Laseroterapia od kilku dekad pomaga ci w walce o zdrowie i piękny wygląd. Na czym polega jej fenomen? Na tym, że w leczeniu wykorzystywana jest moc promieni światła, dzięki której możesz skutecznie rozprawić się z wieloma uciążliwymi przypadłościami. Choć lasery kojarzone są z salonami urody, wiele nowoczesnych urządzeń tego typu znajdziesz też w gabinetach lekarskich – szczególnie w tych fizjoterapeutycznych.
Laseroterapia – jak wzmacniacz światła podbił świat?
Nazwa „laser” pochodzi od określenia „Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation”, co w skrócie oznacza wzmacniacz światła. Nazwa ta świetnie oddaje charakter urządzenia i automatycznie wyjaśnia, skąd bierze się jego lecznicza moc. To światło leczy i ułatwia powrót do normalnego życia.
Trudne początki
Pierwsze próby wykorzystania zjawiska wymuszonej emisji promieniowania elektromagnetycznego podjął się amerykański fizyk, Charles Hard Townes. Dzięki jego pracy, rozpoczętej w latach 50. XX wieku, już w 1960 roku powstało pierwsze urządzenie laserowe. Twórcą ówczesnego lasera rubinowego był Theodore Harold Maiman. W urządzeniu tym wykorzystywano jony chromu krystalicznego rubinu, dzięki którym powstawała wiązka światła o terapeutycznych właściwościach. Kolejnym przełomem okazało się wprowadzenie na rynek laserów półprzewodnikowego i cieczowego. Te urządzenia sprawiły, że w latach 60. XX wieku medycyna zyskała wiele nowych możliwości w zakresie tej dziedziny terapii.
Dynamiczny rozwój
Terapia ta na dobre zaczęła się rozwijać na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. Węgierski lekarz Endre Mestera był jednym z pierwszych, którzy wykorzystali to urządzenie do leczenia trudno gojących się ran i blizn. Dziś wiadomo, że laserowe skanowanie ciała może sprawdzić się w wielu sytuacjach, a tym samym przyczynić się do pokonania wielu groźnych chorób. W jaki sposób narzędzie to jest wykorzystywane w rehabilitacji?
Laseroterapia – działanie
Zanim zdecydujesz się skorzystać z laseroterapii, powinieneś zapoznać się z zasadami działania laserów. Podstawą takich zabiegów jest wykorzystanie strumienia światła i jego energii w taki sposób, aby mogła ona możliwie jak najskuteczniej oddziaływać na chore tkanki. Światło laserowe, wprowadzone pod skórę na odpowiednią głębokość, zmienia się z energii świetlnej w biologiczną. Można dzięki temu osiągnąć wspaniałe efekty zarówno w medycynie estetycznej, jak i w rehabilitacji. Urządzenie jest wykorzystywany w okulistyce i chirurgii, bardzo chętnie korzysta z niego dermatologia (np. laser fakcyjny CO2 do usuwania blizn).
Laseroterapia – wskazania
Dziś laser zajmuje coraz ważniejsze miejsce w wielu ośrodkach leczniczych oraz gabinetach urody. Jak się okazuje, w medycynie można z jego mocy korzystać na wiele sposobów. Zabiegi medyczne sprawdzają się bardzo dobrze w chirurgii i fizjoterapii. Szczególne wskazania do zabiegów wykorzystujących moc wiązki światła są dla osób, które mają problemy z narządami ruchu. Co warto wiedzieć na temat wykorzystania urządzeń w rehabilitacji i leczeniu?
Laseroterapia – zastosowanie w medycynie
W medycynie XXI wieku laser zajmuje miejsce bardzo ważne, a lista oferowanych zabiegów z jego udziałem konsekwentnie się wydłuża. Obecnie zabieg laseroterapii zalecany jest przede wszystkim w przypadku takich problemów, jak:
- dolegliwości związane z siatkówką oka;
- słabe krążenie;
- problemy dermatologiczne i w kosmetologii;
- ból;
- choroby nowotworowe;
- dolegliwości związane ze stanem zębów.
Zabiegi z użyciem promieniowania laserowego w rehabilitacji
Rehabilitacja chętnie sięga po moc promieniowania laserowego. Właściwości tego rozwiązania sprawiają, że świetnie sprawdza się on w walce z:
- chorobami reumatycznymi i zwyrodnieniowymi;
- urazami;
- przykurczami mięśni;
- ostrymi stanami zapalnymi tkanek miękkich.
Laseroterapia – przeciwwskazania, o których musisz pamiętać
Choć to bardzo dobre rozwiązanie w wielu przypadkach, nie u każdego pacjenta zalecane jest stosowanie lasera. Przeciwwskazania, które najczęściej się pojawiają, to:
- posiadanie rozrusznika serca;
- arytmia;
- nadwrażliwość na światło;
- choroby nowotworowe;
- w przypadku kobiet czas ciąży lub menstruacji;
- korzystanie z leków fotouczulających;
- choroby o podłożu bakteryjnym lub wirusowym;
- gorączka;
- przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych.
Fizjoterapia i fizykoterapia – na czym polegają?
Fizjoterapia jest jedną z tych dziedzin medycyny, którym człowiek poświęcał sporo uwagi już w czasach prehistorycznych. Nic w tym dziwnego, gdyż w tym czasie od sprawności fizycznej zależało życie człowieka. Pamiętaj, że nawet pocieranie mięśnia może być skutecznym zabiegiem leczniczym, jeśli tylko zostanie wykonane w prawidłowy sposób.
Współcześni fizjoterapeuci mogą korzystać zarówno z ogromnej wiedzy, jak i licznych metod leczenia kontuzji, złamań czy obolałych mięśni. Wszystko dlatego, że człowiek od wieków poszerza wiedzę na temat tego, jakie okłady roślinne czy ćwiczenia fizyczne poprawiają jego sprawność. Jedną z tych ważniejszych dziedzin fizjoterapii jest fizykoterapia, bazująca na najnowszych osiągnięciach techniki i wiedzy medycznej. To nic innego jak leczenie za pomocą zjawisk fizycznych. Ważną rolę w tej dziedzinie medycyny odgrywają zatem:
- światło;
- zjawisko magnetyzmu;
- ultradźwięki;
- prąd elektryczny.
Laseroterapia – fizykoterapia do zadań specjalnych
Tam, gdzie walka z bólem i kontuzjami wydaje się bardzo trudna, doskonale sprawdza się laseroterapia. Fizykoterapia korzysta z niej bardzo chętne, a że postęp techniczny oznacza coraz więcej możliwości – lekarze mogą prowadzić coraz skuteczniejsze terapie.
Jakie lasery są najczęściej wykorzystywane w fizykoterapii?
W tak ważnej dziedzinie fizykoterapii nowoczesne urządzenia do laseroterapii odgrywają bardzo ważną rolę. Lasery, które są tu wykorzystywane, można podzielić ze względu na:
- moc – lasery o małej (1 – 6 mW), średniej (7 – 500 mW) i dużej mocy (powyżej 500 mW);
- rodzaj ośrodka czynnego – np. lasery gazowe, cieczowe i półprzewodnikowe;
- długość fal – lasery nadfioletowe, na pasmo widzialne lub podczerwień.
Jakie właściwości laserów mają największe znaczenie dla współczesnej medycyny?
Fizjoterapia, a w zasadzie laseroterapia punktowa, z powodzeniem wykorzystuje przeciwbólowe i przeciwzapalne właściwości światła emitowanego przez urządzenia laserowe. Ceni się też ich skuteczność w leczeniu obrzęków oraz to, w jaki sposób mogą one wpływać na krążenie oraz proces regeneracji tkanek. Promienie laserowe pomagają też w leczeniu stanów zapalnych, przyczyniają się też do zwiększenia ilości wapnia w tkankach. Niektóre urządzenia są wyspecjalizowane do uzyskania konkretnych efektów, na przykład laser skaner. Wszystko to sprawia, że dla osób wymagających skutecznej rehabilitacji i fizjoterapii, laseroterapia staje się bardzo ważnym wsparciem.
Aparaty do laseroterapii a rehabilitacja. Jakie zabiegi cieszą się największą popularnością?
Lasery w fizjoterapii zajmują bardzo ważne miejsce. Jakie zabiegi wykonywane są najczęściej i na czym polegają? Sprawdź, jakie zastosowanie laseroterapia ma w rehabilitacji, jak wygląda fizjoterapia z jej wsparciem i w jakich sytuacjach laser zimny (wysokoenergetyczny) sprawdzi się najlepiej.
Laser a rehabilitacja kręgosłupa
Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów jest laseroterapia kręgosłupa. Laser wysokoenergetyczny doskonale sprawdza się w leczeniu bólu kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego – dolegliwości, które są jedną z największych plag XXI wieku. Nieinwazyjne leczenie laserem przynosi tu bardzo dobre efekty. Jeśli masz takie problemy ze zdrowiem i chcesz się ich skutecznie pozbyć, laseroterapia będzie dla ciebie doskonałym wsparciem.
Na czym polega laseroterapia kolana?
Jednym z bardzo częstych i skutecznych zastosowań tej metody leczenia jest laseroterapia kolana. Wiązka światła, skierowana w obolałe miejsce, może pomóc ci w walce z bólem i sprawić, że o problemach z poruszaniem się zapomnisz dość szybko. Wystarczy seria trwających po kilka minut zabiegów, by stan kolana znacznie się poprawił.
Laseroterapia a leczenie zwichnięć oraz stłuczeń
Laser sprawdzi się też w przypadku tak częstych problemów, jakimi są stłuczenia czy zwichnięcia. Świeże urazy bolą, często towarzyszą im też stany zapalne i obrzęki. Jednym z lepszych rozwiązań w takim przypadku staje się laseroterapia, z której można korzystać nawet przy ostrym stanie zapalnym.
Rehabilitacja po złamaniach
Fizjoterapia z laserem pomoże też tym osobom, które chcą wrócić do dobrej formy po ciężkich złamaniach kończyn. Tu odpowiednia rehabilitacja jest bardzo ważna, a drobne zaniedbania w tej dziedzinie mogą mieć istotny wpływ na twoją sprawność. Brak fizjoterapii – wykorzystującej też lasery – może skutkować problemami z poruszaniem się, a nieprawidłowy zrost kości oznacza zwykle sporo bólu. Laseroterapia, połączona z innymi metodami leczenia, daje dobre rezultaty i przyspiesza powrót do sprawności.
Laser podczerwony kontra ból
Laseroterapia i fizjoterapia coraz chętniej korzystają z lasera podczerwonego, który bardzo dobrze sprawdza się w przypadku dolegliwości bólowych. Często towarzyszą one takim chorobom, jak zwyrodnienia stawów czy schorzenia reumatyczne. Trwający 20 minut zabieg może sprawić, że twój stan znacznie się poprawi, a ból przestanie być aż tak wielkim problemem.
Jak przygotować się do zabiegu z laserem?
Wiesz już, że laseroterapia będzie w twoim przypadku dobrym rozwiązaniem, i masz zamiar z niej skorzystać? Pamiętaj, aby odpowiednio przygotować się do takiego zabiegu. Zrezygnuj z opalania się, a przed samym zabiegiem skorzystaj z kąpieli. Dzięki temu część ciała, która ma być poddana zabiegowi, zostanie starannie oczyszczona. Ważne jest nie tylko usunięcie wszelkiego brudu, ale i resztek kremów, balsamów i maści.
Na czas laseroterapii zrezygnuj z zakładania biżuterii, szczególnie tej metalowej. Unikaj strojów, które mogłyby utrudnić dotarcie z wiązką światła do obolałego miejsca. Pamiętaj też, że w czasie zabiegu z użyciem lasera musisz mieć założone specjalne okulary ochronne. Dzięki nim nie narazisz oczu na niebezpieczne dla nich promieniowanie. Takie okulary zawsze zakłada i pacjent, i personel medyczny.
Czy warto skorzystać z laseroterapii?
Leczenie laserem to jedna ze skuteczniejszych metod fizykoterapii. Jest bezbolesna i nieinwazyjna, można korzystać z niej bez większych obaw. Niewielka liczba przeciwwskazań i długa lista dolegliwości, przy których laser może się sprawdzić najlepiej – oto czynniki, dzięki którym laseroterapia zajęła tak ważne miejsce w polskiej medycynie.
Lasery dają wiele możliwości. To dzięki nim można leczyć kręgosłup i osłabione kości, łagodzić stany zapalne i choroby reumatyczne. Laseroterapia już teraz wykorzystywana jest w niemal każdej dziedzinie medycyny. A przecież kolejne badania sprawiają, że jej zastosowanie staje się coraz większe z każdym rokiem. Lasery to przyszłość dla wielu osób, szczególnie dla tych,dla których sprawność fizyczna jest priorytetem.
We współczesnej medycynie coraz ważniejsze miejsce zajmuje laser. Fizjoterapia chętnie korzysta z jego mocy. Dzięki laseroterapii można osiągnąć bardzo dobre efekty, dlatego jej rosnąca popularność nie powinna dziwić.