Każdy rodzic, który troszczy się o swoje dziecko, chce zapewnić mu jak najlepsze warunki do prawidłowego wzrastania. Szczególną opieką otaczane są niemowlęta, którym trzeba zapewnić uwagę, ubranka, regularne wizyty u lekarza i składniki odżywcze dostarczane wraz z mlekiem matki. Coraz częściej mówi się także o konieczności zadbania o relaks najmłodszych. Doskonałym rozwiązaniem okazuje się tutaj masaż Shantala. Zapoznaj się z poniższym tekstem i sprawdź, na czym polega ta technika masowania.
Masaż Shantala – co to jest?
Masaż Shantala to metoda masowania niemowląt i małych dzieci. Techniki składające się na zabieg pochodzą z regionu Indii, a konkretniej Kalkuty. Do Europy przywędrowały dzięki francuskiemu podróżnikowi, pisarzowi i fotografowi, Frederique’owi Leboyerowi. Mężczyznę zainspirowała jedna szczególna scena z jego pobytu w Kalkucie; podczas spaceru natknął się na matkę, która masowała nogi swojej córki – dziewczynce na imię było Shantala. Tradycyjne indyjskie metody masowania zostały przez Leboyera nazwane na cześć właśnie tego dziecka.
Masaż Shantala – dla kogo?
Wbrew temu, co sądzi się o metodzie Shantala, nie jest ona tym samym, co masaż rehabilitacyjny. Masowane niemowlę nie musi doświadczać problemów zdrowotnych, aby móc poddać je zabiegowi – możliwe jest zastosowanie go u wszystkich dzieci. Chociaż pierwotnie Shanatala było metodą przeznaczoną dla niemowląt, starsze pociechy także mogą być jej poddawane. Dowiedz się więcej informacji o rodzinie i dzieciach w serwisie: https://lupiko.pl/
Dużą zaletą masażu Shantala jest fakt, że rodzice czy opiekunowie mogą wykonywać go sami, w domowym zaciszu. Nie trzeba zapisywać dziecka na żadne profesjonalne zabiegi, choć, oczywiście, radzi się, aby udać się na chociaż jedną konsultację ze specjalistą od danej metody.
Korzyści masażu Shantala
Wpływ masażu na dziecko
Masaż Shantala staje się coraz popularniejszy wśród rodziców małych dzieci. Efekty poddawania pociech tej metodzie są widoczne niemal od pierwszych sesji. Najważniejsze korzyści masażu to:
- wyregulowanie snu dziecka;
- wyciszenie;
- zapobieganie kolkom;
- poprawa działania układu trawiennego dziecka;
- poprawa funkcjonowania układu odpornościowego;
- wsparcie działania układu hormonalnego;
- wywołanie u dziecka poczucia bezpieczeństwa;
- podniesienie świadomości ciała u dziecka.
Wpływ masażu na rodziców/opiekunów
Nie tylko dzieci korzystają na stosowaniu masażu Shantala; także ich rodzice i opiekunowie doświadczają jego pozytywnych efektów! Do jego najważniejszych korzyści należą:
- pozbycie się stresu;
- łagodzenie objawów depresji poporodowej u matki;
- nawiązanie silnej więzi z niemowlęciem;
- poznanie potrzeb dziecka;
- poszerzenie umiejętności rodzicielskich.
Jak wykonywać masaż Shantala?
Rozpoczęcie przygody z masażem Shantala wymaga udania się na zajęcia. Masażyści, specjalizujący się w tej metodzie, pokazują jak krok po kroku wprowadzać poszczególne ćwiczenia. Przedstawiane zostają także okoliczności, w których powinna odbywać się sesja masażu. Pokój powinien być odpowiednio nagrzany, bowiem dziecko podczas zabiegu będzie całkowicie nagie. Warto także przygotować miękki koc i delikatną oliwkę. Na zajęciach rodzice dowiedzą się również, jak rozpoznawać sygnały dyskomfortu i zniecierpliwienia u swojej pociechy – jest to bardzo ważny element masażu, bowiem w takiej sytuacji sesję należy natychmiast przerwać. Masaż ma być przede wszystkim odprężający i przyjemny!
Masaż Shantala krok po kroku
Masaż niemowląt nie należy do skomplikowanych czynności. Poradzą sobie z nią nawet niedoświadczeni opiekunowie! Poniżej przedstawiamy, jak wykonać masaż krok po kroku.
- Zacznij od klatki piersiowej, kierując ręce wzdłuż żeber i na boki, a następnie przechodząc w kierunku ramion. Następnie złap dziecko za rączki i wykonuj ruchy od bioder, przez klatkę piersiową i do przeciwległych ramion.
- Przejdź do masażu ramion. Wykorzystując kciuki, masuj je delikatnie, robiąc kółka. Następnie użyj całej dłoni, aby rozmasować ramiona, kierując się do nadgarstków. Na koniec rozmasuj kciukami i palcami wskazującymi przeguby dziecka.
- W następnej kolejności skup się na masażu brzuszka. Pamiętaj, aby postępować bardzo delikatnie! Masuj brzuszek od żeber aż do pachwin. Następnie podnieś nogi i skieruj je tak, aby masowały podbrzusze.
- Czas na nogi! Kolistymi ruchami masuj je od pachwiny, przez udo, na końcu przechodząc do stóp. Następnie delikatnie przenieś je w przeciwnych kierunkach tak samo, jak w przypadku ramion dziecka. Przejdź do przegubów stóp; masuj je delikatnie kciukami i palcami wskazującymi. Na koniec lekko wymasuj podeszwy stóp.
- Masowanie pleców rozpocznij od karku. Kieruj się linią przekątną, w kierunku pupy dziecka. Masaż powinien odbywać się od dołu do góry, a następnie na odwrót. Wykonuj ruchy dłonią na boki pleców dziecka. W kolejnym kroku podtrzymaj jedną ręką pupę, a drugiej użyj do masowania głowy i pleców. Na koniec możesz pomasować pupę i nogi dziecka.
- Ostatnim etapem jest rozmasowanie twarzy dziecka. Rozpoczyna się go od delikatnego dotykania środka czoła, przy pomocy palców. Masuj twarz, kierując się w stronę skroni. Następnie przejdź do nosa i na powrót do brwi. Na koniec pomasuj powieki i kąciki ust.
Przeciwwskazania do wykonania masażu
W przypadku masażu Shantala, jak i każdego innego zabiegu, istnieją pewne przeciwwskazania. Jeżeli twoje dziecko doświadcza któregoś z poniższych stanów, należy zrezygnować z wykonania masażu:
- wysypka;
- atopowe zapalenie skóry;
- gorączka;
- dysplazja stawów biodrowych;
- astma;
- epilepsja;
- choroby nowotworowe;
- złe samopoczucie dziecka;
- niedawny posiłek.
Masaż Shantala – podsumowanie
Masaż Shantala to doskonały sposób na wsparcie rozwoju dziecka i nawiązanie z nim głębokiej więzi. Jeżeli nie ma ku niemu przeciwwskazań, zdecydowanie warto go wypróbować!