Detoksykacja in. popularny detoks to pojęcie, które odnosi się do procesu oczyszczania organizmu z toksyn, czyli wszystkich zalegających w nim szkodliwych substancji, w tym również zbędnych produktów przemiany materii. Mianem tym określa się nie tylko ścisłą dietę, która w większości wypadków oznacza głodówkę, lub też znaczne ograniczenie przyjmowanych kalorii, ale też różnego rodzaju zabiegi kosmetyczne na ciało, modelujące sylwetkę, które wspomagają proces detoksykacji. Wykonywany sporadycznie detoks dietetyczny pozwala oczyścić organizm z toksyn, poprawiając jego ogólne funkcjonowanie oraz kondycję. Detoks organizmu wspomaga pracę wątroby oraz nerek, czyli narządów, których naturalną rolą jest usuwanie szkodliwych substancji. Ważne by był on wykonywany w bezpieczny sposób, najlepiej po konsultacji z lekarzem i dietetykiem.
Detoksykacja – na czym polega?
Detoksykacja to proces dogłębnego oczyszczania organizmu z wszelkich szkodliwych dla niego substancji. Dotyczy zarówno zbędnych produktów przemiany materii, jak i substancji chemicznych zawartych w żywności, zwłaszcza w przetworzonej żywności, w powietrzu, w stosowanych kosmetykach oraz innych toksyn z którymi organizm ma kontakt w wyniku działania różnych czynników. Ze względu na ich nadmierne nagromadzenie naturalny proces usuwania toksyn z organizmu, często okazuje się niewystarczający. Z tego właśnie powodu coraz więcej osób szuka sposobów na oczyszczenie organizmu, które pomogłyby przywrócić mu równowagę.
Jednym z najpopularniejszych jest dieta detoksynacyjna, polegająca na znacznej redukcji spożywanego pokarmu. W zależności od jej rodzaju osoba korzystająca z diety może przez kilka dni ograniczać się jedynie do wypijania dużych ilości wody, lub też sięgać po warzywne i owocowe soki, bogate w błonnik – substancję wspomagającą metabolizm i usprawniającą trawienie. Dużą popularnością cieszą się jednodniowe głodówki oczyszczające oraz kilkudniowe posty. Trzeba jednak pamiętać, że stosowanie tak radykalnych diet detoksykacyjny może mieć poważne skutki uboczne i prowadzić do zwiększenia problemów zdrowotnych.
Tymczasem detoks, np. sokowy często mylony jest z dietą odchudzającą, co sprawia, że wiele osób traktuje go ja sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów. To duży błąd. Długotrwałe dostarczanie do organizmu zbyt małej dziennej dawki kalorii osłabia jego funkcjonowanie i może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Nie można zapominać też o tym, że monotonna dieta, która nie dostarcza wszystkich potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu dieta ma ogromny wpływ na kondycję i przyczynia się do jej osłabienia. Dlatego nie należy zbyt często sięgać po tak radykalne, a tym samym niebezpieczne w swoich skutkach metody, lepiej postawić na zdrową i zbilansowaną dietę, a jednodniowe głodówki oczyszczające stosować sporadycznie, traktując jako uzupełnienie prowadzonego zdrowego stylu życia.
Detoksykacja a bezpieczeństwo
Warto pamiętać też o tym, że przeprowadzenie tak restrykcyjnych diet oczyszczających zawsze powinno być skonsultowane z lekarzem i poprzedzone wykonaniem zleconych przez niego odpowiednich badań. W przypadku jakichkolwiek nasilających się w czasie trwania głodówek symptomów należy jak bezzwłocznie zakończyć ich stosowanie i zasięgnąć porady lekarza. Zrezygnować z tego typu rozwiązań powinny też osoby, które cierpią na różnorakie przewlekłe choroby i schorzenia oraz przyjmują leki, chyba że uzyskają pozytywną opinię lekarza prowadzącego. Podejmowanie wszelkich pochopnych i nieprzemyślanych decyzji odnośnie stosowanych diet bez porozumienia z lekarzem może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia, w rezultacie przynieść skutek zupełnie odwrotny do zamierzonego.
Podobną ostrożność należy zachować w przypadku stosowania diet oczyszczających opartych na środkach o moczopędnych. Pomimo tego, że mocz w sposób naturalny pozwala usunąć toksyny i wszelkie zbędne substancje z organizmu, oddawany zbyt często może poza szkodliwymi składnikami przyczyniać się do nadmiernego wypłukiwania również tych dobrych i ważnych dla organizmu, co z kolei może powodować niedobory cennych witamin i minerałów, niezbędnych do zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Detoks przy użyciu płynów uznawanych za moczopędne, również powinien być przeprowadzany z wielką rozwagą i konsultowany z lekarzem. Z całą pewnością żaden rodzaj detoksu nie jest odpowiedni dla kobiet w ciąży oraz matek karmiących. Świeżo upieczone oraz przyszłe mamy dla dobra swojego i dobra dziecka nie powinny stosować żadnych diet detoksykujących.
Detoksykacja i zabiegi
Detoksykacja to pojęcie, które jak już wspomniano nie odnosi się tylko i wyłącznie do diety, ale także do wielu profesjonalnych zabiegów, także kosmetycznych. Ich podstawowym zadaniem jest wsparcie prawidłowej pracy układu limfatycznego, stanowiącego jeden z głównych filtrów organizmu, którego funkcjonowanie odgrywa kluczową rolę w oczyszczaniu organizmu. Jednym z popularniejszych jest detoksykacja jonowa, która umożliwia usunięcie z organizmu toksycznych substancji oraz płynów ustrojowych. Zabieg ten polega na moczeniu nóg w wodzie zawierającej jony oraz sól. Kolejny z popularnych zabiegów to detoksykujący zabieg borowinowy w przebiegu którego wykorzystuje się naturalne właściwości oczyszczające borowiny. Kąpiel borowinowa nie tylko pozwala się odprężyć, ale także poprawić krążenie oraz wygląd skóry, a także zneutralizować działanie wolnych rodników.
Wśród popularnych i skutecznych zabiegów detoksykujących wymienia się także masaże, które mają bardzo pozytywny wpływ na układ limfatyczny. Zapobiegają tworzeniu się zastojów i usprawniają krążenie, jednocześnie zapewniając niebywały relaks i przyjemne odprężenie. Listę polecanych zabiegów detoksykujących zamyka hydrokolonoterapia. Jest to zabieg polegający na wypłukiwaniu z jelit zalegającej w nich treści jelitowej oraz usuwaniu toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. Zabieg ten pozwala na dokładne oczyszczenie organizmu i wsparcie układu pokarmowego, eliminację wzdęć i gazów. Po jego przeprowadzeniu zaleca się przyjmowanie probiotyków w celu odbudowy flory mikrobakteryjnej jelit.
Detoksykacja, czyli popularny detoks to głębokie oczyszczenie organizmu z toksyn, zbędnych produktów przemiany materii oraz wszelkich substancji uznawanych za szkodliwe, które ze względu na działanie różnych czynników gromadzą się nadmiernie. Pomimo tego, że proces ten może przynieść wiele korzyści, poprawiając funkcjonowanie całego organizmu oraz samopoczucie, przeprowadzony w niewłaściwy sposób, zbyt radykalny lub długotrwały może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Dlatego decydując się na detoksykację organizmu za pomocą diety lub głodówki w trosce o własne bezpieczeństwo, warto zasięgnąć opinii lekarza.