Pielęgnacja włosów to coś, do czego wiele osób przywiązuje dużą wagę. Często jednak starania mogą spełznąć na niczym, bo fryzura jest rzadka, włos nie chce szybko rosnąć, a do tego kosmyki nadmiernie wypadają. Przyczyn tego stanu jest naprawdę wiele. Poznaj najczęstsze czynniki, które mają wpływ na wypadanie włosów i dowiedz się, jak temu zapobiegać. Sprawdź również, jakich składników szukać w produktach do pielęgnacji. Przeczytaj nasz poradnik!
Budowa włosa – w małym skrócie
Jeśli walczysz z wypadaniem włosów, warto wiedzieć, jak są zbudowane. To duże ułatwienie, dzięki któremu dowiesz się, jak dany kosmetyk może wniknąć w ich strukturę
Włos można podzielić na:
- to, co widać gołym okiem, czyli trzon;
- to co, schowane pod skórą, czyli korzeń.
To właśnie niewidoczna część pełni najważniejszą funkcję w procesie wzrostu. Znajdująca się strukturze korzenia unerwiona i unaczyniona brodawka zaopatruje włos w niezbędne substancje odżywcze. To tutaj dochodzi także do koniecznych podziałów komórkowych. W obszarze tym znajdują się również melanocyty – struktury odpowiadające za barwę włosów.
Tworzenie się włosów
Podczas podziałów powstają włosy wypełnione keratyną i pną się do góry – w stronę łodygi. Im dalej znajdują się od części żywej, tym w mniejszym stopniu zaopatrywane są w substancje odżywcze – ulegają keratynizacji. Keratyna jest białkiem budującym włos i jego łodygę. W odróżnieniu od tej w skórze, tutaj nie ulega keratynizacji.
Sama łodyga, czyli to co widzisz, również zbudowana jest z wielu warstw. Najbardziej zewnętrzną tworzą ułożone na sobie tzw. blaszki, które powinny jak najbardziej przylegać. Co ciekawe, stopień ich przylegania decyduje o porowatości włosa, czyli o tym, czy jest gładki i błyszczący, czy może suchy i zniszczony.
Wypadanie włosów i jego przyczyny
Jak widzisz, budowa włosa jest dość skomplikowana, ponieważ składa się on z wielu struktur. Aby doszło do prawidłowego wzrostu, musi nastąpić równocześnie wiele koniecznych czynników i procesów chemicznych. Zaburzenia w tym obszarze powodują spowolniony wzrost, wypadanie włosów, a także uporczywe łysienie, z którym trudno walczyć.
Charakterystyczne właściwości włosów
Włosy są na głowie są obiektem zainteresowania ze względu na estetykę. Warto jednak przeczytać o ich być może szerzej nieznanych właściwościach. Do najbardziej podstawowych możemy zaliczyć:
- higroskopijność;
- niezwykłą wytrzymałość na obciążenia;
- zdolność do wchłaniania zapachów z otoczenia.
Cykl wzrostu włosa
Zanim przejdziemy do przyczyn wypadania włosów, warto poznać cykl ich wzrostu. Być może tego nie widać i się nad tym nie zastanawiasz, ale wszystkie włosy nie rosną w tym samym tempie. Wyróżniamy bowiem kilka następujących po sobie faz.
- Anagen – to pierwsza faza wzrostu włosa, inaczej nazywana intensywnym podziałem komórkowym. Trwa nawet do 6 lat. Wyrwanie włosa w anagenie jest bardzo bolesne.
- Katagen – faza trwająca ok. 14 dni. Łodyga włosa zaczyna wówczas tracić połączenie z brodawką.
- Telogen – faza spoczynku obejmująca maksymalnie 20% włosów.
- Exogen – wypadanie włosów. Zaczyna się wtedy, gdy w mieszku pojawia się już zalążek nowego włosa.
- Kenogen – to odpoczynek dla mieszków włosowych. Na szczęście, dotyczy niewielkiej ilości włosów, jednak może się pogłębiać z wiekiem.
Wypadanie włosów – najpopularniejsze przyczyny
Dlaczego wypadają włosy? To pytanie często zadaje sobie wiele osób. Niektórzy określają taki stan naturalnym i nieuniknionym procesem fizjologicznym. Można go tak nazwać, jeśli w ciągu dnia nie traci się więcej niż 150 kosmyków. Oczywiście, inne wrażenie odniosą osoby o fryzurze bardzo krótkiej, a inne z burzą loków do pasa. Należy więc na samym początku przyjrzeć się temu z bliska.
Wypadanie włosów i jego przyczyny
Wypadające włosy często budzą duży niepokój. Dlaczego jest ich coraz mniej? Taki stan rzeczy może mieć naprawdę różne podłoże.
Co może powodować wypadanie włosów? Przyczyny to przede wszystkim:
- nieodpowiednia dieta uboga w składniki odżywcze;
- ciąża (i czas po niej);
- menopauza;
- choroby;
- zaburzenia hormonalne;
- przewlekły stres;
- nieodpowiedni tryb życia;
- niedobory witamin;
- przebyty nowotwór;
- narkoza;
- niektóre leki;
- operacje;
- infekcje z gorączką.
Choroby a wypadanie włosów
Co wspólnego mają choroby z wypadaniem włosów? Okazuje się, że bardzo dużo – szczególnie te o podłożu hormonalnym. Nie można tutaj nie wspomnieć o niedoczynności lub nadczynności tarczycy, czyli chorobach organu, który ma wpływ na wygląd skóry, włosów i paznokci.
Anemia
Innym schorzeniem związanym z niedoborami jest anemia. Często jest tak, że zła dieta, uboga w żelazo, powoduje nadmierne wypadanie włosów. W tym przypadku problem jest dość prosty do wyleczenia.
Ciąża
Ciąża to oczywiście nie choroba, lecz wspaniały czas dla większości kobiet. Nie da się ukryć, że jest to jednak wyjątkowy stan. Zwykło się mówić, że włosy i skóra są wtedy w jak najlepszej formie. W praktyce bywa niestety bardzo różnie. W samej ciąży może się zdarzać wypadanie włosów, jednak prawdziwa katastrofa dla wielu kobiet zaczyna się tuż po niej. Niestety, cała gospodarka hormonalna, która miała wpływ na fazy wzrostu włosa, musi wrócić do normy. Włosy, które nie wypadły przez 9 miesięcy, muszą zrobić to teraz. Pamiętaj, że to naturalny proces, który prędzej czy później samoistnie mija. Jest jednak nasilony u większości kobiet.
Łupież i choroby skóry głowy
Musimy także powiedzieć o częstych schorzeniach owłosionej skóry głowy, które nie pozostają w tym przypadku obojętne. Różnego rodzaju łupież, jako choroba o podłożu grzybiczym, również przyczynia się do zwiększonego wypadania włosów. Szczególnie, jeśli pozostaje przez długi czas nieleczony i się nasila.
Wypadanie włosów a odpowiednia dieta
Wiesz już, że żywa część włosa jest karmiona odpowiednimi składnikami odżywczymi. Na pewno należy zdać sobie sprawę, że docierają one tam na szarym końcu. Na samym początku zaopatrywane są narządy, dla których są niezbędne do funkcjonowania. Nie oznacza to jednak, że dieta nie ma wpływu na stan włosów. Musimy podkreślić, że jej rola jest naprawdę znacząca.
Co na wypadanie włosów wprowadzić do diety? Oto lista związków, których nie powinno zabraknąć na twoim talerzu:
- witaminy z grupy B;
- witamina E;
- cynk;
- siarka;
- żelazo;
- witamina D;
- witamina A;
- jod.
Wizyta u trychologa – czy to dobry pomysł?
Wizyta u trychologa może dać ci jasną odpowiedź, co na wypadanie włosów będzie w twoim przypadku najlepsze. Trychologia to dość młoda, lecz prężnie rozwijająca się dziedzina. Wymaga znajomości medycyny, anatomii, psychologii, dietetyki, a nawet kosmetologii. Narzędzia jakimi posługuje się, trycholog pozwalają zobrazować stan skóry, a jego holistyczne podejście do pacjenta jest świetnym sposobem na znalezienie skutecznego środka na wypadające włosy.
Wypadanie włosów – co stosować?
Czasem włosy wypadają, ponieważ to, co stosujesz do pielęgnacji, jest zbyt agresywne. Jeśli stosujesz alkoholowe wcierki i toniki na skórę głowy, a do tego myjesz je codziennie silnym detergentem na bazie SLS-ów, jest to możliwe. Przyjrzyj się swojej pielęgnacyjnej rutynie. Silny szampon zmień na coś łagodniejszego. W kosmetykach szukaj:
- witamin B, E, C, A;
- makro- i mikroelementów;
- alantoiny i innych składników łagodzących.
Zadbaj o swoją skórę głowy. W końcu to od niej wszystko się zaczyna. Jeśli jest pokryta grubą warstwą łoju i podrażniona, nie będzie funkcjonowała prawidłowo. Raz w tygodniu wykonuj odpowiednio dobrany peeling.
Wypadanie włosów – zabiegi
Jeśli znasz już przyczynę wypadania włosów i chcesz wspomóc wzrost nowych, warto udać się do specjalistycznego gabinetu. Tam możesz wykonać zabieg zwany mikronakłuwaniem. Jego formy są różne. Jednak ogólnie polega on na bezpośredniej iniekcji, a następnie wprowadzaniu silnie aktywnej substancji w docelowe miejsce pod skórą. Metoda ta przynosi świetne rezultaty, ponieważ związki nie muszą pokonywać już bariery naskórkowej – jak jest w przypadku kosmetyków. Innym sposobem, jednak nieco mniej skutecznym jest wykorzystanie prądów d’Arsonwala.
Struktura włosów jest bardzo złożona, podobnie jak problem z ich wypadaniem. Trudno mówić o sposobach jego zahamowania, jeśli nie poznasz przyczyny. Wypadanie włosów można jednak ograniczyć, stosując odpowiednie metody pielęgnacji i zabiegi, a także wprowadzając do swojej diety cenne witaminy i mikroelementy.