Kiedy najmniejszy element naszego ciała szwankuje, skutki uboczne odczuwamy w całym organizmie. Dlatego tak ważne jest, żeby poza oczywistym zdrowiem fizycznym zadbać o siebie całościowo. Jednym z powodów spadku samooceny są dysfunkcje stref intymnych kobiety. Bezbolesną i bezpieczną metodą poprawy funkcjonowania narządów rodnych jest rewitalizacja pochwy przy użyciu lasera. Jak działa na tkanki i czego możesz oczekiwać po takim zabiegu?
Dlaczego kobiece miejsca intymne ulegają zwiotczeniu
Najczęściej przyczyny znacznego obniżenia jędrności narządów rodnych kobiety nakładają się na siebie. Wskutek tego tak pochwa, jak i srom tracą swoją elastyczność i odpowiednie nawilżenie. Pochwa staje się luźniejsza. Rozciągnięcie tkanek wynikać może z wieku kobiety. Powodem są także przebyte ciąże, trudny poród siłami natury lub poród dziecka dużego. Skutkuje to wieloma dysfunkcjami stref intymnych nie tylko w okresie pomenopauzalnym, ale już znacznie wcześniej.
Laserowe odmładzanie pochwy to nie tylko względy estetyczne, ale również zdrowotne
Pacjentki, które zmagają się z nadmiernie rozciągniętymi ścianami pochwy i struktur ją otaczających narażone są nieprzyjemne odczucia fizyczne takie jak:
- Wysiłkowe nietrzymanie moczu.
- Suchość śluzówki pochwy zwiększająca częstotliwość występowania otarć oraz infekcji.
- Spada jakość współżycia seksualnego.
Ma to ogromny wpływ na całościowy stan zdrowia kobiety, jej samoocenę (która najczęściej się obniża) i nastrój.
Przygotowania do laserowego obkurczania pochwy
Hospitalizacja po zabiegu nie jest konieczna, ale konsultacja medyczna przed jak najbardziej. Żeby zmniejszyć ryzyko powikłań, lekarz ginekolog przeprowadza wywiad dotyczący zdrowia pacjentki oraz jej historii chorobowej. Sprawdza ogólny stan zdrowia, zleca wykonanie badań sprawdzających prawidłowy poziom hormonów i aktualny wynik cytologii. Na podstawie zebranej dokumentacji medycznej przebytych chorób ustala, czy u pacjentki nie występują przeciwwskazania do zabiegu.
Przebieg zabiegu laserowego obkurczania macicy
Zabieg trwa około 30 minut. W tym czasie będziesz odczuwać lekkie ciepło. Zabieg polega na wprowadzeniu do pochwy głowicy lasera frakcyjnego. Wiązka lasera podgrzewa kolagen zawarty w tkankach znajdujących się u wejścia pochwy, jak i samej pochwy. W kontakcie z wyższą temperaturą kurczy się. Jednocześnie mikrouszkodzenia pobudzają do powstania nowych włókien kolagenowych, a tym samym następuje wymodelowanie błony śluzowej ścian pochwy i wzrost sprężystości tkanek.
Po sesji należy unikać dźwigania ciężarów i gorących kąpieli przez kilka dni.
Przeciwwskazania do zabiegu rewitalizacji pochwy
Niektóre z przeciwwskazań dyskwalifikują do zabiegu całkowicie (cukrzyca, nowotwór, nieprawidłowy wynik cytologii), niektóre tylko czasowo (menstruacja, ciąża, infekcja intymna).
Czego możesz się spodziewać po laserowej rewitalizacji pochwy
Pierwsze efekty odczuwane są po 30 – 40 dniach. Tkanki stają się bardziej napięte, pochwa staje się bardziej ciasna, zwiększa się także nawilżenie. Kobiety zaczynają odczuwać coraz silniejsze doznania seksualne. Uzyskany efekt warto wzmocnić ćwiczeniami mięśni dna miednicy.
Zabieg laserowej rewitalizacji pochwy zwany zamiennie laserowym obkurczaniem pochwy to w ginekologii estetycznej metoda na poprawę komfortu życia kobiety. Jest to zabieg ginekologiczny, dlatego warto sprawdzić placówkę, w której go planujemy. Lekarz wykonujący zabieg powinien posiadać certyfikat potwierdzający ukończenie kursu z zastosowaniem lasera frakcyjnego.