Plastyka ud to zabieg przeprowadzany przez chirurga plastyka, który musi zostać wykonany na sali operacyjnej w znieczuleniu ogólnym. Pacjent zobowiązany jest pozostać w klinice minimum jedną dobę po zabiegu. Jest więc zaliczany do tych inwazyjnych wymagających użycia skalpela i zaplanowanego czasu na rekonwalescencję. Nie warto czekać, aż nieestetyczny wygląd skóry na udach zacznie stanowić powód do kompleksów i złego samopoczucia. Lifting ud jest trwały i nie ma konieczności powtarzania go. Czytaj dalej!
Dla kogo zabieg plastyki ud?
Uda to miejsce szybkiego gromadzenia tkanki tłuszczowej, zwłaszcza gdy zmagasz się z nadwagą. Ciężko jest się go potem pozbyć tradycyjnymi metodami (ćwiczenia, dieta). Nawet gdy mozolną pracą uda się zrzucić nadmiar kilogramów pozostaje problem wiotkiej skóry w tym miejscu. Zwiotczała skóra może być pozostałością wcześniejszej liposukcji. Nieestetyczne zwiotczenie skóry i jej obwisłość to także efekt naturalnego procesu starzenia. Dlatego stosuje się także, oprócz liftingu kończyn dolnych, plastykę ramion w celu wymodelowania i przywrócenia ich kształtu i jędrności.
Przed zabiegiem chirurgii plastycznej konieczna jest konsultacja lekarska
Przeprowadzenie zabiegu plastyki ud wymaga wcześniejszego dokładnego wywiadu lekarskiego, wykonania szczegółowych badań laboratoryjnych (w tym EKG, RTG klatki piersiowej, morfologii, wskaźników krzepnięcia krwi, moczu ogólnie, elektrolitów). Trzeba wykluczyć istnienie chorób, które są przeciwwskazaniem do operacji, czyli cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, zaburzeń krzepliwości krwi, stanów zapalnych żył, nadczynności tarczycy i infekcji ropnych skóry. Konieczne jest także odstawienie leków przeciwzakrzepowych i powstrzymanie się od palenia przez około 2 tygodnie.
Jak wygląda plastyka ud i pośladków?
Operacja trwa 2–4 godziny, w zależności od rozległości przeprowadzanych działań. Plastyka ud polega na nacięciu skóry i tkanki (do 20 cm) powyżej linii pachwin, wzdłuż linii włosów łonowych po wewnętrznej strony uda. Daje to w efekcie niewidoczną później bliznę, nawet w kostiumie czy bieliźnie. Jeżeli jest taka potrzeba, przeprowadza się odessanie tkanki tłuszczowej, a następnie usunięcie nadmiaru wiotkiej skóry. Zakładane są dreny, którymi przez kilka dni będzie odsączać się krew i płyny. Na koniec zakłada się szwy i opatrunek uciskowy przeciwdziałający powstawaniu krwiaków.
Operacja plastyczna pośladków
Wykonanie plastyki ud często łączy się z operacją pośladków w celu ogólnej poprawy sylwetki ciała. Można je wymodelować, powiększyć lub zmniejszyć poprzez odessanie tkanki tłuszczowej. Liposukcja może objąć uda, pośladki i brzuch podczas jednego zabiegu przy jednoczesnym usunięciu nadmiaru skóry.
Zalecenia pooperacyjne dla pacjenta
Pierwszą dobę po operacji pacjent spędza w klinice chirurgii. W następnej dobie może wrócić do domu, ale będzie potrzebował pomocy w funkcjonowaniu osoby drugiej nawet przez kilka dni. Bezpośrednio po zabiegu mogą występować silniejsze dolegliwości bólowe, na które można brać leki tylko według zaleceń lekarza (nie można stosować aspiryny). Obrzęki i zasinienia mogą ustępować nawet przez okres 4 tygodni. Usunięcie szwów możliwe jest dopiero po 2 tygodniach. Przez długi czas konieczne jest także noszenie specjalnej odzieży uciskowej i unikanie ekspozycji na słońce.
Na czym polega rekonwalescencja po zabiegu modelowania sylwetki?
Efektami zabiegu operowanej okolicy będą pozbycie się luźnej skóry, wymodelowanie kształtu ud, znaczne wysmuklenie, zwiększenie elastyczności skóry, czyli ogólna poprawa wyglądu kończyn dolnych. Zanim to jednak nastąpi powrót pacjenta do pełnej sprawności i gojenie się ran trwa nawet kilka miesięcy po operacji i wymaga trzymania się zasad. W początkowym okresie jedyną formą aktywności fizycznej powinny być spacery. Należy zrezygnować z intensywnych ćwiczeń i dźwigania. Trzeba też dbać o nawodnienie organizmu i prawidłową dietę. Pomocna w prawidłowej rekonwalescencji będzie współpraca z fizjoterapeutą.
Na czym polega fizjoterapia po plastyce ud?
Fizjoterapeuta pomoże wrócić do sprawności, kontrolując postępy w gojeniu ran i tkanki podskórnej się i wspomagając je. Może, na przykład, wykonywać drenaże zapobiegające obrzękom i ujędrniające skórę, kinesiotaping przeciwobrzękowy wspierający znikanie blizn i ustalać sekwencje dozwolonych ćwiczeń wspierających szybszy powrót do sprawności.
Możliwe skutki uboczne operacji plastyki ud
Plastyka ud jest zabiegiem obciążonym ryzykiem występowania skutków ubocznych. W wyniku nieprawidłowości, a także niestosowania się do zaleceń pooperacyjnych wydanych przez lekarza mogą pojawić się krwiaki, bolesne zakażenia i brzeżna martwica skóry. Może to spowodować znaczne wydłużenie gojenie się ran i pozostawić blizny na ciele. Znacznie groźniejsze są zator tętnicy płucnej lub zator tłuszczowy, które zagrażają życiu.
Wiesz już, czym jest plastyka ud. Dzięki temu zabiegowi następuje trwałe usuwanie nadmiaru tkanki tłuszczowej i wiotkiej warstwy skóry. Poprawia to wygląd ud, a tym samym komfort życia pacjenta.