Napięcie mięśni może być bardzo nieprzyjemne i bolesne. Trwanie w takim stanie gwarantuje natomiast obniżenie nastroju, trudności w zasypianiu i problem ze skupieniem uwagi na innych czynnościach. Osobom, które szukają sposobu na rozwiązanie problemu spiętych i bolesnych mięśni, a także przywrócenie wewnętrznego spokoju, polecamy masaż shiatsu. Jeżeli zastanawiasz się nad zafundowaniem sobie chwil relaksu, ukojenia ciała i umysłu, zapoznaj się z poniższym tekstem i sprawdź, jakie techniki wykorzystuje się podczas masażu punktowego i jakie są przeciwwskazania do jego przeprowadzenia.
Masaż shiatsu – co to jest?
Masaż shiatsu wywodzi się z Japonii. Jego korzenie sięgają paru wieków wstecz, aż do VIII wieku i masażu Tui Na, chociaż sama technika shiatsu została rozpowszechniona dopiero na początku XX wieku. Twórcą pierwszej szkoły shiatsu (1940 r.) był Tokujiro Namikoshi.
Masaż shiatsu opiera się na przekonaniu, że każdy problem jest związany ze złym przepływem energii (Chi) w organizmie. Chcąc przywrócić normalny przepływ, należy odblokować meridiany, czyli tzw. kanały energetyczne. To pojęcie, wywodzące się z tradycyjnej medycyny chińskiej, oznacza linię łączącą punkty akupunkturowe. Kanałami energetycznymi przemieszcza się natomiast energia Chi. Meridiany dzielimy na jin i jang. Siła jin odpowiada za takie części ciała jak:
- płuca;
- śledziona i trzustka;
- serce;
- nerki;
- osierdzie;
- wątrobę.
Siła jang natomiast wiąże się z:
- jelitem grubym;
- żołądkiem;
- jelitem cienkim;
- pęcherzem moczowym;
- pęcherzykiem żółciowym.
Masaż shiatsu polega na przywróceniu harmonii w organizmie, zarówno na ciele, jak i duchu. Po jego zastosowaniu ciało relaksuje się i przestaje się odczuwać ból; ponadto masaż pomaga w osiągnięciu stanu wewnętrznego spokoju, co może pomóc w osiąganiu duchowego rozwoju.
Techniki masażu shiatsu
Na techniki, jakie wykorzystuje się podczas wykonywania masażu punktowego, wskazuje sama jego nazwa: shiatsu to słowo będące połączeniem określeń shi, które oznacza „palec”, oraz atsu, czyli „naciskać”. Jak łatwo się domyślić, sesja shiatsu oznacza uciskanie punktów na ciele, z określoną siłą, dostosowaną do progu bólu osoby masowanej.
Ta technika łączy w sobie znaną już powszechnie akupresurę, z technikami relaksacyjnymi oraz zmniejszaniem napięcia mięśniowego. W trakcie masażu shiatsu wykorzystuje się kciuki, dłonie, łokcie, a niekiedy i stopy. Chociaż ucisk nierzadko jest znaczny, osoba poddawana sesji masażu czuje się po nim całkowicie zrelaksowana i uspokojona. Dobrze przeprowadzony zabieg powinien także zniwelować wszelki ból. Warto przygotować się na to, że masażysta nie używa podczas zabiegu żadnych olejków – w przypadku tego masażu są niepotrzebne, liczy się tylko punkt na ciele oraz nacisk.
W zależności od zasad panujących w danym salonie, masaż przeprowadza się albo na leżąco, albo na siedząco. Osoba, która poddaje się zabiegowi, musi być całkowicie naga – zakryte pozostają tylko intymne części ciała. Masażysta zazwyczaj rozpoczyna masowanie od tylnych części ciała, powoli przechodząc na przód.
Masaż shiatsu twarzy
Coraz powszechniejszą techniką cieszy się masaż shiatsu przeprowadzany w rejonie twarzy. Nie tylko poprawia jej ujędrnienie, przywraca blask i młody wygląd, ale i uspokaja oraz redukuje bóle karku czy głowy.
Masaż twarzy rozpoczyna się od zmycia makijażu i dokładnego oczyszczenia twarzy. Podczas zabiegu dobrze jest mieć pełen żołądek oraz wygodny dres, w którym można się w pełni zrelaksować. Pierwsza część masażu shiatsu polega na zniwelowaniu napięcia mięśniowego twarzy i karku. Masażysta naciska punkty akupresury, co prowadzi do rozluźnienia. Następnie zdarza się, że masażystka, korzystając z niewielkiej ilości olejku, masuje i jednocześnie nawilża skórę; pomaga w ten sposób pozbyć się zmarszczek i oznak zmęczenia.
Wskazania do wykonania masażu shiatsu
Celem masażu shiatsu jest coś więcej niż zagwarantowanie relaksu, czy złagodzenie bólu mięśni. Zalicza się go bowiem także do technik profilaktycznych i leczniczych. Każdy masażysta, specjalizujący się w shiatsu, powinien przed zabiegiem przeprowadzić dokładny wywiad z klientem, aby odpowiednio dopasować stopień nacisku oraz punkty, które będą mu poddawane.
Wskazaniami do masażu shiatsu są takie stany i schorzenia, jak m.in.:
- bezsenność;
- uczucie zmęczenia;
- stany depresyjne;
- ból głowy (w tym migreny);
- bóle o podłożu stresowym;
- ból pleców, ramion, szyi i karku;
- bóle o podłożu reumatoidalnym;
- problemy trawienne;
- astma;
- bolesny PMS i bolesna miesiączka (warto pamiętać, aby nie udawać się na masaż w trakcie jej trwania);
- kontuzje i urazy (np. naciągnięcia mięśni po uprawianiu sportu).
Masaż shiatsu polecany jest również osobom, które pragną podnieść poziom swojego libido. W takim wypadku powinno się uciskać strefy erogenne (tarczyca, ramiona, piersi, jądra, pęcherz, odbyt i krocze). Taki masaż wykonuje się zwykle w warunkach prywatnych, z partnerem, przy odpowiedniej atmosferze. Przy jego wykonywaniu należy kierować się ostrożnością i delikatnością, szczególnie jeżeli zaangażowani partnerzy nie mają w tej technice doświadczenia. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że masaż wykonany prawidłowo może być świetną grą wstępną!
Jakie są przeciwwskazania do japońskiego masażu?
Chociaż masaż shiatsu bez wątpienia należy do wyjątkowych technik, nie tylko relaksacyjnych, ale i leczniczych, nie nadaje się dla każdego. Ciało poddawane się tak intensywnemu naciskowi może zareagować negatywnie; posiadane schorzenia mogą sprawić, że całe doświadczenie masażu shiatsu będzie nieprzyjemne. Masażu nie należy przeprowadzać w przypadku wystąpienia takich stanów i schorzeń, jak:
- okres w trakcie lub świeżo po rekonwalescencji;
- choroby skórne;
- nadciśnienie;
- żylaki;
- miażdżyca;
- zakrzepica;
- ostre stany zapalne.
Dużo sprzecznych informacji można odnaleźć odnośnie masażu shiatsu i ciąży. Niektórzy uważają, że jest to okres najlepszy na poddanie się takiej przyjemności; inni są zdania, że masaż w trakcie ciąży może stanowić zagrożenie. Jeżeli jesteś obecnie w stanie błogosławionym i zastanawiasz się, czy poddanie się shiatsu jest dla ciebie, skonsultuj się z licencjonowanym masażystą; z pewnością będzie umiał rozwiać twoje wątpliwości.
Czy masaż shiatsu można wykonać w domu?
Osoby, które są zaznajomione z technikami masażu shiatsu, mogą wykonywać go na najbliższych w warunkach prywatnych. Ci natomiast, którzy chcieliby złagodzić ból i zregenerować swoje ciało, ale nie posiadają odpowiednich umiejętności, mogą pokusić się o zakup specjalnych urządzeń masujących.
Coraz liczniej pojawiające się na rynku maty, fotele lub poduszki uciskają konkretne punkty energetyczne na ciele i tym samym powodują prawidłowy przepływ energii. Minusem takich rozwiązań jest fakt, że nie są dostosowane do wzrostu czy wagi; te mają natomiast wpływ podczas odnajdywania punktów przez masażystę.
Masaż shiatsu – podsumowanie
Masaż shiatsu to wyjątkowa technika relaksacyjno-lecznicza. Dzięki niemu ból, napięcie mięśniowe oraz oznaki zmęczenia znikają, a na ich miejsce pojawiają się odprężenie i całkowity spokój ducha. Jeżeli nie ma przeciwwskazań do jego zastosowania, zdecydowanie warto jest poddać się masażowi shiatsu w profesjonalnym salonie.