W dzisiejszych czasach medycyna estetyczna oferuje szereg zabiegów, które poprawiają niedoskonałości urody. Są one szeroko dostępne i stosunkowo małoinwazyjne. Jednym z nich jest powiększanie ust. Nieudane zabiegi pozostają jednak tematem tabu, o którym pacjentki często boją się mówić. Jakie jest ryzyko, że powiększenie ust może pójść nie tak? Jak je zminimalizować? Podpowiadamy.
Powiększanie ust kwasem hialuronowym – co to za zabieg?
Zabieg modelowania ust wykonywany jest za pomocą kwasu hialuronowego, który występuje naturalnie w ludzkim organizmie. To stosunkowo prosta procedura. Przed zabiegiem wargi smarowane są specjalnym znieczulającym kremem. Preparat z wypełniaczem wstrzykiwany jest w głąb naskórka. Wypełnia miejsca zwiotczeń i bruzd i naturalnie powiększa usta w miejscach, w których brakuje im objętości.
Powiększanie ust – nieudane zabiegi. Jakie jest ryzyko?
Modelowanie ust kwasem hialuronowym to stosunkowo prosty zabieg. Nie jest on jednak wolny od przeciwwskazań i potencjalnych komplikacji. W momencie, kiedy zabieg wykonywany jest przez kompetentnego i doświadczonego specjalistę, ryzyko potencjalnych skutków ubocznych jest minimalne. Nie można jednak całkowicie ich wykluczyć.
Właśnie dlatego tak ważne jest wykonywanie powiększania ust, tylko w odpowiednich warunkach. Zabieg powinien być przeprowadzany przez kompetentną osobę, która będzie miała cały przebieg ostrzykiwania ust pod pełną kontrolą.
Jak wyglądają usta po nieudanym zabiegu?
Jednym z najczęstszych powikłań po modelowaniu ust jest ich wygląd, który nie odpowiada oczekiwaniom pacjentki. Bardzo ważne jest to, aby pamiętać, że kwas hialuronowy nie jest odpowiednią metodą dla osób, które oczekują spektakularnej odmiany. Prawidłowym efektem zabiegu z jego użyciem jest widoczna, ale jednocześnie naturalna zmiana.
Mimo wszystko w niektórych przypadkach skutki wstrzykiwania kwasu są, delikatnie mówiąc, dalekie od ideału. Niestety, czasami można zetknąć się z przypadkiem, kiedy już na pierwszy rzut oka widać, jak źle poszło powiększanie ust. Nieudane zabiegi najczęściej skutkują tym, że kwas hialuronowy migruje poza obszar czerwieni wargowej. Wówczas kształt warg jest nienaturalny, a czasami wręcz karykaturalny.
Nadmiernie powiększone usta i asymetria
Najczęściej występujący niepożądany efekt to nadmiernie powiększone usta, które sprawiają wrażenie napompowanych. Równie nieprzyjemna wizualnie jest asymetria, czyli sytuacja, kiedy jedna warga jest dostrzegalnie większa od drugiej.
Gdzie wykonać zabieg powiększania ust?
Nieudane powiększanie ust to nie tylko strata pieniędzy, ale także widoczny na pierwszy rzut oka niepożądany efekt. Tak jak każdy zabieg medycyny estetycznej powinno ono być przeprowadzone przez osobę, która jest dyplomowanym specjalistą. Najlepiej, aby powiększania ust podejmował się lekarz medycyny estetycznej. Kosmetolog czy kosmetyczka to osoby, które nie dysponują odpowiednią wiedzą medyczną, aby szybko zareagować w razie potencjalnych problemów.
Jeżeli więc zastanawiasz się nad powiększeniem ust za pomocą kwasu hialuronowego, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług dobrej kliniki. Chociaż nie jest to szczególnie inwazyjny i skomplikowany zabieg, to jednak wymaga wiedzy i praktyki.
Powiększanie ust – nieudane zabiegi. Czy można odwrócić niepożądany efekt?
Ze względu na potencjalne efekty niepożądane wiele osób boi się zabiegu, jakim jest powiększanie ust. Nieudane procedery można jednak szybko odwrócić. Proces ten wymaga jednak sporej wiedzy i wcale nie jest łatwy. Kluczem do sukcesu jest w tym wypadku hialuronidaza, czyli enzym, który rozpuszcza kwas hialuronowy. Stosuje się ją, kiedy po zabiegu usta wyglądają nienaturalnie, pojawiają się na nich grudki lub kiedy kwas wstrzyknięto niechcący do naczynia krwionośnego.
W przypadku, kiedy efekt zabiegu jest daleki od oczekiwanego, można dokonać korekty.
Czy nieudane powiększenie ust może być niebezpieczne?
Wypełnienie ust kwasem hialuronowym nie wydaje się szczególnie niebezpiecznym zabiegiem. Większość wychodzi z założenia, że najgorsze potencjalne konsekwencje mogą ograniczyć się do nienaturalne spuchniętych ust. Niestety, w niektórych przypadkach nieudany zabieg może zaprowadzić pacjenta nawet do szpitala.
Kiedy zgłosić się do lekarza po zabiegu powiększania ust?
Lekarz powinien uprzedzić pacjenta o potencjalnych konsekwencjach zabiegu. Lekki obrzęk może być naturalnym skutkiem wstrzyknięcia wypełnienia. Jeżeli jednak opuchlizna nie schodzi we wskazanym czasie, a wręcz przeciwnie – zwiększa się, trzeba koniecznie zgłosić się do lekarza. Możliwe bowiem, że doszło do stanu zapalnego lub poważnej reakcji alergicznej.
Wiele osób marzy o zabiegu, jakim jest powiększanie ust. Nieudane próby wypełnienia warg skutkują nieestetycznymi zmianami, a nawet niebezpieczeństwem dla zdrowia. Właśnie dlatego tego typu zabiegi warto wykonywać wyłącznie w dobrych gabinetach medycyny estetycznej.