we własnej skórze
Takie zabiegi jak plastyka powiek nie są magicznym sposobem na poprawę swojej samooceny. Jeśli to jedyna rzecz, która cię napędza, postaraj się porozmawiać z profesjonalistą. Terapeuta pomoże ci zrozumieć kompleksy, dzięki czemu ewentualną decyzję o operacji będziesz mógł podjąć bardziej świadomie.
Nie da się jednak ukryć, że poprawa własnego wyglądu może ci pomóc w zaakceptowaniu swojego ciała i w niektórych przypadkach to jedyna skuteczna metoda, tuż obok terapii. Jeśli czujesz się źle w swojej skórze i wiesz, że dokonując poprawy w swoim wyglądzie, poprawisz także poziom swojego życia, możesz zdecydować się na zabieg.
Plastyka powiek – cena. Ile będziesz musiał zapłacić?
Nieinwazyjne zabiegi, takie jak blepharoplastyka, mogą kosztować już od 300 zł za jedną powiekę. Nie jest to więc szczególnie wysoki koszt, jeśli chodzi o medycynę estetyczną. Nie da się jednak ukryć, że operacje powiek mogą być już zdecydowanie droższe. Zazwyczaj będziesz musiał za nie zapłacić od ok. 3000 zł w górę.
Pamiętaj jednak, że wszelkie podawane ceny są tylko orientacyjne, szczególnie w przypadku plastyki powiek. Mogą ulegać zmianie, zależnie od stanu twojego zdrowia, czy ilości pracy, jaką lekarz będzie musiał włożyć w operację. Ponadto zwykle podawana cena dotyczy tylko górnych lub dolnych powiek. Kompleksowa usługa może być zdecydowanie droższa.