Zadbane włosy są powodem do domu. Natomiast cienkie i w małej ilości, często powodują wielkie kompleksy i brak pewności siebie. Poznaj jeden z najskuteczniejszych, sprawdzonych zabiegów, który pomoże w walce z tą przypadłością.
Dlaczego włosy wypadają?
To, że włosy wypadają, jest zupełnie normalne. Kilka procent wszystkich z nich jest w fazie tzw. spoczynku, aby później wypaść. W normalnych warunkach na ich miejsce od razu wytwarzany jest nowy włos. Często proces ten jest jednak zaburzony. Ma na to wpływ wiele czynników, bowiem cebulka jest niezwykle wrażliwa.
Do najczęstszych przyczyn utraty włosów należą:
- zaburzenia hormonalne, takie jak problemy z tarczycą, PCOS;
- ciąża i okres po ciąży;
- nieodpowiednia dieta;
- nowotwory;
- silne infekcje;
- operacje;
- przewlekły stres;
- leki.
Jak można zauważyć, wiele zróżnicowanych działań wpływa na zaburzenia wzrostu włosa. Bardzo ważne jest, aby umieć znaleźć przyczynę. Często wymaga to dużo cierpliwości! Warto wspomóc się sprawdzonymi zabiegami, które oferują gabinety medycyny estetycznej. Jednym z nich jest mezoterapia igłowa skóry głowy.
Mezoterapia skóry głowy – co to za zabieg?
Mezoterapia igłowa skóry głowy jest zabiegiem z zakresu medycyny estetycznej. Powinien wykonać ją doświadczony specjalista. Na samym początku przeprowadzi on szczegółowy wywiad. Następnie, po uzgodnieniu metody mezoterapii igłowej, przechodzi do samego zabiegu.
Mezoterapia skóry głowy polega na jej punktowym nakłuwaniu na głębokość ok. 2 mm, a następnie wprowadzaniu aktywnego preparatu. Sama metoda nie jest bardzo bolesna, może jednak powodować pewien dyskomfort. W przypadku osób szczególnie wrażliwych jest możliwe przeprowadzenie zabiegu w miejscowym znieczuleniu.
Mezoterapia skóry głowy trwa ok. godziny i nie wymaga szczególnej rekonwalescencji. Zaczerwienienie i delikatny obrzęk są normalnym zjawiskiem, który ustępuje po pewnym czasie.
Mezoterapia skóry głowy – narzędzia i substancje
Do mezoterapii igłowej skóry głowy stosuje się cienkie igły lub pistolety. To nimi nakłuwa się skórą, potem wprowadzając pod nią składniki aktywne. Jakie ich rodzaje stosowane są w mezoterapii igłowej skóry głowy?
Osocze bogatopłytkowe
Osocze bogatopłytkowe triumfuje od wielu lat w branży kosmetycznej. Jest biokompatybilne, idealne dla osób wrażliwych, podatnych na alergie. Podając je, lekarz ma świadomość, że organizm nie zareaguje nieodpowiednio. Jest to produkt pozyskiwany bezpośrednio z krwi pacjenta.
Przed przystąpieniem do mezoterapii skóry głowy zostaje pobrana krew. Następnie musi być poddana obróbce – wirowaniu oraz separacji osocza. Osocze bogatopłytkowe zawiera płytki krwi. Są to czynniki, które w naturalny sposób pobudzają komórki do regeneracji, przyspieszają gojenie, poprawiają ukrwienie i unerwienie oraz wspomagają produkcję kolagenu.
Czynniki wzrostu
Są jednymi z ciekawszych i najbardziej pożądanych substancji w kosmetyce. Wiele firm zastrzega sobie informację o ich dokładnym składzie, a także nadaje im nazwy. Składniki te potrafią pobudzić mieszki włosowe do pracy, dotleniają, a także silnie odżywiają.
Witaminy i minerały
W mezoterapii skóry głowy nie można zapomnieć o witaminach i składnikach mineralnych. Najczęściej wzbogaca się nimi gotowe preparaty. W tym przypadku stosowane są substancje takie jak:
- krzem;
- witamina B;
- cynk;
- biotyna;
- kwas hialuronowy.
Pozostałe substancje
Ponadto, w mezoterapii igłowej głowy stosuje się również:
- peptydy;
- kwasy nukleinowe.
Mezoterapia igłowa głowy – wskazania
Głównym wskazaniem do zabiegu jest nadmierna utrata włosów o różnym podłożu, w tym także łysienie. Mezoterapia igłowa skóry głowy dobrze sprawdzi się również jako zabieg wzmacniający i pobudzający włosy do wzrostu. Dostarczy odpowiednią dawkę związków aktywnych bezpośrednio do skóry, przez cp przyspieszy porost włosów.
Mezoterapia igłowa – przeciwwskazania
Pomimo, że mezoterapia skóry głowy jest bezpieczna, istnieje szereg przeciwwskazań do jej wykonywania. Są to:
- ciąża i okres karmienia piersią;
- niezidentyfikowane choroby skóry głowy;
- stan zapalny skóry głowy;
- problemy z krzepliwością krwi;
- nieuregulowana cukrzyca;
- otwarte rany i silne podrażnienia.
Mezoterapia igłowa głowy – efekty
Efekty mezoterapii igłowej głowy pojawiają się najczęściej po kilku tygodniach. Potrzeba czasu, aby procesy w tkance mogły zadziałać. Rezultat uzależniony jest także od częstotliwości wykonywania zabiegów. Zaleca się minimum 4 wizyty w przeciągu 7-10 dni. Liczba ta dobierana jest jednak indywidualnie, według nasilenia problemu.
Mezoterapia skóry głowy w domu
W sieci krążą narzędzia do wykonywania mezoterapii skóry głowy w domu. Czy to w ogóle jest możliwe? Niestety nie. Większość osób nie ma wystarczającej wiedzy z zakresu medycyny i anatomii, aby dokonywać tego – wbrew pozorom inwazyjnego – zabiegu. Skóra głowy jest dla nas dość niedostępnym obszarem, którego bezpośrednio nie widzimy.
Rolki do mezoterapii skóry głowy
Wiele sklepów internetowych oferuje tzw. rolki do mezoterapii mikroigłowej. Metoda zabiegu jest nieco inna. Wiele osób wykonuje ją w domowych warunkach, jednak czy przynosi odpowiednie rezultaty i jest bezpieczna?
Trzeba mieć na uwadze sterylność i to, w jaki sposób miałbyś wykonywać zabieg mezoterapii skóry głowy, a potem przechowywać rolkę do mikronakłuwania. Niektóre modele są wyposażone w wymienne igiełki. Drugą istotną rzeczą jest forma samego narzędzia. Dość trudno manewrować kolistym urządzeniem na skórze głowy – chyba, że poprosimy kogoś zaufanego o pomoc.
Jednym z istotniejszych aspektów jest preparat nakładany po mikronakłuwaniu. W gabinetach dostępne są sprawdzone, przebadane produkty, z reguły niedostępne dla konsumentów. Kupując pierwszy lepszy kosmetyk możesz sobie poważnie zaszkodzić oraz nabawić się alergii. To tylko przyniesie odwrotny skutek i pogorszy stan skóry głowy.
Mezoterapia igłowa głowy jest najczęściej rekomendowanym zabiegiem w walce z utratą włosów. Potrafi skutecznie zahamować wypadanie oraz pobudzić nowe włosy do wzrostu. Powinna być wykonywana w sprawdzonym miejscu. Pamiętaj, że mimo świetnych efektów, jakie daje, nie zastąpi znalezienia i wyeliminowania bezpośredniej przyczyny wypadania włosów.