Gładka, pełna blasku i bez zmarszczek skóra to marzenie wielu kobiet, jak i mężczyzn. Ten głęboki peeling, jakim jest resurfacing, poradzi sobie z wieloma innymi problemami, takimi jak trądzik czy blizny. Istotny jest fakt, że takie urządzenie jest bardzo precyzyjne. W efekcie nie uszkadza tkanek dookoła zmian, które podlegają leczeniu. Cieszy się dużą popularnością dzięki temu, że jest skuteczny oraz dlatego, że bezpośrednio po zabiegu można od razu wrócić do domu.
Na czym polega resurfacing?
Resurfacing to zabieg, w trakcie którego usuwana jest wierzchnia warstwa skóry. Mikroskopijne wiązki, jakie w dużej ilości emituje laser frakcyjny, wywołują efekt termiczny. W ten sposób odparowuje krem oraz część skóry właściwej. Powstają wówczas mikrouszkodzenia. Dzięki precyzyjnemu działaniu urządzenia tkanki otaczające leczone miejsce wspomagają szybsze gojenie, wytwarzając kolagen oraz elastynę. Osoby wrażliwe nie muszą obawiać się bólu, ponieważ stosowane jest miejscowe znieczulenie, które zminimalizuje nieprzyjemne odczucia.
Resurfacing – wskazania
W przypadku utraty jędrności, gęstości i elastyczności skóry zabieg taki jak resurfacing sprawdzi się idealnie. Skorzystają z tego osoby mające zmarszczki lub bruzdy. Również w takich przypadkach zwiotczony owal twarzy ulegnie poprawie. Jeśli posiadasz cerę szarą, ziemistą oraz pozbawioną blasku, takie rozwiązanie też jest ta dla ciebie. Rozszerzone pory, blizny potrądzikowe czy przebarwienia skóry to problemy, które dotykają wielu osób. Peeling laserowy poradzi sobie z nimi w bardzo skuteczny sposób. Na taki zabieg powinny się zgłosić do gabinetu również osoby lubiące się opalać, a w efekcie będące narażone na plamy bądź uszkodzenia posłoneczne. Łagodne zmiany naczyniowe również mogą być wyleczone za pomocą metody, jaką jest laserowy resurfacing. Takie urządzenie może być świetnym rozwiązaniem w przypadku profilaktyki przeciwstarzeniowej.
Przeciwwskazania do zabiegu resurfacing
Aby zakwalifikować pacjenta do zabiegu resurfacing, specjalista musi przeprowadzić dokładny wywiad.
Do przeciwwskazań należą:
- ciąża i karmienie piersią;
- nowotwory;
- padaczka;
- stany zapalne lub inne choroby skóry;
- przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych;
- wszczepiony rozrusznik serca;
- skłonność do powstawania bliznowców;
- świeżo opalona skóra (również za pomocą samoopalacza);
- stosowanie leków fotouczulających, takich jak: antybiotyki zawierające tetracykliny, leki zawierające witaminę A, nagietek, dziurawiec);
- zakażenia bakteryjne, wirusowe oraz grzybicze.
Efekty, jakie można osiągnąć po zabiegu resurfacingu?
Resurfacing laserowy to zabieg estetyczny, dzięki któremu można skutecznie odmłodzić i naprawić naskórek. Lifting to idealny sposób, aby odmładzać skórę, pozbywając się zmarszczek i bruzd. Nie tylko powierzchnia skóry twarzy może zostaje ujędrniona, ale również dekolt, którego powierzchnia jest również wrażliwa. Uaktywniona produkcja kolagenu i elastyny dają pewne rezultaty. Efekty resurfacingu to m.in. poprawa wyglądu skóry poprzez jej wyrównany koloryt oraz zanikanie przebarwień nawet w kilka dni po zabiegu. Obkurczone pory sprawią, że twarz będzie gładsza. Kontrolowane złuszczanie naskórka odświeży wygląd, dając efekt promiennej cery.
Resurfacing – rekonwalescencja
Zaczerwienienie i obrzęk to skutki uboczne, jakie występują od razu po zabiegu resurfacingu skóry. Następnie mogą pojawić się strupki. Istotne jest, aby ich nie zdrapywać ani nie usuwać. Same odpadną po kilku dniach. Rekonwalescencja trwa około tygodnia. Po dwóch dniach można wrócić do aktywności zawodowej. Bardzo ważne jest to, aby nie nakładać makijażu na dobę po zabiegu, mimo czerwonej skóry. Zalecane jest stosowanie filtru 50 UV.
Resurfacing – rodzaje
Medycyna estetyczna daje duże możliwości. Laser frakcyjny dzięki się na dwa rodzaje, czyli nieablacyjny oraz ablacyjny. W celu dobrania właściwego zabiegu niezbędna jest konsultacja lekarska.
Czym się one od siebie różnią?
- nieablacyjne (długość fali do 1550 nm) – dzięki delikatniejszemu działaniu skutki uboczne nie występują lub jedynie istnieją w postaci lekkiego zaczerwienia lub świądu. Skutecznie poradzi sobie między innymi z mniejszymi zmarszczkami, przebarwieniami czy trądzikiem. Zabieg jest bezbolesny i może być wykonywany również na wrażliwej powierzchniach, takich jak okolice oczu, ust, szyi, bądź dekoltu;
- ablacyjne (długość fali wynosi od 2940 nm do 10600 nm) – jego silniejsze działanie może niekiedy zupełnie zlikwidować zmarszczki, czy głębsze bruzdy i blizny. Jest bardziej inwazyjny i wymaga zastosowania miejscowego znieczulenia. Nie można go przeprowadzać na wrażliwych obszarach twarzy.
Podsumowanie
Resurfacing skóry daje tak spektakularne rezultaty, jak wykonanych 10 zabiegów mikrodermabrazji. Złuszczenie i późniejsza odnowa naskórka są silniejsze, dając rewelacyjne efekty. Najczęściej laserowy peeling wykonywany jest od 3 do 5 razy, w odstępach co 6–8 tygodni. Czas jego trwania wynosi od 15 do 90 minut. Zależy to od powierzchni poddawanej działaniu lasera. Istotne jest, aby już na miesiąc przed laserowym zabiegiem nie wykonywać głębszych peelingów oraz odstawić preparaty zawierające witaminę A, retinoidy, izotretynoinę. Kosmetyki nie mogą mieć w składzie kwasów i witaminy C. Nie należy się także opalać. Siedem dni przed zabiegiem nie można pić herbat z dziurawcem i nagietkiem oraz nie stosować preparatów, które je zawierają.