Skóra naczyniowa, czyli jaka?
Cera naczyniowa rzadko występuje samoistnie. Najczęściej towarzyszy jej nadmierna wrażliwość, suchość lub trądzik. Problem z widocznymi „pajączkami” jest niezależny od wieku ani płci. Również grubość skóry nie jest tutaj istotna – dotyka zarówno tych grubych, jak i cienkich jak pergamin.
Sam problem z widocznymi naczynkami wynika z wadliwej budowy naczyń. Znajdują się one w skórze właściwej. Odpowiadają m.in. za transport składników aktywnych, tlenu z krwi.
Jak sam przyczyniasz się do powstawania skóry naczyniowej?
Wpływ na powstawanie teleangiektazji może pochodzić z zewnątrz, ale nie tylko.
Przyczyny zewnętrzne
- Nieodpowiednia dieta
- Stres
- Gorące kąpiele
- Sauna
- Narażanie na częste zmiany temperatury otoczenia
- Leki
- Niewłaściwa pielęgnacja
- Zabiegi gabinetowe nieodpowiednio dobrane do stanu skóry
Przyczyny wewnętrzne
- Zaburzenia trawienia
- Choroby wątroby
- Miesiączka
- Ciąża
- Choroby o podłożu hormonalnym
- Menopauza
Laserowe usuwanie naczynek w gabinecie
W walce z niechcianymi naczynkami stosuje się laser. Aby zrozumieć sens zabiegu, warto byś zapoznała się z działaniem samego lasera.
Na rynku kosmetycznym dostępnych jest kilka typów laserów. Od małej (1-6 mW) do dużej mocy (>500 mW). Laser emituje i wzmacnia promieniowanie elektromagnetyczne. Światło emitowane z urządzenia ma 4 określone i niezmienne cechy:
- spójność
- monochromatyczność
- o wiązce równoległej
- intensywność.
W zależności od rodzaju lasera światło, które emituje, może zostać przez skórę: absorbowane, rozproszone lub przewodzone. Podczas usuwania naczynek przebiega proces absorpcji. Tkanka skóry posiada tzw. chromofory, które absorbują światło lasera. W tym przypadku rolę tę pełni hemoglobina – czerwony barwnik krwi. Hemoglobina pochłania światło lasera, a następnie zostaje „podgrzana”. Naczynie krwionośne ulega trwałemu obkurczeniu.
Zamykanie naczynek na twarzy – jak wygląda zabieg?
Sam proces zamykania naczynek na twarzy trwa od 15 minut do godziny. Najpierw kosmetolog lub lekarz przeprowadza obszerny wywiad, aby wykluczyć przeciwwskazania. Ogląda skórę i ustala jej fototyp. Jest to niezbędna procedura, która pozwala dobrać odpowiednie parametry pracy lasera. Następnie przechodzi do usuwania naczynek. Nie jest to bolesna procedura, ale może jej towarzyszyć dyskomfort, np. pieczenie, uczucie ciepła, kłucie. Na koniec w miejsce poddawane terapii nakładany jest preparat łagodzący.
Podczas zabiegu zarówno ty, jak i specjalista powinniście mieć na sobie okulary ochronne. Pamiętaj, bezpieczeństwo przede wszystkim!
Fototyp skóry a zamykanie naczynek laserem
To, jaki fototyp skóry posiadasz, jest bardzo ważne dla osoby, która wykonuje zabieg zamykania naczynek laserem. Wyróżniamy 6 rodzajów:
- I i II to typy bardzo jasne, o porcelanowej cerze, białych jasnych lub rudych włosach. Reagują zawsze zaczerwienieniem po kontakcie ze słońcem.
- III fototyp – jasnobrązowa cera, oczy często niebieskie lub zielone. Opala się najpierw na czerwono, później kolor brązowieje.
- IV to oliwkowa karnacja, oczy ciemne, włosy brązowe lub czarne. Ciemna, brązowa opalenizna. Czasami występuje zaczerwienienie.
- V to ciemna, brązowa skóra, ciemne włosy i oczy. Oparzenia słoneczne praktycznie nie występują.
- VI fototyp to czarna skóra. Opalenizna powstaje szybko, brak skłonności do oparzeń.
Zalecenia po usuwaniu naczynek
Zabieg laserowego usuwania naczynek nie wymaga długiej rekonwalescencji. Od razu można wrócić do codziennego, normalnego życia. Jednak zaleca się przez dobę nie nakładać makijażu oraz stosować preparaty silnie łagodzące. Musisz również zakupić produkty ochronne przed słońcem SPF 50 i cały czas je stosować. Po zabiegu na naczynka ogranicz intensywne treningi na siłowni oraz gorące kąpiele. Skóra nie powinna być poddawana nadmiernemu przegrzaniu. Możesz rozpocząć suplementację witaminą C i PP.
Jak przygotować się do zabiegu?
Na ok. 4 tygodnie przed planowanym usuwaniem naczynek odstaw wszelkie produkty do twarzy zawierające retinol, kwasy, witaminę C. Silne zabiegi złuszczające również nie wchodzą w grę. Zrezygnuj z produktów samoopalających. Nie pij herbat ziołowych ani nie bierz leków ze składnikami fotouczulającymi.
Zamykanie naczynek – efekty
- Ujednolicenie kolorytu cery
- Pozbycie się lub zminimalizowanie niechcianego rumienia
- Usunięcie pojedynczych „pajączków”
- Pomoc w walce z trądzikiem różowatym
Przeciwwskazania do laserowego usuwania naczynek
- Ciąża
- Laktacja
- Świeża opalenizna
- Spożywanie ziół tj. dziurawiec, nagietek
- Retinoidy (miejscowe i doustne)
- Rozrusznik serca
- Padaczka
- Ogólny zły stan zdrowia z gorączką
- Zaburzenia pigmentacji
- Przerwana ciągłość naskórka
- Przyjmowanie antybiotyków i leków steroidowych
- Niektóre znamiona
- Nowotwory
- Skłonność do powstawania blizn
- Zaburzenia krzepliwości krwi
- Bielactwo
Laserowe zamykanie naczynek – cena zabiegu
Cena laserowego zamykania naczynek uzależniona jest od kilku czynników. Są to lokalizacja i renoma gabinetu, staż pracy, kwalifikacje personelu oraz sam sprzęt. Cena pojedynczego zabiegu na naczynka zaczyna się od kilkuset złotych. Wykonuje się go w serii, w określonym przez specjalistę czasie.
Laserowe usuwanie naczynek na twarzy – skutki uboczne
Każdy zabieg zawsze niesie za sobą skutki uboczne. Powinieneś zostać o nich poinformowany podczas wywiadu ze specjalistą. Do najczęstszych powstałych po usuwaniu naczynek zaliczamy:
- oparzenia
- siniaki
- silne zaczerwienienie
- uszkodzenia skóry
- przebarwienia i blizny.
Alternatywne metody – czy istnieją?
Niestety, laser na naczynka to jedna z lepszych i najskuteczniejszych metod pozbycia się niechcianych naczynek z twarzy. Możesz jednak w codziennej pielęgnacji stosować produkty wyciszające i uszczelniające naczynia krwionośne. Łatwo dostępne są też zabiegi na naczynka w gabinecie, jednak nie dadzą ci one efektu lasera.