Kwas szikimowy, po japońsku określany jest jako szikimi, co oznacza anyż gwiaździsty. Należy do grupy kwasów AHA, czyli alfa-hydroksylowych. Choć znany był już w 1885 roku, dopiero od niedawna zyskuje większą popularność i bywa wykorzystywany jako składnik kosmetyków pielęgnacyjnych. Pierwotnie stosowano go w leczeniu m.in. grypy, gdyż znany był ze swojego działania przeciwwirusowego, które skutecznie hamowało rozwój bakterii. Szybko okazało się jednak, że jego dobroczynne działanie dotyczy również skóry.
Kwas szikimowy – działanie i zastosowanie
Kwas szikimowy działa przede wszystkim złuszczająco. Dzięki temu dokładnie złuszcza i usuwa martwy naskórek, co pomaga w odblokowaniu porów oraz gruczołów łojowych i tym samym niwelowaniu zmian trądzikowych. Wykazuje także działanie antybakteryjne, przez co zapobiega powstawaniu zaskórników i wyprysków. W tym aspekcie działa podobne jak kwas migdałowy, ale jest od niego delikatniejszy, dlatego świetnie sprawdza się również w pielęgnacji skóry wrażliwej.
Dzięki działaniu przeciwzapalnemu zapobiega powstawaniu stanów zapalnych, dlatego jest bardzo skuteczny w walce z trądzikiem. Ponadto rozjaśnia i wyrównuje koloryt skóry. Kwas szikimowy skutecznie reguluje też wydzielanie sebum, co z kolei pozwala ograniczyć nieestetyczne błyszczenie skóry. Po kwas ten powinny sięgnąć, osoby, które chcą odmłodzić wygląd twarzy, szyi i dekoltu, ponieważ działa on przeciwstarzeniowo, redukując w sposób widoczny powstałe zmarszczki. Doskonale nadaje się więc do pielęgnacji cery dojrzałej.
Kwas szikimowy warto też zastosować wówczas, gdy chce się zapewnić skórze optymalny poziom nawilżenia. Skóra bardzo często bywa narażona na przesuszenie, choćby przez zmienne temperatury (zarówno te wysokie, jak i niskie) i przebywanie w klimatyzowanych lub nadmiernie przegrzanych pomieszczeniach. Stosowanie kwasu pozwala przywrócić jej odpowiedni poziom nawilżenia i zapobiec utracie wody.
Zdrowotne właściwości kwasu szikimowego
Kwas szikimowy dzięki swojemu antybakteryjnemu działaniu, tuż po wyodrębnieniu stosowany był przede wszystkim w leczeniu przeziębienia i grypy. Choć obecnie kwas stosuje się głównie w kosmetyce, to wciąż cieszy się on popularnością w walce z chorobami, także nowotworowymi. Wśród nich wymienić można chociażby raka prostaty oraz raka jelita grubego. Prozdrowotne działanie kwasu polega na syntezie zawartych w jego strukturze związków, które wykazują zdolność do uśmiercania komórek nowotworowych.
Jakie jeszcze właściwości zdrowotne wykazuje kwas szikimowy? Na jego bazie mogą być syntetyzowane fenylopropanoidy, które z kolei są skuteczne w walce osteoporozą, nadciśnieniem, insulinoodpornością. Ponadto związki te biorą udział w produkcji witaminy K1 i B9.
Jak stosować kwas szikimowy?
Ze względu na rosnącą popularność, obecnie na rynku dostępnych jest coraz więcej kosmetyków, które w swoim składzie zawierają kwas szikimowy. Można wybierać spośród kremów, toników, żeli do twarzy czy serum. Dostępne kosmetyki różnią się jednak między sobą stężeniem kwasu. Oczywiście przygodę z kwasem szikimowym najlepiej rozpocząć od niższego stężenia i jeśli skóra się do niego przyzwyczai, stopniowo wprowadzać do codziennej pielęgnacji produkty zawierające kwas o wyższym stężeniu.
Decydując się na domową pielęgnację z kwasem przez nas opisywanym, należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta wybranego produktu. Przed pierwszym użyciem kosmetyku, w składzie którego znalazł się kwas, należy wykonać test na niewielkim fragmencie skóry. W sytuacji, gdy po użyciu produktu na skórze pojawi się zaczerwienienie lub uczucie świądu, przed kolejnym zastosowaniem warto skonsultować się z dermatologiem.
Kwas szikimowy o wyższym stężeniu powinien być stosowany wyłącznie w profesjonalnych salonach kosmetycznych. Właściwie przeszkoleni kosmetolodzy z pewnością podpowiedzą, który zabieg z zastosowaniem kwasu okaże się dla skóry najlepszy. Z zabiegów z użyciem kwasu powinny przede wszystkim korzystać osoby zmagające się z trądzikiem skórnym oraz przebarwieniami, ponieważ kwas szikimowy skutecznie zwalcza powstałe plamy pigmentacyjne.
Niezależnie od wybranej formy stosowania kwasu, czy będzie to domowa pielęgnacja, czy też ta bardziej profesjonalna, podczas wykonywania zabiegów należy koniecznie pamiętać o fotoprotekcji. Najlepiej w tym względzie sprawdzą się produkty z filtrami ochronnymi SPF. Pomimo tego, że ze względu na łagodne działanie kwas można stosować przez cały rok, również latem, właściwa ochrona przeciwsłoneczna jest bezwzględnie zalecana. Stosowanie wszystkich rodzajów kwasów powoduje bowiem, że warstwa skóry zwana stratum corneum, która jest odpowiedzialna za ochronę przed szkodliwym promieniowanie słonecznym, staje się zdecydowanie cieńsza.
Przeciwwskazania do stosowania kwasu szikimowego
Choć kwas szikimowy wykazuje łagodne działanie, istnieje grupa przeciwwskazań do jego stosowania. Należą do nich przede wszystkim choroby skórne jak chociażby atopowe zapalenie skóry, egzema oraz łuszczyca. Także przyjmowanie niektórych lekarstw w tym antybiotyków oraz dużych dawek witaminy A wyklucza możliwość bezpiecznego sięgnięcia po kwas szikimowy.
Kwas szikimowy nie powinien być również stosowany w przypadku licznych znamion, podrażnień i otwartych ran, poparzeń słonecznych oraz przebytych w nieodległym czasie zabiegów chirurgicznych. Jeśli pojawiają się wątpliwości co do tego, że skóra może być w bezpieczny sposób poddawana działaniu kwasu szikimowego należy skonsultować się z dermatologiem lub doświadczonym kosmetologiem.
Stosowania kwasu szikimowego nie zaleca się również kobietom w ciąży oraz w okresie karmienia piersią.
Kwas szikimowy jest kwasem z grupy AHA. Działa złuszczająco oraz rozjaśniająco, a także ujednolica koloryt skóry. Polecany jest przede wszystkim osobom zmagającym się z uporczywym i nawracającym trądzikiem skórnym, jednak efekty jego stosowania będą widoczne w zasadzie przy każdym rodzaju cery. Dzięki jego regularnemu stosowaniu skóra staje się widocznie gładsza, rozświetlona oraz odmłodzona.