Mieszki włosowe to rurki w skórze, z których uzewnętrzniają się włosy. Ich zadaniem jest ochrona skóry przed uszkodzeniami. Można by rzec, że to właśnie w nich tętni życie, bowiem zachodzą tam wszystkie podziały komórkowe, które umożliwiają wzrost włosom i nabieranie właściwej formy. Przeczytaj, jak są zbudowane mieszki włosowe!
Mieszki włosowe i ich budowa
Budowa mieszków włosowych prezentuje się całkiem interesująco. Wiesz już, że są to wąskie rurki w skórze. Są one przyczepione do mięśnia przywłosowego, a do ich kanałów uchodzą przewody gruczołów łojowych, odpowiedzialne za natłuszczenie włosów. Na ich dnie znajdują się doskonale unerwione i ukrwione obszary, które mają własną nazwę. Są to brodawki włosowe, a każdą z nich otacza macierz zarodkowa. Właśnie tutaj obecne są aktywnie mnożące się komórki macierzyste, będące najważniejszą częścią każdej cebulki włosa. Natomiast to, jak będą wzrastały włosy, zależy od ich prawidłowego podziału.
Jakie są choroby mieszków włosowych?
Mieszki włosowe narażone są na wiele różnych chorób, ale głównie na zapalenie i łysienie. Więcej na ich temat dowiesz się poniżej!
Zapalenie mieszków włosowych
Zapalenie mieszków włosowych to bardzo często występująca choroba, szczególnie po goleniu i depilacji. Dość łatwo ją rozpoznać, ponieważ charakteryzuje się występowaniem wykwitów, które nierzadko są wypełnione ropą lub płynem surowiczym, a przez nie przebija się włos. Dodatkowo mogą pojawić się dolegliwości bólowe, czy swędzenie. Tego typu zmiany zwykle pokazują się na twarzy, plecach, szyi oraz nogach. Na szczęście da się zapobiegać zapaleniu mieszków włosowych – w tym celu trzeba pamiętać przede wszystkim o podstawowych zasadach higieny. Jeśli natomiast chodzi o leczenie, to zwykle zastosowanie znajdują maści antybiotykowe.
Łysienie androgenowe
Następnym problemem, który dotyka mieszki włosowe, jest łysienie androgenowe będące jedną z najczęstszych przyczyn utraty włosów. Według statystyk pojawia się nawet u 70% mężczyzn i 40% kobiet w pewnym etapie ich życia. Objawami są przede wszystkim zakola i łysina na wierzchołku – u mężczyzn, natomiast u pań – rozproszone przerzedzenia na szczycie głowy.
Łysienie bliznowaciejące
Dodatkowo warto też tutaj wspomnieć o innym typie łysienia – bliznowaciejącym, będącym najpoważniejszą postacią łysienia, w którego przebiegu mieszki włosowe są zastępowane tkanką włóknistą, a więc pojawiają się blizny.
Leczenie łysienia – zarówno androgenowego, jak i bliznowaciejącego – nie jest proste i najczęściej wiąże się z koniecznością przeszczepu włosów (jeśli pacjent chce odzyskać swoją dawną fryzurę).
Wiesz już, w jaki sposób zostały zbudowane mieszki włosowe i jakie są ich choroby. Pamiętaj zatem, że ich stan jest bardzo ważny, ponieważ od niego zależy, czy będziesz móc cieszyć się pięknymi włosami.