Na twojej skórze są mieszki włosowe, które kształtują się już podczas życia płodowego. To z nich wyrastają włosy, złożone z korzenia i łodygi włosa oraz mieszka włosowego. W zależności od ich lokalizacji odpowiedzialne są głównie za regulację temperatury i ochronę przed urazami. Niemniej ważne jest to, że pełnią funkcję estetyczną. Dlatego warto wiedzieć, jak wyglądają fazy wzrostu włosa. W naszym artykule znajdziesz szczegółowe informacje na ich temat – m.in. dowiesz się, jak wygląda cykl wzrostu włosa. Zachęcamy do krótkiej lektury!
Czy wypadanie włosów to powód do zmartwień?
W zdecydowanej większości przypadków nie należy martwić się wypadaniem włosów. Każdy z nas traci codziennie od 50 do 100 włosów. To całkowicie normalny proces – włosy po pewnym czasie wypadają, aby mogły zastąpić je nowe. Tak w dużym skrócie można przedstawić fazy wzrostu włosa. Nie grozi ci także nagłe wyłysienie, co wynika z tego, że cykle wzrostu w sąsiednich mieszkach włosowych są przesunięte względem siebie w czasie, dlatego owłosienie pojawia się regularnie. Takie zjawisko ma nawet swoją nazwę – asynchroniczna produkcja włosów.
Jakie są fazy wzrostu włosa?
Każdy pojedynczy mieszek na ciele produkuje określoną liczbę włosów. Jeśli chodzi o skórę głowy, to zwykle jest to 20–30 nowych włosów w ciągu całego życia. Cykl wzrostu włosa można podzielić właściwie na 3 fazy takie jak: anagen, katagen i telogen. Poniżej przedstawiamy ci fazy wzrostu włosa. Poznaj je wszystkie!
Anagen, czyli aktywna faza wzrostu włosa
To zdecydowanie najdłużej trwający etap w życiu włosa. Czas trwania tej fazy to od 2 do 6 lat. To faza, w której włos po prostu rośnie. W jej trakcie korzeń włosa łączy się z brodawką włosową. Jeśli macierz jest odpowiednio odżywiana, dzieli swoje komórki, czego efektem jest wzrost włosa ponad powierzchnię skóry. Im dłużej trwa ta faza wzrostu włosa, tym możesz cieszyć się dłuższymi włosami. Warto, abyś wiedział, że większość, ponieważ nawet 90% włosów znajdujących się obecnie na twojej głowie jest w fazie anagenu.
Katagen, czyli faza przejściowa włosa
Następną fazą jest katagen, zwany okresem przejściowym. Czas trwania fazy zwykle wynosi około 2–3 tygodnie i w tym czasie dochodzi do procesów przebudowy w korzeniu włosa. Mają one także wpływ na zatrzymanie procesów rozrodczych włosa, czego skutkiem jest zanik jego macierzy. Wówczas włos wypychany jest w kierunku powierzchni skóry. Na twojej głowie znajduje się obecnie zaledwie około 3% włosów w fazie katagenu.
Telogen, czyli faza spoczynku
Dowiedziałeś się już, jakie są dwie fazy wzrostu włosa. Końcową fazą w cyklu wzrostu włosów jest telogen, czyli faza uśpienia. Mimo że włos znajduje się na twojej głowie jeszcze przez nawet 90 dni, to jednak powoli obumiera i nie przechodzą w nim już procesy przemiany materii. Wraz z upływającym czasem staje się on coraz cieńszy i zrogowaciały stopniowo wysuwa się ze skóry. Może również zostać wypchnięty przez nowo rosnący włos. Wiedz, że w tej chwili masz mniej–więcej 13% włosów na głowie w fazie telogenu. Po zakończeniu tego etapu na nowo zaczyna się faza anagenowa.
Co może wpływać na nadmierne wypadanie włosów?
Fazy wzrostu włosa i równowaga to bardzo ważna kwestia, jeśli chcesz cieszyć się gęstą fryzurą. Zdecydowana większość ludzi ma na głowie około 100–150 tys. włosów. Istnieje jednak wiele czynników, które mogą wywołać zaburzenia i tym samym przełożyć się na nadmierne wypadanie włosów. Do najważniejszych zalicza się przede wszystkim:
- nieprawidłową dietę;
- zbyt duży stres;
- niedobory mineralno-witaminowe;
- choroby skóry głowy;
- zmiany hormonalne;
- niewłaściwą pielęgnację włosów.
Kiedy wypadanie włosów powinno cię zaniepokoić?
Wspomnieliśmy już, że wypadanie włosów jest całkowicie normalne. Możesz tracić nawet 100 włosów w ciągu całego dnia. Nie jest to powód do niepokoju. Wówczas zapewne nawet nie zauważysz, że wypadają ci włosy. Czasem jednak dochodzi do przekroczenia tej normy. Gdy dostrzegasz, że na ubraniach pozostaje ich dużo więcej lub znacznie większe ilości znajdują się pod prysznicem, czy na szczotce, a do tego zauważasz, że włosy stały się rzadsze, a nawet może zanikają (np. na czubku głowy), to czym prędzej udaj się po pomoc do specjalisty.
Czy można przyspieszyć tempo wzrostu włosa w fazie anagenu?
Poznałeś już wszystkie fazy wzrostu włosa. Być może teraz zastanawiasz się, czy da się jakoś osiągnąć szybsze tempo wzrostu włosa w pierwszej fazie, czyli anagenu. Dobra informacja jest taka, że jest to możliwe! W tym celu powinieneś:
- nie korzystać z metalowych gumek do włosów;
- delikatnie czesać włosy;
- nie wierzyć w mity – np. przycinanie końcówek wcale nie spowoduje szybszego wzrostu włosów;
- pamiętać o regularnym strzyżeniu, które korzystnie wpływa na wygląd fryzury;
- wykonywać masaże głowy;
- zadbać o prawidłową pielęgnację włosów, stosując kosmetyki dopasowane do ich potrzeb;
- zdrowo się odżywiać – każdego dnia sięgaj po owoce, warzywa i zdrowe tłuszcze.
Fazy wzrostu włosa a depilacja laserowa
Fazy wzrostu włosa mają ogromne znaczenie, jeśli chodzi o depilację laserową. Ten popularny zabieg usuwania owłosienia oferowany przez profesjonalne kliniki powinien być wykonany w fazie anagenu, ponieważ światło lasera działa właśnie na włosy znajdujące się w aktywnej fazie wzrostu. Melanina, która obecna jest we włosie, może przetransportować energię lasera do brodawki włosowej, którą skutecznie zniszczy. Po upływie 14 dni włos kruszy się i wypada na zawsze. Pierwszy zabieg zwykle pozwala pozbyć się około 20–30% włosów, dlatego potrzebnych jest około 6–7 zabiegów na daną część ciała, aby depilacja laserowa była skuteczna.
Wiesz już, jakie istnieją fazy wzrostu włosa i jaki wpływ mają na stan owłosienia twojego ciała i skóry głowy. Warto, abyś pamiętał o tej zdobytej wiedzy także wtedy, gdy rozważasz depilację laserową. Ponadto nie panikuj, gdy dostrzeżesz, że tracisz włosy, ponieważ jest to normalne. Gdy jednak zauważysz, że wypada więcej niż 50–100 włosów w ciągu dnia, to nie zwlekaj i czym prędzej udaj się na konsultację do specjalisty.