Zmiany skórne to zmora wielu osób. Wiele z nich wygląda nieestetycznie i przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Z tego względu usuwanie zmian skórnych to zabieg, który cieszy się coraz większą popularnością. Czytaj o nim więcej!
Usuwanie zmian skórnych – kiedy warto wybrać się na zabieg?
Zmiany skórne w różnej postaci występujące na skórze mogą skłonić do podjęcia decyzji o udaniu się na zabieg ich usunięcia, zwłaszcza jeśli zmiany te są duże lub występują w miejscu widocznym. Warto również pamiętać, że nawet jeśli początkowo zmiany te są niewielkich rozmiarów i po prostu powodują dyskomfort, to z czasem mogą przekształcić się w zmiany o charakterze złośliwym.
Dzieje się tak przede wszystkim wtedy, kiedy są one narażone na ciągłe otarcia, a także nadmiernie eksponowane na działanie promieni słonecznych. Niekiedy usuwanie zmian skórnych jest zalecane przez lekarza. Wtedy bezzwłocznie należy wykonać zabieg. Konsultacja z lekarzem zalecana jest również wtedy, kiedy powodem do przeprowadzenia zabiegu są wyłącznie względy estetyczne.
Chirurgiczne czy laserowe usuwanie zmian skórnych?
Rozwój technologii umożliwia usuwanie zmian skórnych za pomocą lasera, co powoduje, że zabieg jest zdecydowanie mniej inwazyjny. Z tego też powodu na tą formę decyduje się coraz więcej osób. Jednak w pewnych sytuacjach może okazać się, że przeprowadzenie laserowego usuwania zmian skórnych jest niedopuszczalne. Mowa tu o przypadkach, gdy zmiany te mają podejrzenie nowotworowego charakteru. Chirurgicznie usuwanie zmian zaleca się także w przyoadku wszelkich zmian o charakterze barwnikowym, brodawek, tłuszczaków oraz kaszaków.
Jak wygląda zabieg?
Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych odbywa się w znieczuleniu miejscowym. W trakcie zabiegu nacinana jest warstwa skóry wokół zmiany a następnie wycinana z podłoża. Zabieg kończy się założeniem szwów, które należy usunąć po około 5 dniach.
Usuwanie zmian skórnych może okazać się konieczne nie tylko ze względów estetycznych. Warto przed zabiegiem skonsultować się z lekarzem.