Wszelkiego rodzaju przebarwienia na twarzy to często występujące zmiany, które są skutkiem nadmiernej produkcji melaniny przez komórki barwnikowe. Dodają lat i często trudno ukryć je makijażem – korektorem lub podkładem, dlatego wiele osób, które je posiada, decyduje się na ich usunięcie. Plamy na twarzy powstają zwykle w wyniku zaburzeń hormonalnych, aczkolwiek możliwe są też inne przyczyny. Przeczytaj, jakie są dokładnie powody pojawiania się plam na skórze twarzy!
Przebarwienia na twarzy – przyczyny
Przyczyny powstawania przebarwień i plam na twarzy są różne, choć wielu osobom kojarzą się one głównie z nadmierną ekspozycją na słońce. Faktycznie częste opalanie się (zarówno kąpiele słoneczne, jak i wizyty w solarium) mogą prowadzić do powstania przebarwień. Do miejscowego nagromadzenia melaniny, czego efektem są plamy na twarzy, dochodzi również w wyniku:
- zmian hormonalnych;
- trądziku pospolitego, różowatego lub młodzieńczego;
- stanów zapalnych skóry;
- przyjmowania tabletek hormonalnych;
- predyspozycji genetycznych;
- schorzeń wątroby;
- nadczynności tarczycy.
Plamy na twarzy u kobiet w ciąży
Główną przyczyną przebarwień na twarzy u kobiet w ciąży są wspomniane już zmiany hormonalne, które mają miejsce w organizmie przyszłej mamy. Dochodzi wtedy do wzmożonej produkcji estrogenów, co prowadzi do intensywniejszej pracy komórek odpowiedzialnych za produkcję melaniny (barwnika), czyli melanocytów. Jest to jednoznaczne z tym że skóra staje się bardziej podatna na działanie promieniowania UV i pod wpływem słońca może dochodzić do zaburzeń barwnikowych i pojawiania się przebarwień skórnych. To tak zwana ostuda, której objawami są ciemne plamy o nieregularnym kształcie, pokazujące się zwykle na czole, policzkach i skroniach.
Jakie są rodzaje przebarwień na twarzy?
Plamy na twarzy mogą mieć różny kolor, kształt i formy. Wszystkie te czynniki są zależne od przyczyn, które je spowodowały. Najczęściej jednak występują poniższe rodzaje przebarwień.
Piegi
Piegi bardzo często pojawiają się u osób mających jasny kolor włosów i bardzo jasną cerę. Tego typu przebarwienia wyglądają jak niewielkie kropeczki, które często występują w grupach. Zwykle można je zaobserwować na twarzy, dekolcie, karku, czy przedramionach. Jeśli osoba z piegami często się opala, to plamy na twarzy mogą zmienić swoją barwę na ciemniejszą.
Ostuda
Ostuda to inaczej melasma, czyli przebarwienia, które pojawiają się w wyniku zaburzeń hormonalnych. Najczęściej dochodzi do nich podczas okresu dojrzewania, menopauzy, a także w ciąży. Są to czerwone lub ciemnobrązowe plamy, które występują zwykle w strefie T na twarzy.
Plamy starcze
Cechują się tym, że są niewielkie i ciemne oraz wyraźnie odgraniczone od reszty otaczającej je skóry. Ich występowanie jest ściśle powiązane ze starzeniem się skóry
Inne rodzaje plam na twarzy
Plamy na twarzy mogą pojawić się też po trądziku. To szczególna grupa przebarwień, które są wynikiem niewłaściwego lub zbyt późnego podjęcia leczenia. Powinieneś wiedzieć również, że czasem pojawiają się one po nieprawidłowo wykonanych zabiegach pielęgnacyjnych. Przebarwienia potrądzikowe mogą wystąpić także wtedy, gdy samodzielnie wyciskasz lub przekuwasz zmiany trądzikowe. Innym rodzajem są wtórne przebarwienia na twarzy, które są efektem działań czynników zewnętrznych. Wyróżnia się również przebarwienia posłoneczne – nie od dziś wiadomo, że promieniowanie UV jest głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko pojawienia się plam na twarzy.
Jak zapobiegać plamom na twarzy?
Plamy na twarzy mogą pojawić się u każdej osoby, niezależnie od wieku czy płci. Niestety nie zawsze można im zapobiegać – np. nie jest to możliwe w przypadku przebarwień, które pojawiają się w związku z genami. Jeśli jednak chodzi o inne rodzaje plamek, to możesz próbować uchronić się przed nimi. W tym celu musisz przede wszystkim pamiętać o:
- stosowaniu silnych kremów z filtrem, zapewniających skórze ochronę;
- używaniu łagodnych kosmetyków odżywiających skórę twarzy;
- usunięciu z diety składników mogących przyczyniać się do powstawania przebarwień na skórze;
- zrezygnowaniu z długiego i mocnego opalania.
Jakie są domowe sposoby na przebarwienia na twarzy?
Chcesz spróbować pozbyć się przebarwień na twarzy w domu, zanim konieczna będzie wizyta u dermatologa? Wiedz zatem, że możesz przetestować wiele sposobów, a poniżej przedstawiamy ci te, które są najskuteczniejsze!
Pielęgnacja skóry
Aby zlikwidować plamy na twarzy, koniecznie musisz zadbać o prawidłową pielęgnację skóry. W tym celu możesz sięgnąć po specjalistyczną kurację, dobrze dopasowany krem na przebarwienia, maseczkę lub serum. Jeśli lubisz wygodę, to wybierz gotowe produkty – ich szeroki wybór znajdziesz w każdej drogerii.
Maseczki pielęgnacyjne
Jednym z najlepszych sposobów na pozbycie się przebarwień są domowe maseczki pielęgnacyjne. Możesz wykonać maskę z sody oczyszczonej, która zmniejszy widoczność przebarwień poprzez delikatne i stopniowe rozjaśnienie skóry. Jej zaletą jest też to, że oczyszcza pory, dlatego zdecyduj się na nią zwłaszcza wtedy, gdy masz cerę tłustą lub trądzikową. Przygotujesz ją w kilka chwil – jedyne co musisz zrobić, to zmieszać sodę z wodą mineralną i nałożyć ją na 5–10 minut na twarz, a następnie zmyć. Równie dobrze może sprawdzić się maseczka z ogórka lub tonik z cytryny.
Aloes
Plamy na twarzy możesz usunąć, sięgając po sok z aloesu. Rewelacyjnie wpływa na skórę, łagodzi stany zapalne, a oprócz tego ma działanie nawilżające. Postaw na ten produkt, jeśli chcesz skutecznie rozjaśnić przebarwienia. W zależności od twoich preferencji możesz nałożyć na skórę sok bezpośrednio uzyskany z liści rośliny bądź nabyć kosmetyk zawierający 100% substancji. Gdy już nałożysz żel na skórę, to delikatnie go wcieraj w skórę, wykonując okrężne ruchy. Nie zapomnij, aby po około 15 minutach przemyć skórę twarzy letnią wodą.
Ocet jabłkowy
W usunięciu przebarwień i plam może pomóc także ocet jabłkowy, który posiada drogocenne kwasy owocowe. One natomiast zmniejszają widoczność przebarwień poprzez delikatne złuszczanie naskórka. Dodatkowo ten produkt przeciwdziała zatykaniu się porów i wystąpieniu trądziku.
Jakie zabiegi na plamy na twarzy oferują gabinety kosmetyczne?
W niektórych przypadkach plamy na twarzy można skutecznie usuwać jedynie w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych. Najpopularniejszym zabiegiem na tego typu zmiany jest złuszczanie chemiczne. Peeling chemiczny opiera się na wykorzystaniu mieszanki środków złuszczających i wybielających. Ciekawą propozycją na usuwanie przebarwień jest również laseroterapia – laser sprawia, że przebarwienia znikają, a twarz staje się jędrna i gładka. Wśród innych możliwości znajduje się krioterapia polegająca na mrożeniu zmian ciekłym azotem, a także mezoterapia, która polega na wstrzykiwaniu koktajli substancji rozjaśniających bezpośrednio pod skórę.
Plamy na twarzy są twoim problemem i chciałbyś się ich skutecznie pozbyć? W takim razie pamiętaj, że najważniejsze jest poznanie przyczyny występowania tego typu zmian, a w tym celu konieczna może być wizyta u dermatologa. Odwiedzając specjalistę, uzyskasz wiele cennych porad, dzięki którym plamy i przebarwienia odejdą w zapomnienie!