Duży biust ciągle jest symbolem atrakcyjności i seksapilu. W niektórych przypadkach może jednak przysporzyć swojej właścicielce wielu problemów. Kiedy rozmiar piersi nie jest dostosowany do budowy ciała kobiety, może to być źródłem wielu problemów zdrowotnych. Zbyt duże piersi bywają także przyczyną kompleksów. Na szczęście współczesna chirurgia plastyczna jest w stanie pomóc poprzez operacyjne zmniejszanie biustu. Na czym polega taki zabieg? Sprawdź to już teraz!
Zmniejszenie biustu – jakie są wskazania do takiego zabiegu?
Operacja zmniejszania biustu kierowana jest do wszystkich osób, które mają duże piersi i nie czują się z tym faktem komfortowo. Może być przeprowadzona zarówno z powodów zdrowotnych, jak i estetycznych. Najczęstsze wskazania do wykonania zabiegu to:
- kompleksy z powodu zbyt dużych piersi;
- asymetria piersi;
- bóle kręgosłupa związane z wielkością biustu;
- problemy w codziennym funkcjonowaniu;
- wady postawy, np. pogłębiona kifoza piersiowa.
Zmniejszenie piersi – kto wykonuje taki zabieg?
Zabieg zmniejszenia piersi to operacja, która wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym, czyli pod narkozą. Jej wykonania powinien podjąć się wyłącznie doświadczony chirurg plastyk. Ze względu na stopień zaawansowania tego zabiegu należy wykonywać go w renomowanych klinikach i szpitalach.
Zmniejszenie biustu – jak wygląda zabieg?
Operacja zmniejszenia biustu trwa z reguły około czterech godzin.
- Przed przewiezieniem pacjentki na stół lekarz zaznacza miejsce przesunięcia otoczki brodawki sutkowej i samej brodawki.
- Niedługo potem pacjentka trafia na salę operacyjną, gdzie zostaje znieczulona przez anestezjologa.
- Pierwsze nacięcie wykonywane jest wokół otoczki brodawki, a drugie pionowo, w taki sposób, aby powstałe blizny były jak najmniej widoczne.
- Następnie usuwa się nadmiar tkanki tłuszczowej oraz gruczoły.
- Na samym końcu chirurg dokonuje resekcji brodawki oraz usuwa nadmiar skóry.
Jeżeli zachodzi taka potrzeba, brodawka zostaje wycięta, a następnie wszyta w odpowiednie miejsce. Dzieje się tak jednak wyłącznie w przypadku bardzo dużych redukcji.
Operacja zmniejszenia piersi – jak się do niej przygotować?
Operacyjne zmniejszenie piersi to poważny zabieg, który wymaga przygotowań. Pacjentka powinna przed jego wykonaniem przejść wnikliwą konsultację lekarską. Na pierwszej wizycie możesz spodziewać się dokładnego pomiaru wzrostu i masy ciała. Chirurg plastyk zbada także kondycję skóry na piersiach oraz jej elastyczność.
Następnie pacjentka zostaje skierowana na badania, których zadaniem jest sprawdzenie, czy stan zdrowia kwalifikuje ją do operacji zmniejszenie piersi. Konieczne będzie wykonanie:
- morfologii i biochemii krwi;
- USG piersi lub mammografię;
- EKG;
- RTG klatki piersiowej;
- ogólne badanie moczu;
- ustalenie grupy krwi (jeżeli pacjentka do tej pory jej nie poznała).
Przygotowanie do operacji może także objąć zamiany w przyjmowaniu leków hormonalnych. Konieczne będą także konsultacja z anestezjologiem i zaprzestanie palenia tytoniu na dwa tygodnie przed zaplanowanym zabiegiem.
Zabieg najczęściej wykonywany jest w pierwszych dwóch tygodniach cyklu miesiączkowego. Na sześć godzin przed jego przeprowadzeniem pacjentka nie powinna spożywać żadnych pokarmów.
Zmniejszenie piersi – okres rekonwalescencji po zabiegu
Przynajmniej dobę po wybudzeniu się z narkozy pacjentka powinna spędzić w szpitalu pod wnikliwą obserwacją lekarską. Sam okres rekonwalescencji trwa od trzech do czterech tygodni.
Podczas zabiegu w piersiach umieszczane są dreny, które mają za zadanie odprowadzać nadmiar krwi. Są one zdejmowane przy pierwszej zmianie opatrunku, czyli najczęściej jeszcze tego samego dnia. W ciągu pierwszego tygodnia po zabiegu całkowicie normalne są obrzęki, krwiaki i ból. Po kilku dniach powinny samoistnie ustąpić, jednak w tym czasie zaleca się stosowanie środków przeciwbólowych przepisywanych przez lekarza.
Jak wyglądają pierwsze tygodnie po operacji?
Przez pierwsze dwa tygodnie po zabiegu zaleca się urlop od pracy i maksymalny wypoczynek. W tym czasie zrezygnuj z aktywności fizycznej. Szwy po operacji zmniejszenia piersi zostaną usunięte między dziesiątym a dwudziestym dniem od zabiegu.
Przygotuj się na to, że mniej więcej przez dwa tygodnie po mammoplastyce będziesz musiała nosić specjalny biustonosz. Będzie on minimalizował ryzyko urazów, a tym samym przyspieszał gojenie.
Redukcja piersi – przeciwwskazania
Jak nietrudno się domyślić, do tak poważnego zabiegu występuje wiele przeciwwskazań. Wnikliwy wywiad lekarski i badania kontrolne mają na celu dokładnie sprawdzić, czy któreś z nich nie dotyczy potencjalnej pacjentki. Spośród najczęściej wymienianych przeciwwskazań wymienić można między innymi:
- ciążę i karmienie piersią;
- nie w pełni wykształcony biust;
- nadciśnienie tętnicze;
- nieunormowana cukrzyca;
- nowotwór piersi (lub genetyczne obciążenie jego ryzykiem);
- zaburzenia krzepliwości krwi.
Operacja plastyczna biustu z reguły nie jest wykonywana u pacjentek, które cierpią na poważne zaburzenia psychiczne i nie są w stanie w pełni odpowiadać za podjętą przez siebie decyzję. Zabiegu chirurgicznego tego typu nie przeprowadza się również u pacjentek nieletnich oraz tych, które w przyszłości planują karmienie piersią.
Zmniejszenie biustu – możliwe powikłania
Niestety, zabieg redukcji piersi może skutkować różnego rodzaju powikłaniami. Jeszcze przed jego wykonaniem warto dokładnie się z nimi zapoznać i przyjąć do wiadomości fakt, że uzyskany efekt może nie sprostać oczekiwaniom.
Do możliwych powikłań po zmniejszeniu piersi należą:
- zaburzenia czucia wokół brodawki;
- martwica;
- infekcje;
- asymetria brodawek sutkowych;
- krwawienie;
- przerosłe blizny.
Nie można całkowicie wykluczyć ryzyka powikłań. Można je natomiast zmniejszyć poprzez wybór doświadczonego lekarza oraz stosowanie się do jego zaleceń – zarówno przed operacją, jak i po niej.
Operacja redukcji piersi czy liposukcja?
Na etapie konsultacji z chirurgiem plastycznym może okazać, że pełnoskalowa mammoplastyka nie jest konieczna. W niektórych przypadkach (jeżeli potencjalna redukcja nie jest znaczna) można ograniczyć się do liposukcji, czyli odsysania tłuszczu. Zabieg ten ma charakter ambulatoryjny i jest zdecydowanie mniej inwazyjny niż operacja pomniejszania piersi.
Jego wykonanie nie wymaga narkozy. Czasami można ograniczyć się do znieczulenia miejscowego. Usunięcie nadmiaru tłuszczu z piersi trwa zazwyczaj kilkadziesiąt minut. Jeżeli wszystko przebiega prawidłowo, pacjentka nie musi zostawać w szpitalu na całą dobę i może wrócić do domu jeszcze tego samego dnia.
Oczywiście w przypadku bardzo obfitych biustów zabieg będzie wymagał usunięcia całości lub części gruczołu. Wówczas dla uzyskania pożądanych efektów trzeba podjąć się pełnoskalowej operacji pomniejszenia piersi.
Podsumowanie
Zabieg zmniejszania piersi to operacja wykonywana w całkowitym znieczuleniu. Wskazaniem do niej mogą być zarówno kwestie estetyczne, jak i zdrowotne. Ze względu na inwazyjność tej operacji konieczne jest przeprowadzenie jej w renomowanej klinice przez doświadczonego chirurga. Zmniejsza to ryzyko komplikacji pooperacyjnych.
Przy prawidłowo wykonanym zabiegu kształt piersi zostaje poprawiony, a kręgosłup pacjentki odciążony. Ze względu na stosunkowo liczne przeciwwskazania zalecamy dokładną konsultację z chirurgiem oraz anestezjologiem. To oni skierują cię na potrzebne badania i zdecydują, czy taka operacja jest dla ciebie.