Dużo mówi się o tym, że dłonie są wizytówką człowieka. Jest w tym sporo prawdy, w końcu przy powitaniu to one pierwsze spotykają się z rozmówcą. Właśnie dlatego dobrze jest zadbać o to, by prezentowały się one jak najlepiej. Jeśli posiadasz brodawki, najskuteczniejszym sposobem będzie laserowe usuwanie kurzajek. Warto wiedzieć, że wbrew pozorom nie znajdują się one wyłącznie na dłoniach – mogą być umiejscowione także w innych częściach ciała. Ich pozbycie się jest o tyle ważne, że niestety są one zaraźliwe.
Czym jest kurzajka?
Kurzajki, czyli po prostu brodawki wirusowe, stanowią bardzo powszechną przypadłość, która uznawana jest raczej za mało estetyczny problem. Przyczyną ich pojawienia się jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Najczęściej można zakazić się nim w miejscach publicznych, w tym na basenie, a także poprzez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną.
Na czym polega laserowe usuwanie kurzajek?
Każdy z pewnością zna wiele babcinych sposobów na pozbycie się kurzajek. Nie wszystkie jednak były tak skuteczne, jak mogło się wydawać. Nawet jeśli brodawki znikały, często po jakimś czasie znowu wracały. Pozbycie się ich na stałe wymaga bardziej zaawansowanych środków. Jednym z nich jest laserowe usuwanie kurzajek za pomocą lasera CO2.
Zabieg ten jest naprawdę szybki – trwa około piętnastu minut. Przy tym zupełnie nie jest bolesny ani inwazyjny dla pacjenta, ponieważ światło lasera działa bezpośrednio na zmianę w obrębie skóry. W związku z tym nie jest konieczne użycie żadnego znieczulenia miejscowego. Kurzajka zamienia się wówczas w małą nadżerkę, która zamieni się w strupek i będzie się goić maksymalnie w ciągu kilku dni, nie pozostawiając blizny. Często jeden zabieg jest wystarczający, aby na dobre zapomnieć o problemie, oczywiście zakładając, że brodawka nie zdążyła się rozprzestrzenić po ciele poprzez samozakażenie.
Do przeprowadzenia zabiegu usuwania zmian skórnych używa się chirurgicznego lasera frakcyjnego CO2. Długość jego fal wynosi 10 600 nm. Za jego pomocą lekarz ma odparować komórki zarażone wirusem brodawczaka ludzkiego, a jednocześnie omija się zdrowe tkanki, nie pozwalając na ich uszkodzenia.
Warto wiedzieć, że zabieg ten jest znacznie skuteczniejszy aniżeli wymrażanie, które do niedawna było najpopularniejszym rozwiązaniem.
Przeciwwskazania do zwalczania kurzajek laserem
Zabieg jest niezwykle krótki i zupełnie nieinwazyjny, ale nie oznacza to, że każdy może się na niego zdecydować. Nie wykonuje się go bowiem u kobiet w ciąży i w okresie karmienia. Poza tym zabiegu nie przeprowadza się u tych, u których występują stany zapalne w miejscu planowanego użycia lasera. Przeciwwskazaniem są także wszelkie nowotwory, bielactwo, łuszczyca oraz niedawno nabyta opalenizna.