Pryszcze na czole, brodzie, policzkach i innych partiach twarzy, a niekiedy również częściach ciała to charakterystyczny objaw trądziku pospolitego. Za przyczynę rozwoju tej choroby skóry uważa się przede wszystkim zaburzenia hormonalne. To właśnie z tego powodu trądzik i towarzyszące mu pryszcze bywają znakiem rozpoznawczym okresu dojrzewania, kiedy to w organizmie młodego człowieka następuje cały szereg zmian hormonalnych. Niestety okazuje się, że ryzyko wystąpienia na twarzy nieestetycznych krost dotyczy także osób dorosłych. Zaskórniki, krosty, pryszcze, grudki i występujący z nimi stan zapalny są problemem natury estetycznej, z którym warto walczyć. Aby walka ta mogła okazać się skuteczna, często wymaga wizyty u dermatologa.
Pryszcze na czole – skąd się biorą?
Pryszcze na czole, podobnie jak i wszelkiego rodzaju krostki, grudki i inne punktowe zmiany skórne zaliczane są do grupy zmian trądzikowych. Mogą występować zarówno na twarzy, jak i częściach ciała takich jak plecy oraz ramiona. Trądzik na czole i innych partiach twarzy jest problemem estetycznym, który w zależności od stopnia nasilenia objawów może stać się źródłem kompleksów i przyczyną dyskomfortu, co w bezpośredni sposób przyczynia się do pogorszenia samopoczucia osoby zmagającej się z nim. Trądzik jest chorobą skóry, której ryzyko wystąpienia ściśle łączy się z pracą gruczołów łojowych, a konkretnie zaburzeniami w obrębie ich funkcjonowania. Konsekwencją tej sytuacji jest nadmierna produkcja łoju, tworzącej naturalną barierę ochronną skóry.
Jeśli łoju jest za dużo, zaczyna on nadmiernie gromadzić się zarówno na powierzchni skóry, jak i ujścia gruczołów łojowych, prowadząc w ten sposób do ich zatkania. W rezultacie zaczynają tworzyć się zmiany skórne w postaci krostek i pryszczy, którym często towarzyszy stan zapalny. Do wystąpienia stanu zapalnego przyczyniają się bakterie, które zaczynają się namnażać w zalegającym na powierzchni skóry sebum. Dlatego w zwalczaniu trądziki niezwykle istotną rolę odgrywa higiena oraz właściwa pielęgnacja skóry, która pozwala ograniczyć namnażanie się bakterii i tym samym zredukować ilość zaskórników, a także przywrócić cerze zdrowy wygląd i wewnętrzną równowagę.
Pryszcze na czole – czynniki sprzyjające powstawaniu zaskórników
Cechą wspólną zarówno dla podskórnych i tym samym trudnych do usunięcia zaskórników, jak i pryszczy, krostek i różnego rodzaju wykwitów skórnych jest nadprodukcja sebum, uznawana za główną przyczynę powstawania nieestetycznych zmian skórnych. Przyczyniać się do niej zaś może wiele czynników. Poza zaburzeniami gospodarki hormonalnej, dotyczącymi zwłaszcza podwyższonego poziomu androgenów, czyli męskich hormonów płciowych wpływ na występowanie trądziku i nasilenie jego objawów mają również m.in.:
- niewłaściwa lub niewystarczająca pielęgnacja skóry odnosząca się zarówno do zbyt inwazyjnych zabiegów podrażniających skórę twarzy, jak i nieodpowiedniego nawilżenia i odżywienia skóry oraz niewystarczającego jej oczyszczania;
- nieodpowiednia dieta, obfitująca w tłuste i ciężkie potrawy, żywność wysoko przetworzoną oraz produkty zawierające duże ilości cukru i ostrych przypraw;
- używki, zwłaszcza duże ilości alkoholu;
- stres, który wpływa na stan skóry, przyczyniając się do powstawania się wyprysków i zaostrzania już istniejących niedoskonałości na skórze;
- uwarunkowanie genetyczne – odgrywają duże znaczenie nie tylko w określeniu ryzyka ale też przebiegu trądziku pospolitego;
- nieprzestrzeganie zasad higieny, np. częste dotykanie twarzy rękami, używanie ręczników wielokrotnego użytku, itp.
Do tego aby pozbyć się pryszczy na czole oraz wyprysków na innych partiach ciała czasami wystarczy eliminacja czynnika, który sprzyja ich występowaniu oraz właściwa pielęgnacja skóry. Warto jednak pamiętać o tym, iż zazwyczaj dotyczy to tylko i wyłącznie łagodnego przebiegu choroby. W przypadku zaostrzenia objawów oraz trudności w gojeniu się zmian zapalnych konieczna jest konsultacja dermatologiczna i zastosowanie konkretnych metod leczenia. W takiej sytuacji wyeliminowanie powyższych czynników należy traktować jaki metodę wspomagającą właściwy proces leczenia trądziku.
Pryszcze na czole a pielęgnacja skóry
Bez wątpienia właściwa pielęgnacja skóry odgrywa niezwykle istotną rolę w walce z trądzikiem i jego objawami. Aby mogła przynieść oczekiwane rezultaty, musi zostać oparta na zasadach będących odzwierciedleniem specyficznych potrzeb cery trądzikowej. Jedną z nich jest staranne oczyszczanie twarzy, które powinno stanowić jeden z najważniejszych porannych i wieczornych rytuałów pielęgnacyjnych. Do tego celu należy używać produktów dedykowanych cerze trądzikowej, w składzie których występują łagodne substancje myjące oraz składniki regulujące pracę gruczołów łojowych, o odpowiednim pH. Codzienne oczyszczanie skóry, warto rozszerzyć o zastosowanie peelingów, które umożliwiają usunięcie obumarłych komórek naskórka, nadmiaru sebum oraz innych zanieczyszczeń i odblokowanie porów.
Nie można zapomnieć też o tym, że cerę trądzikową trzeba dobrze nawodnić, zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz. Wypijanie minimum 2 litrów wody dziennie, to tuż obok zbilansowanej diety jeden z najważniejszych czynników zdrowego stylu życia, bardzo pomocnego w walce z trądzikiem. Aby pozbyć się wyprysków trzeba też skórę dobrze nawilżać, stosując nawilżające kremy i produkty typu serum. Wbrew krążącym opiniom skóra trądzikowa, nosząca znamiona tłustej skóry potrzebuje nawilżenia tak samo, jak cera mieszana i sucha. A to dlatego, iż jej nadmierne przesuszenie uaktywnia pracę gruczołów łojowych, zmuszając je do nadmiernej produkcji sebum i prowadzi do podrażnień, czego konsekwencją jest nasilenie objawów trądziku.
Podczas codziennej pielęgnacji cery trądzikowej, skłonnej do powstawania wyprysków, nie można zapominać również o przestrzeganiu zasad higieny. Do mycia twarzy należy wykorzystywać przeznaczone do tego celu produkty, do osuszania zaś jednorazowe ręczniki lub płatki kosmetyczne. Należy pamiętać również o częstej zmianie pościeli i nie dotykaniu twarzy brudnymi rękami. Odpowiednia pielęgnacja, przestrzeganie zasad higieny oraz stosowanie się do zaleceń lekarza pozwala ograniczyć namnażanie się bakterii i tym samym przyczynia się do redukcji wyprysków i ogólnej poprawy kondycji i wyglądu skóry twarzy.
Pryszcze na czole, pryszcze na twarzy, wągry, zaskórniki i krostki to objawy trądziku pospolitego. To często występująca choroba skóry, która najczęściej dotyka osoby młode, w okresie dojrzewania. Na skutek działania różnych czynników, jak choćby zaburzeń gospodarki hormonalnej może pojawić się także u osób starszych. W walce z trądzikiem na czole dużą rolę odgrywa odpowiednia pielęgnacja, przestrzeganie zasad higieny oraz przestrzeganie zaleceń dermatologa.