Niektórzy nie wyobrażają sobie codziennej stylizacji fryzury bez takiego produktu jak jedwab do włosów. Najczęściej są to osoby zmagające się z włosami suchymi, zniszczonymi, puszącymi się, którym brak nawilżenia. Kosmetyk ten występuje w formie płynnej, a jego stosowanie jest niezwykle łatwe. Już jedna, solidna kropla jedwabiu wystarczy, by ogarnąć niesforne kosmyki.
Jedwab do włosów – właściwości
Jeśli twoje włosy są bardzo suche i puszą się, z pewnością trudno jest ci je ułożyć. Jedwab w takiej sytuacji okazuje się pomocny. Działa na włosy nawilżająco i delikatnie je odżywia. Nadaje im blasku i świeżości, ułatwia rozczesywanie i sprawia, że włosy mniej się plączą. Jedwab chroni włosy przed działaniem wysokich temperatur i uszkodzeniami mechanicznymi. Należy jednak pamiętać, by bezpośrednio po nałożeniu kosmetyku na włosy nie stosować suszarki lub prostownicy. W ten sposób można bowiem doprowadzić do ich uszkodzenia. Jedwab działa również antystatycznie. Sprawdzi się więc doskonale u osób, których włosy często się elektryzują.
Jedwabie do włosów – rodzaje
Jedwabie do włosów dostępne są w różnej postaci, dlatego bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiedni dla swoich włosów produkt. Może on bowiem zawierać inne składniki, które pomogą odżywić i zregenerować kosmyki lub odwrotnie – niekorzystnie na nie wpłynąć. Umiejętność czytania składu w przypadku wyboru idealnego dla siebie jedwabiu na włosy okazuje się niezwykle cenna.
Jedwab z witaminą A
Jednym z częstych dodatków do jedwabiu i innych kosmetyków do włosów jest witamina A. W pielęgnacji włosów witaminę A określa się jako przeciwdziałającą ich wypadaniu. Ponadto witamina A poprawia strukturę włosa. Wykazuje również właściwości regenerujące.
Czysty jedwab do włosów
Większość kosmetyków, które nazywa się jedwabiami, stanowią mieszankę kilku substancji. Okazuje się jednak, że można zakupić także czysty, hydrolizowany jedwab do wykorzystania nie tylko do pielęgnacji włosów, ale i skóry. Oprócz nakładania produktu bezpośrednio na włosy naturalny jedwab można dodać również do kosmetyków, wzmacniając ich odżywiające działanie.
Jedwab do włosów w sprayu
Chyba nie ma wątpliwości co do tego, jak używać jedwabiu do włosów w sprayu. Warto jednak pamiętać, by po spryskaniu włosów odczekać, aż lekko przeschną, a następnie przystąpić do stylizacji. Nie należy stylizować włosów na gorąco, zanim dostatecznie nie wyschną.
Kosmetyki z jedwabiem
Jedwab bardzo często stanowi składnik kosmetyków do włosów. Jeśli zależy ci na proteinowej kuracji, szukaj go w składach szamponów i odżywek. Znajduje się tam pod nazwą hydrolyzed silk. Im wyższą pozycję w składzie zajmuje, tym więcej jest go w produkcie. Kosmetyki te ukierunkowane są na mocne nawilżenie i odżywienie włosów.
Jedwab do włosów – jak stosować?
Stosowanie jedwabiu na włosy zależne jest od tego, jaki produkt wybrałaś. Jeśli masz jedwab w płynie, kilka kropli kosmetyku rozprowadź na dłoniach, a następnie delikatnie przeczesz włosy palcami. Jeśli z kolei wybrałaś jedwab w atomizerze, dokładnie spryskaj nim włosy, najlepiej od połowy głowy. Wówczas ich nie obciążysz.
Jedwab może być stosowany zarówno na umyte, wilgotne, jak i na suche włosy. Po zastosowaniu produktu i wyschnięciu włosów możesz od razu przystąpić do stylizacji. Jedwab raczej nie obciąża włosów, ale jeśli zmagasz się z ich przetłuszczaniem, zastosuj go w mniejszej ilości.
Jeśli chcesz postawić na mocno nawilżającą kurację, możesz zastosować jedwab na całe włosy, również na skórę głowy. Pamiętaj jednak, że po takiej pielęgnacji prawdopodobnie trzeba będzie umyć je delikatnym szamponem.
Jedwab do włosów – efekty
Bezpośrednio po zastosowaniu jedwabiu włosy są bardziej błyszczące, miękkie i przyjemne w dotyku. Lepiej się rozczesują i układają, co wyraźnie wpływa na wygląd fryzury. Niestety jedwab nie zregeneruje bardzo zniszczonych włosów, ale z pewnością jednak zmniejszy ich skłonność do wykruszania się. Efekty stosowania jedwabiu są najbardziej widoczne na suchych i napuszonych włosach. Aby cieszyć się opisanymi powyżej rezultatami, nie trzeba czekać. Jedwab działa na włosy od razu użyciu, dlatego warto mieć go przy sobie w awaryjnych sytuacjach.
Czy jedwab wysusza włosy?
Na temat jedwabiu pojawia się opinia, według której wysusza on włosy. Z tego powodu wiele osób obawia się jego stosowania. Okazuje się jednak, że za wysuszanie włosów nie odpowiada sam jedwab, a inne substancje znajdujące się w składzie kosmetyku. Najczęściej są to alkohole, ale również silikony, które są obecne w produktach zwanych jedwabiami mogą podobnie działać na włosy. Ich zastosowanie sprawia ci prawda, że włosy są bardzo gładkie i nieco grubsze, jednak często oblepiają ję i uniemożliwiają substancjom odżywczym wniknięcie w głąb kosmyków, co w konsekwencji może prowadzić do ich osłabienia.
Jak wybrać najlepszy jedwab do włosów?
Wiemy już, jak działa jedwab i w jakiej formie występuje. Pora zastanowić się, który wybrać do konkretnego rodzaju włosa. Przede wszystkim, zwróć uwagę na to, jakie inne składniki znajdują się w kosmetyku. Jeśli są tam alkohole, stosowanie jedwabiu może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. Jeśli lista składników jest bardzo długa, raczej nie jest to jedwab, a kosmetyk z jego dodatkiem.
Jeśli masz przetłuszczające się włosy, wcieranie dłońmi jedwabiu może doprowadzić do ich przetłuszczenia. Idealną opcją będzie więc dla ciebie kosmetyk w sprayu lub szampon czy odżywka z dodatkiem jedwabiu. Oczywiście, nie należy przesadzać z jego ilością.
Jeśli powyższy problem cię nie dotyczy, możesz stosować jedwab do włosów w tradycyjnej buteleczce. Mimo to stosowanie jedwabiu o oleistej konsystencji na umyte już włosy warto ograniczyć do nałożenia produktu na ich końce.
Trzeba przyznać, że działanie jedwabiu na włosy jest szczególne. Niewiele substancji zapewnia tak szybkie efekty. Dzięki temu może on być stosowany w sytuacjach, kiedy wygląd kosmków pozostawia wiele do życzenia, a ty potrzebujesz natychmiastowego efektu. Warto jednak zwrócić uwagę na to, jakie inne substancje znajdują się w kosmetyku nazwanym jedwabiem. Aby cieszyć się długotrwałym efektem lśniących i gładkich włosów, warto wybrać produkt o czystym składzie.