Pelikany to potoczna nazwa obwisłych ramion, będących skutkiem utraty elastyczności skóry, której najczęściej towarzyszy nadmiar tkanki tłuszczowej, choć nie jest to regułą. Bywa, że pojawiają się także u osób z prawidłową masą ciała. Utrata elastyczności skóry jest związana z naturalnymi procesami starzenia, dlatego też pelikany najczęściej występują u osób starszych. Zdarza się jednak, że na skutek działania różnych czynników pojawiają się w młodszym wieku, niejednokrotnie stając się powodem kompleksów i złego samopoczucia. Na szczęście jednak defekt ten można zminimalizować, przywracając skórze ramion pożądany wygląd. Niezbędne do tego celu jest kompleksowe działanie.
Skąd się biorą pelikany?
Przyczyny powstawania pelikanów mogą dotyczyć różnych czynników. Jednym z nich jest wiek i związana z nim utrata jędrności skóry. Kolejnym nadmierny przyrost tkanki tłuszczowej. Warto w tym miejscu jednak zaznaczyć, że pelikany mogą pojawić się także w wyniku zbyt gwałtownej utraty zbędnych kilogramów lub w sytuacji, gdy redukcja wagi była znaczna. Wówczas skóra na ramionach nie jest w stanie w odpowiednio krótkim czasie powrócić do swojego pierwotnego kształtu. Ta sama zasada dotyczy utraty masy mięśniowej. Pelikany na ramionach określane również mianem motylków, nietoperzy oraz falbanek najczęściej występują u kobiet.
Pelikany – jak z nimi walczyć?
Sposób na pozbycie się obwisłej skóry na ramionach uzależniony jest przede wszystkim od czynnika, przez który wiotka skóra staje się defektem estetycznym oraz stopniem zaawansowania problemu. Jeżeli jest to nadmiar tkanki tłuszczowej zlokalizowany w okolicy ramion, wówczas walkę z pelikanami należy rozpocząć od redukcji masy ciała, połączonej z ćwiczeniami, skupiającym się zwłaszcza na tej partii ciała. Mniej tkanki tłuszczowej z całą pewnością pozwoli na znaczącą poprawę wyglądu ramion. Aby pozbyć się zwisającej skóry w przypadku znacznej redukcji masy ciała lub masy mięśniowej w krótkim okresie czasu, konieczne może okazać się wykonanie serii zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Warto pamiętać, że poprawa napięcia skóry bardzo często wymaga kompleksowego działania, łączącego kilka różnych metod.
Skuteczne zabiegi na pelikany
Aby poprawić elastyczność tkanki podskórnej i przywrócić skórze ramion pożądany wygląd można zdecydować się na wykonanie serii zabiegów w odstępach czasowych, których długość powinna zostać uzależniona od ich rodzaju. Polecane zabiegi w przypadku obwisłych ramion będących skutkiem nadmiary tkanki tłuszczowej to przede wszystkim zabiegi polegające na rozbiciu galaretowatej tkanki tłuszczowej. W tym względzie spektakularne efekty pozwala osiągnąć liposukcja oraz lipoliza.
Pomocne w zwalczaniu utraty elastyczności skóry wraz z wiekiem będą z kolei wszelkiego rodzaju zabiegi ujędrniające (np. typu HIFU) oraz różnego rodzaju kuracje modelujące sylwetkę, koncentrujące się na okolicy skóry ramion wykonywane w klinikach. Rodzaj zabiegu warto omówić podczas konsultacji z specjalistą, który pomoże wybrać najbardziej adekwatną metodę pozwalającą na odessanie lub rozbicie tkanki tłuszczowej oraz lifting skóry. Uzupełnieniem zabiegów liposukcji i innych mogą być profesjonalne masaże ujędrniająco – wyszczuplające, np. z ultradźwiękiem, które poprawiają krążenie krwi, dostarczając w ten sposób skórze wszystkiego co ważne dla jej dobrej kondycji.
Domowe sposoby na pelikany
Skóra traci jędrność wraz z wiekiem, dlatego nie warto swoich działań w zakresie poprawy jej wyglądu i kondycji ograniczać wyłącznie do stosowania różnego rodzaju zabiegów usuwających tłuszcz, kiedy już pelikany się pojawią, ale zadbać o nią odpowiednio wcześnie. Nieoceniona w tym względzie jest rola aktywności fizycznej. Systematyczne wykonywanie ćwiczeń, nie tylko koncentrujących się wokół ramion, ale i całego ciała, poprawia krążenie krwi, przez co wszystkie ważne dla skóry składniki są w stanie dotrzeć do jej komórek zlokalizowanych w głębszych warstwach. To zaś jest ogromnym wsparciem dla procesu produkcji kolagenu, substancji absolutnie niezbędnej do zachowania jędrności i elastyczności skóry.
Ćwiczenia wzmacniające mięśnie i skórę w obszarze ramion można traktować nie tylko jako formę profilaktyki, ale też sposób na walkę z pelikanami. Do ich przeprowadzania warto wykorzystywać hantle, stanowiące dodatkowe obciążenie, świetnie sprawdzające się w zakresie wzmocnienia mięśni. Podobne efekty pozwala wypracować podnoszenie ciężarów oraz wykonywanie pompek. Warto pamiętać, aby rodzaj ćwiczeń, stopień ich zaawansowania, jak również ilość powtórzeń i długość trwania całego treningu dopasować do własnych możliwości oraz ogólnej wydolności organizmu.
Wykonywanie zbyt obciążających lub niedopasowanych do własnej kondycji ćwiczeń może skutkować kontuzją. Sposobem na ograniczenie ryzyka jej wystąpienia jest stopniowe zwiększanie zakresu ćwiczeń, których wykonanie zawsze powinno zostać poprzedzone starannie przeprowadzoną rozgrzewką, uaktywniającą mięśnie i przygotowującą ciało do wysiłku. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować swoje obawy z fizjoterapeutą, który udzieli stosowanych wskazówek i pomoże opracować najbardziej adekwatny zestaw ćwiczeń, angażujący do pracy konkretne grupy mięśni.
Ćwiczenia na obwisłe ramiona warto połączyć z właściwą pielęgnacją skóry ciała, nie tylko wtedy, kiedy ich celem jest redukcja tłuszczu. Dbanie o odpowiednią sprężystość skóry za pomocą różnego rodzaju preparatów pielęgnacyjnych dobrze sprawdza się w każdej sytuacji, zwłaszcza jeśli ich nakładanie połączone jest z wykonaniem choćby krótkiego masażu powierzchni skóry na którą aplikowany jest preparat. Do codziennej pielęgnacji należy wybierać produkty zawierające składniki nawilżające, ujędrniające i poprawiającej elastyczność skóry. Odpowiednio nawilżona skóra dłużej zachowuje swoją naturalną jędrność, odwodniona zaś staje się wiotka i podatna na osłabienia.
By osiągnąć zadowalające efekty w zakresie poprawy wyglądu obwisłych ramion najlepiej połączyć ze sobą zabiegi gabinetowe i domową pielęgnację, uzupełniając całość ćwiczeniami, skoncentrowanymi zwłaszcza na tej problematycznej okolicy.
Pelikany to potoczna nazwa obwisłej skóry ramion. Problem ten dotyka przede wszystkim kobiet i przybiera na sile wraz z wiekiem. Główną przyczyną odpowiedzialną za występowanie pelikanów jest utrata elastyczności skóry, często połączona z nadmiernym przyrostem lub ubytkiem tkanki tłuszczowej oraz tkanki mięśniowej. Aby poprawić wygląd ramion i pozbyć się źródła kompleksów warto zadziałać wielotorowo, dbając o odpowiednią pielęgnację domową i gabinetową. Pomocne w zwalczaniu pelikanów są zabiegi medycyny estetycznej np. liposukcja. Ogromne znaczenia dla utrzymania prawidłowej jędrności skóry ramion mają też ćwiczenia fizyczne np. z wykorzystaniem hantli lub ciężarów.