Zabiegi laserowe wykonywane są z udziałem nowoczesnego narzędzia, jakim jest laser frakcyjny. Emitowana przez niego wiązka wnika głęboko w skórę (na precyzyjnie wybranym obszarze) daje bardzo dobre efekty w bardzo różnych obszarach – od depilacji po usuwanie blizn i tatuaży. Sprawdź, w jakich dokładnie zabiegach sprawdza się laser na twarz.
Rodzaje zabiegów kosmetycznych z udziałem lasera
Laser na twarz – usuwanie owłosienia
Obecność owłosienia na twarzy to zmora wielu kobiet. Kremy do depilacji, czy jednorazowe maszynki to rozwiązania, które mogą podrażniać i nie zawsze przynoszą oczekiwany efekt. Na szczęście do pozbycia się włosów znad górnej wargi, policzków, czy nosa wystarczy prosty i szybki zabieg laserem.
Fala emitowana przez urządzenie niszczy melaninę – barwnik, który znajduje się w mieszku włosowym. Pod wpływem wiązki lasera włos osłabia się a ostatecznie wybada. Jak widać jest to więc zabieg niezwykle skuteczny i trwały.
Depilacja twarzy laserem jest skuteczna na włosy, które znajdują się w aktywnej fazie wzrostu. Właśnie dlatego zabieg rozkłada się na kilka sesji. Nie musisz się bać, ponieważ każda z nich jest całkowicie bezbolesna. Jedynym nieprzyjemnym następstwem może okazać się lekki obrzęk, który jednak znika po kilku godzinach.
Laserowe zamykanie naczynek
Wiele osób męczy się z dobrze widocznymi na twarzy niebieskimi żyłkami, które popularnie nazywa się pajączkami. Są to w istocie rozszerzone naczynka krwionośne, które można gołym okiem dostrzec przez skórę. Obecnie dzięki laseroterapii można bardzo szybko i skutecznie się ich pozbyć.
Zabieg rozpoczyna się od podania pacjentce (lub pacjentowi) delikatnego znieczulenia miejscowego. Zabieg jest bardzo mało inwazyjny. Wiązka lasera zostaje pochłaniana przez hemoglobinę, która jest ważnym składnikiem krwi. W konsekwencji ulega ona zniszczeniu a razem z nią uszkodzone naczynko.
W znakomitej większości przypadków zabiegu nie trzeba powtarzać. Wyjątkiem są osoby, u których „pajączki” są liczne i bardzo dobrze widoczne. Zbieg nie jest szczególnie inwazyjny. Po jego zakończeniu pacjent może odczuwać lekkie pieczenie. Normalnym zjawiskiem jest także niewielka opuchlizna. Wszystkie te symptomy mijają po kilku dniach.
Laser na twarz – usuwanie blizn lub tatuaży
Zabiegi laserem frakcyjnym są także stosowane do usuwania blizn potrądzikowych (i nie tylko) oraz niechcianych tatuaży. Jest to nie tylko bardzo skuteczny zabieg, ale także najbezpieczniejsza alternatywa dla innych sposobów usuwania nawet bardzo rozległych i głębokich blizn.
Laser doskonale radzi sobie z delikatną skórą twarzy. Dokładnie taką samą technologię stosuje się również przy usuwaniu blizn po cesarskim cięciu, czy tatuaży z innych niż twarz części ciała.
Laser na twarz – dla odmłodzenia
W medycynie estetycznej laserowe odmładzanie twarzy coraz częściej stosowane jest jako alternatywa dla zabiegów chirurgii plastycznej. Wraz z czasem skóra twarzy traci jędrność i staje się wiotka. Jest to spowodowane zmniejszeniem produkcji kolagenu i elastyny, które odpowiadają za kształt owalu twarzy.
Działanie lasera na odmładzanie skóry twarzy nie wymaga użycia igieł, czy skalpela, dlatego dla wielu osób jest zdecydowanie bardziej atrakcyjna. Czas trwania zabiegu jest dużo krótszy. Wystarczy znieczulenie miejscowe a jedynym elementem rekonwalescencji jest gojenie delikatnej opuchlizny, która sama z siebie znika po kilku dniach.
A jak to działa? Fala lasera pobudza do pracy fibroblasty, czyli komórki odpowiedzialne za produkcję elastyny i kolagenu. Dzięki temu laser niweluje nie tylko płytkie, ale także dużo głębsze zmarszczki. Lifting twarzy wykonany laserem to propozycja dla wszystkich osób, które nie chcą poddawać się operacjom plastycznym – niezależnie od wieku.
Laserowe usuwanie przebarwień
Za pomocą technologii laserowej można również dokonać redukcji zaczerwienień oraz innych przebarwień. Plamy, które pojawiają się na twarzy są najczęściej wynikiem nagromadzenia się melaniny na ograniczonym obszarze skóry. Jaka jest ich przyczyna? Zdarza się, że jest to spowodowane nieprawidłową pielęgnacją (na przykład z pomocą kosmetyków opartych na alkoholu), ale także zmianami hormonalnymi w ciąży.
Zastosowanie lasera w tym kontekście polega na nakierowywaniu fal o odpowiedniej długości bezpośrednio na przebarwienie. Tego typu naświetlanie sprawia, że nadmiar melaniny rozpada się a następnie barwnik usuwany jest z organizmu samoistnie.
Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli plamy nie wynikają z błędów w pielęgnacji, to oznacza, że dana osoba ma do nich tendencje i zmiany mogą wracać. W takich wypadkach zabieg będzie trzeba powtórzyć.
Laser na twarz – jakie są zalety takich zabiegów?
Zastosowanie lasera w kosmetyce twarzy jest naprawdę szerokie. A jakie są najważniejsze zalety wymienionych wyżej zabiegów? Przede wszystkim należy wymienić bardzo wysoką skuteczność. W wielu przypadkach już po jednej sesji można zaobserwować naprawdę spektakularne efekty.
Laserowe odmładzanie skóry oraz inne zabiegi tego typu to również procedura nieinwazyjna. Potrzebne jest jedynie delikatne znieczulenie miejscowe. Potencjalne skutki uboczne polegają jedynie na lekkiej opuchliźnie i pieczeniu, które samoczynnie mijają już po kilku dniach. Efekty zabiegów są natomiast widoczne niemal od początku. Jest to więc zdecydowanie atrakcyjna alternatywa dla osób, które boją się bardziej inwazyjnych zabiegów.
Nie bez znaczenia jest także fakt, że zabiegi z użyciem lasera są wielofunkcyjne. Za ich pomocą można zarówno dokonać redukcji zmarszczek, jak i usunąć przebarwienia, dokonać regeneracji skóry, czy zlikwidować trudne do pozbycia się rozstępy.
Podsumowanie
Laser ablacyjny czy frakcyjny to obecnie standardowe wyposażenie większości gabinetów medycyny estetycznej. Z każdym rokiem coraz więcej osób zdecyduje się na skorzystanie z zabiegów z jego zastosowaniem. Laser na twarz pozwala naprawić niedoskonałości i trwale odzyskać młody wygląd. Proces gojenia nie jest szczególnie skomplikowany i trwa nie dłużej niż kilka dni. Po tym czasie po zabiegu nie ma już śladu a pacjent może cieszyć się piękna i odmłodzoną skórą na twarzy.