Jeszcze jakiś czas temu mało kto słyszał o kozieradce wykorzystywanej w pielęgnacji. Okazuje się, że to zioło ma wiele cennych właściwości i jest w stanie wspomóc walkę z wypadaniem włosów. Czy kozieradka na włosy rzeczywiście znacząco je wzmacnia? Na to pytanie odpowiemy w tekście, z którego dowiesz się, jak zrobić wcierkę z tej rośliny. Zapraszamy do lektury naszego poradnika!
Kozieradka, czyli co tak dziwnie pachnie?
Kozieradka to roślina rozpowszechniona w Azji i na wschodzie Europy. Obecnie jest także uprawiana na terenach naszego kraju. Jej inna nazwy to „boża trawka” lub „greckie siano”. Ta roślina jednoroczna przypomina pospolitą koniczynę. Jej owoce są wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Pora kwitnienia kozieradki przypada na przełomie lipca i sierpnia. Gdy owoce rośliny są już wystarczająco dojrzałe, kosi się ją.
Kozieradka w pielęgnacji włosów
Dlaczego warto stosować kozieradkę na włosy? Choćby ze względu na to, co zawiera. Wartościowe składniki rośliny to:
- selen, krzem, potas, żelazo (niezbędna „złota czwórka dla włosów”);
- flawonoidy;
- saponiny;
- witaminę PP, A, witaminy z grupy B;
- białka;
- tłuszcze;
- aminokwasy;
- olejki eteryczne;
- kwas foliowy.
Właściwości kozieradki – kosmetyczne i zdrowotne
Ziołolecznictwo wraca do łask. Nasiona kozieradki wykazują szereg pozytywnych właściwości, poprawiając kondycję włosów, ale przy okazji:
- regulują poziom cukru we krwi;
- wspomagają odporność organizmu;
- pomagają niektórym składnikom wchłaniać się do organizmu;
- działają przeciwzapalnie;
- wspomagają wypróżnianie;
- pełnią funkcję krwiotwórczą – pobudzają szpik kostny do produkcji krwi;
- działają osłonowo na układ pokarmowy;
- działają wykrztuśnie, co jest przydatne podczas leczenia infekcji;
- wspomagają produkcję soków trawiennych.
Jeśli rozpoczniesz kurację kozieradką na włosy, ,,w pakiecie” otrzymasz wzmocnienie całego organizmu i wielu jego układów. Czasem może się okazać, że borykasz się ze stanem zapalnym, który powoduje m.in. nadmierną utratę włosów. Wielostronne działanie kozieradki powinno zwalczać przyczyny u źródła.
Co ma wspólnego kozieradka na włosy z hormonami?
Doustne przyjmowanie kozieradki na włosy warto skonsultować z lekarzem. Dlaczego? Ta roślina wspomaga pracę i produkcję testosteronu. Nie bez powodu dodawana jest do wszelkich odżywek na masę mięśniową. Mówiąc o kobiecym układzie hormonalnym, tutaj musimy wspomnieć o innym działaniu kozieradki. Zawiera fitoestrogen, który zwiększa intensywność kobiecych cech i daje pełniejsze piersi.
Kozieradka – przeciwwskazania
Kozieradka na włosy może być także używana w formie doustnej, chociażby jako napar. Nie ma odgórnych przeciwwskazań do jej stosowania. W przypadku konkretnych schorzeń (np. żołądkowo-jelitowych) zachowaj jednak ostrożność i skonsultuj się z lekarzem. Trzeba mimo to wspomnieć, że obecnie nie wiadomo o żadnych skutkach ubocznych wynikających z przyjmowania naparu z kozieradki w celach pielęgnacyjnych.
Nasiona kozieradki na wypadające włosy. Sprawdź, na jakie inne problemy zadziała!
Wcierka do włosów z kozieradki i olej z kozieradki na włosy to najczęściej stosowane specyfiki wykorzystujące korzystne działanie tego zioła. Szczególnie poleca się ich wprowadzanie:
- jeśli borykasz się z nadmiernym wypadaniem włosów;
- jeśli zależy ci, aby włosy rosły w szybszym tempie;
- pojawiły się u ciebie np. zakola i chcesz coś z tym zrobić;
- włosy są zniszczone i łamią się, a końcówki rozdwajają;
- fryzura silnie przetłuszcza się u nasady.
Jak stosować kozieradkę na włosy? Przygotowanie wcierki i kompresu
Jak wspomnieliśmy, kozieradka na włosy może być stosowana w różny sposób – jako wcierka lub olej. Wcierkę wykonasz z łatwością w domu, a olej bez problemu kupisz w aptece lub ekologicznym sklepie.
Wcierka z kozieradki na włosy – przepis
Jak przygotować domową, naturalną wcierkę z kozieradki?
- Warto zaopatrzyć się w już zmielone nasiona.
- Do jednorazowej aplikacji na skórę głowy musisz zalać łyżeczkę produktu około 100 ml wrzątku i odstawić do zaparzenia.
- Kolejnym krokiem jest przefiltrowanie potrzebnego płynu.
- Gdy ten ostygnie, przejdź do nakładania na skórę głowy. Możesz aplikować wcierkę za pomocą strzykawki lub butelki z atomizerem. Przygotowany napar powinien wystarczyć na jeden raz.
Kozieradka na włosy w formie oleju
Olej z kozieradki na włosy może być natomiast stosowany w dwojaki sposób – na skórę głowy lub jako silnie regenerująca kuracja, na długość włosów. Możesz także dodać jego niewielką ilość do ulubionej maski lub odżywki. Taką miksturę nałóż na kilkadziesiąt minut przed myciem – od ucha w dół. Następnie umyj włosy szamponem i ponownie nałóż lekki produkt pielęgnacyjny, a potem spłucz.
Kompres z kozieradki, czyli roślina dobra nie tylko na włosy
Kozieradka jest zbawieniem dla osób borykających się ze zmianami skórnymi, którymi są owrzodzenia. Z rośliny można przygotować kompres wspomagający leczenie. Najlepiej zagotować 1 łyżkę nasion, które zalejesz ok. 250 ml wody. Potem wystarczy wystudzić płyn, a następnie nasączyć gazę. Warto przykładać taki kompres na rany kilka razy dziennie.
Kuracja kozieradką na włosy w formie naparu do picia
Być może wielu osobom trudno sobie wyobrazić, jak można spożywać tak zniechęcający zapachem preparat. Wypróbuj sposoby, dzięki którym można zminimalizować dyskomfort.
- Nasiona z kozieradki najlepiej kupić już w sproszkowanej formie – tak jak w przypadku aplikacji zewnętrznej. Łyżeczkę możesz dodawać np. do miodu, koktajlu czy konfitury.
- Napar z kozieradki można wzbogacić np. sokiem malinowym. Może być on także bazą do koktajli.
Wcierka z kozieradki na porost włosów – efekty kuracji
W przypadku naturalnej pielęgnacji zawsze liczy się regularność i duża cierpliwość. Najlepiej stosować kozieradkę na włosy przez okres od 3 tygodni do miesiąca. Rezultatem wcierek jest zmniejszone wypadanie włosów, pojawienie się tzw. baby hair, a także uregulowane wydzielanie łoju w tym obszarze. Olej natomiast silnie zregeneruje i odżywi kosmyki, które staną się elastyczne i pełne blasku. Pamiętaj, że efekty zależą też od tego, jaki czynnik spowodował osłabienie kondycji włosów.
Kozieradka na włosy to specyficzny preparat, jednak warto się spróbować jego stosowania, ze względu na efekty, jakie można uzyskać. Jest tania i łatwo ją kupić, a do tego działa nie tylko na włosy. Możesz stosować wcierki i oleje, ale warto także sprawdzić kozieradkę w formie doustnej. Niezależnie od tego, co wybierzesz, efekty powinny być zadowalające. Pamiętaj jedynie, by cierpliwie na nie czekać, a na pewno przyjdą!