Zabiegi chirurgii plastycznej są niezwykle przydatne w przypadku trwałych uszkodzeń ciała. Dają pacjentom możliwość na normalne życie i podniesienie samooceny. Również osoby, które nie są zadowolone ze swojego wyglądu zyskują szansę na skorygowanie wrodzonych wad. Chirurgia plastyczna stała się popularna w połowie XX wieku, od tamtej pory znacząco wzrosła liczba wykonywanych zabiegów.
Historia chirurgii plastycznej
Wbrew powszechnemu przekonaniu, chirurgia plastyczna nie jest domeną naszych czasów. Jej korzenie sięgają setki lat wstecz. Aby odnaleźć jej źródło, trzeba cofnąć się aż do starożytnych Indii. To właśnie tam lekarz o imieniu Sushruta wykonywał pierwsze zabiegi rekonstrukcji nosa. Pomagał w ten sposób osobom, które za swoje przewinienia tj. kradzież czy cudzołóstwo były poddawane karze obcięcia nosa. Sushruta pobierał fragmenty skóry, które następnie służyły do uzupełniania ubytków.
Chirurgia plastyczna znana była również w starożytnym Rzymie. Wykorzystywano ją do poprawy wyglądu, rekonstrukcji części ciała u żołnierzy, a także usuwania z ciała symboli niewolnictwa.
Z czasem metody rekonstrukcji wywodzące się z Indii dotarły do Europy, gdzie zostały ulepszone pod koniec XVI wieku przez włoskiego lekarza Gaspare Tagliacozzi. Prawdziwy rozkwit nastąpił jednak od drugiej połowy XX wieku, kiedy to coraz więcej kobiet zapragnęło ulepszyć swój wygląd.
Chirurgia plastyczna – czym się zajmuje?
Chirurgia plastyczna zajmuje się korektą wad wrodzonych a także nabytych ciała. W ramach zabiegów chirurgii plastycznej wykonuje się także korekty wyglądu ciała związane z defektami o charakterze odczuwalnym jedynie przez pacjenta lub rzeczywistym. W ramach zabiegów chirurgii plastycznej wykonuje się:
- leczeniem i rekonstrukcją blizn po oparzeniach;
- rekonstrukcja wad wrodzonych np. rozszczepienie warg;
- rekonstrukcja kończyn po amputacjach (replantacje);
- poprawianie defektów urody – korekta nosa, odstających uszu, za małych lub zbyt dużych piersi;
- odbudowę zerwanych ścięgien.
Chirurgię plastyczną można też podzielić na dwa główne nurty: chirurgię rekonstrukcyjną i chirurgię estetyczną.
Chirurgia plastyczna – jakie zabiegi?
W ramach chirurgii plastycznej wykonuje się zabiegi mające na celu poprawę jakości i komfortu życia pacjentów. Do najpopularniejszych zabiegów należą:
- rekonstrukcja piersi;
- powiększanie/zmniejszanie piersi;
- przeszczepy skóry;
- rekonstrukcja ciała po nowotworach złośliwych;
- liposukcja;
- operacje nosa;
- korekta powiek;
- lifting twarzy;
- abdominoplastyka;
- mastopeksja – podniesienie biustu;
- ginekomastia;
Chirurgia plastyczna – jakie niesie ze sobą ryzyko?
Chirurgia plastyczna wiąże się z zabiegiem chirurgicznym,a więc niesie ze sobą ryzyko wystąpienia powikłań. Zazwyczaj zabiegi odbywają się w znieczuleniu ogólnym, które również w niektórych przypadkach powoduje skutki uboczne. Ważne, aby pacjent miał pełną świadomość, a jego decyzja była przemyślana.
Przed zabiegiem odbywa się konsultacja lekarska w czasie której lekarz omawia z pacjentem efekty zabiegu a także możliwe powikłania. Niektórych z nich nie da się przewidzieć, jest to kwestia indywidualna.Po konsultacji pacjent zawsze ma czas na to, by podjąć najlepszą dla siebie decyzję, która może w wielu przypadkach zaważyć na jego dalszym życiu.
Chirurgia plastyczna – koszty zabiegu
Zarówno czas jak i koszt zabiegu jest różny w zależności od zakresu operacji. Inny koszt będzie dotyczył zabiegów odmładzających, a inny o charakterze rekonstrukcyjnym. Wszelkie szczegóły, takie jak zakres zabiegu, możliwe powikłania w czasie i po zabiegu, a także całkowity koszt są ustalane indywidualnie z pacjentem podczas konsultacji lekarskiej. Ceny wahają się od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych.
Jak znaleźć dobrą klinikę chirurgii plastycznej?
Zanim zdecydujesz się na jakikolwiek zabieg, sprawdź dokładnie miejsce do którego się wybierasz. Wiele operacji plastycznych ma na celu zakrycie błędów wykonanych na poprzednich zabiegach. Szukając odpowiedniego miejsca zwróć uwagę na opinie oraz dostępność terminów. Jeśli klinika cieszy się powodzeniem, z dużym prawdopodobieństwem trafisz na specjalistów w swoim fachu.
Chirurgia plastyczna oferuje wiele możliwości poprawy swojego wyglądu. To dziedzina dzięki której osoby po wypadkach lub ciężkich chorobach mają szansę na szybszy powrót do normalnego życia. Osoby borykające się z kompleksami związanymi z defektami wyglądu również mogą skorzystać z dobrodziejstw tej dziedziny. Nowsze technologie i metody pomagają w uzyskiwaniu coraz lepszych efektów oraz zminimalizowaniu skutków ubocznych operacji. Z biegiem czasu zwiększyła się dostępność zabiegów, które stały się coraz bardziej przystępne cenowo, a co za tym idzie dostępne dla szerszego grona pacjentów.
Ile zarabia chirurg plastyczny?
Chirurg plastyczny jest specjalizacją obecnie niezwykle pożądaną. Szczególnie, jeśli wyróżnia się wyjątkowymi zdolnościami i komunikatywnością na tle innych. To ile zarabia chirurg plastyczny nie jest tak jednoznaczne. Na pewno w dużym mieście są to większe kwoty, które wynikają z dużego zapotrzebowania, a także obecności prestiżowych klinik. Zarobki te oscylują od kilku do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie.