Laserowe wybielanie zębów cieszy się coraz większą popularnością. Wiele osób marzy o śnieżnobiałym uśmiechu, jednak ze względu na różne czynniki, nie każdy może się nim cieszyć. Przebarwienia pojawiające się w wyniku niewłaściwej lub niewystarczającej higieny jamy ustnej, dieta obfitująca w produkty sprzyjające ich powstawaniu, a także predyspozycje genetyczne warunkujące naturalny kolor uzębienia – wszystko to sprawia, że szkliwo zębów ciemnieje, a zęby zamiast białe stają się kremowe lub żółte. Aby nadać im pożądany śnieżnobiały kolor, pacjenci gabinetów stomatologicznych coraz częściej decydują się na laserowe wybielanie zębów. Na czym polega zabieg i czy jest bezpieczny?
Na czym polega laserowe wybielanie zębów?
Wybielanie zębów laserem jest wykonywane w gabinetach stomatologicznych. Jest to zabieg stosunkowo prosty, który wykonuje się przy użyciu lasera stomatologicznego. W celu jego przeprowadzenia na zęby nakłada się specjalny żel wybielający, który zabezpiecza zęby przed działaniem preparatu wybielającego. Następnie żel utwardza się za pomocą wiązki światła. Na już utwardzony nakłada się preparat wybielający, zawierający nadtlenek wodoru, który pod wpływem wiązki lasera ulega rozpadowi i wnikając w głąb szkliwa, rozjaśnia powstałe na nim przebarwienia.
Laserowe wybielanie zębów nie trwa długo i pozwala wypracować zadowalające efekty, w znacznie krótszym czasie niż wybielanie zębów przy pomocy specjalnych nakładek. Czas trwania zabiegu, podobnie jak i jego cena uzależnione są od wybranego systemu wybielania zębów. W zależności od naturalnego koloru zębów, stopnia ich czystości oraz zastosowanego systemu, proces wybielania może rozjaśnić zęby od 5 do 12 odcieni. Efekt wybielania zazwyczaj utrzymuje się przez około 2–3 lata.
Laserowe wybielanie zębów – jak się przygotować do zabiegu?
Zęby, zwłaszcza śnieżnobiałe, są wizytówką człowieka. Trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Dlatego tak wiele osób decyduje się na zabieg wybielania, chcąc w ten sposób poprawić wygląd swojego uzębienia. Jednak podejmując decyzję co do wykonania zabiegu, należy pamiętać o tym, by wcześniej skonsultować się ze stomatologiem, w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań oraz odpowiedniego przygotowania się do samego przeprowadzenia wybielania.
Aby rezultat zabiegu był zadowalający efekty, a zęby zostały wybielone równomiernie, należy wcześniej dokładnie oczyścić zęby z nagromadzonej płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Domowe czyszczenie nie jest na tyle staranne, by podołać temu zadaniu, dlatego należy skorzystać z profesjonalnego czyszczenia u stomatologa. Przed zabiegiem należy też usunąć wszelkie ubytki i sprawdzić stan dziąseł. Zmniejsza to ryzyko podrażnień dziąseł i nadwrażliwości, która może pojawić się po laserowym wybielaniu zębów.
Laserowe wybielanie zębów – przeciwwskazania
Proces laserowego wybielania zębów przy pomocy nowoczesnego sprzętu niestety nie jest dla każdego. Zrezygnować z jego wykonania powinny osoby, które:
- posiadają ubytki lub niezaleczone do końca zęby;
- są uczulone na któryś ze składników preparatu wybielającego;
- zażywają leki, które wchodzą w reakcję ze światłem lasera.
Przeciwwskazaniem do wykonania wybielania zębów przy pomocy lasera jest też ciąża oraz okres karmienia piersią.
Jak dbać o zęby po zabiegu wybielania?
Laserowe wybielanie zębów cieszy się coraz większą popularnością głównie ze względu na swoją skuteczność oraz szybki efekt, przez który metoda ta nie może się równać z innymi. Jednak aby ów efekt śnieżnobiałych zębów utrzymał się na dłużej, bezpośrednio po zabiegu trzeba o zęby należycie zadbać. Zęby poddane zabiegowi wybielania, na skutek naturalnie związanego z tym procesem odwodnienia, wchłaniają wszelkie barwniki zawarte w produktach spożywczych, co prowadzi do ponownego powstawania na nich przebarwień i zmniejsza ich atrakcyjność.
Dlatego przez pierwsze dni po zabiegu należy postawić na tzw. białą dietę, a więc unikać napojów typu kawa, mocna herbata, czerwone wino oraz owoców takich jak m.in. jagody, wiśnie. Jednym słowem należy wykluczyć z jadłospisu wszelkie produkty i napoje, które zawierają składniki barwiące, bez względu na to, czy są one naturalne, czy sztuczne. Zamiast nich można spożywać tzw. białe produkty, czyli m.in. nabiał, pieczywo, ryby oraz drób. Ważne aby w pierwszych dniach po zabiegu szczególnie zadbać o odpowiednią temperaturę spożywanych potraw. Zbyt zimne lub nadmiernie gorące, mogą nie tylko wywołać dyskomfort, ale też zwiększyć naturalnie występującą po zabiegu nadwrażliwość zębów.
Aby zadowalający efekt laserowego wybielania zębów utrzymał się jak najdłużej, należy też znacznie ograniczyć a najlepiej całkowicie zrezygnować z palenia tytoniu. Wpływa on bowiem bardzo mocno na powstawanie na zębach przebarwień, co mogłoby skutkować tym, że śnieżonobiały uśmiech po zabiegu byłby widoczny bardzo krótko. Czas, w którym efekt wybielania zębów będzie zadowalający, w dużej mierze uzależniony jest od prowadzonego trybu życia, o czym nie warto zapominać.
Laserowe wybielanie zębów to skuteczna metoda na poprawę wyglądu uzębienia. Dzięki jej zastosowaniu można rozjaśnić zęby nawet o 12 odcieni. Sam zabieg jest prosty bezpieczny. Jednak aby zachować maksimum owego bezpieczeństwa, decyzję o jego przeprowadzeniu należy wcześniej skonsultować ze dentystą. Odpowiednie przygotowanie pacjenta do zabiegu, jak również przestrzeganie zaleceń bezpośrednio po jego zakończeniu, mają ogromne znaczenie dla efektu wybielania i długości jego utrzymywania się.