Przebarwienia na zębach to problem, który dotyka wielu osób. Często nie wiedzą oni, skąd się wzięły te przebarwienia i co je wywołuje. Wiele czynników, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych ma tutaj znaczenie. Liczne produkty spożywcze, papierosy, a także problemy stomatologiczne powodują różnokolorowe zmiany na zębach.
Czym są przebarwienia na zębach?
Przebarwienia na zębach to problem, z którym boryka się wiele osób. Powstają one na szkliwie. Występować mogą pojedynczo, w postaci niewielkich plamek lub obejmować cały ząb. Przyjmować mogą różne zabarwienie, jednak najczęściej są żółte lub brązowe. Zdrowy ząb posiada barwę od żółtej do białej. Wszelkie zmiany w innym kolorze, uznawane są za przebarwienia.
Od czego zależy naturalny kolor zębów?
Wiele osób marzy o białych i lśniących zębach. Zwykle ich naturalną barwą jest jednak kolor żółty. Dlaczego? Każdy ząb składa się z trzech podstawowych elementów: miazgi, zębiny i szkliwa. Jeśli to ostatnie jest cienkie, kolor zębiny łatwo dostrzec, stąd żółtawy odcień zębów. Jeśli natomiast szkliwo jest grube, zęby posiadają bardziej biały odcień.
Przebarwienia na zębach – jakie rodzaje można wyróżnić?
Przebarwienia zębów mogą mieć charakter wewnętrzny oraz zewnętrzny. W zależności od ich rodzaju sposób leczenia jest różny. Generalnie można wyróżnić dwa rodzaje przebarwień: białe oraz ciemne.
Białe przebarwienia na zębach – dlaczego powstają?
Białe przebarwienia powstawać mogą na jednym zębie lub na wszystkich, zależnie od przyczyny. Wiążą się np. z fluorozą, czyli nadmierną ilością przyjmowanego fluoru. Często wskazują również na przebyte choroby w wieku dziecięcym lub na urazy powstałe podczas tworzenia się szkliwa. Mogą być też objawem niedoboru witamin lub nieprawidłowej diety. Co ciekawe, przebarwione zęby mogą również być oznaką problemów z tarczycą. Jeśli więc zaobserwujesz białe bądź biało-niebieskie zmiany na swoich zębach, warto udać się do lekarza i wykonać badania.
Ciemne przebarwienia na zębach – dlaczego powstają?
Ciemne przebarwienia mają najczęściej barwę od żółtej przez pomarańczową, aż do brązowej. Często dostrzegalne są też czarne lub szare przebarwienia na zębach. Podobnie jak przebarwienia białe, występować mogą na pojedynczym zębie bądź na wszystkich. Powstawanie ciemnych plam wiąże się przeważnie z niewłaściwymi nawykami żywieniowymi. Bywają wynikiem niedoborów żywieniowych jeszcze na etapie tworzenia się szkliwa. Powstawać mogą również na skutek braku witamin i minerałów w dojrzałym wieku. Ciemne przebarwienia powstawać mogą również jako efekt palenia papierosów bądź spożywania dużej ilości kawy. Sprzyja im także niewłaściwa higiena jamy ustnej.
Przyczyny powstawania przebarwień na zębach
Przyczyn powstawania przebarwień na zębach jest wiele. Ważną rolę odgrywa tu m.in. genetyka, dieta, codzienne nawyki oraz higiena.
Przebarwienia na zębach spowodowane czynnikami wewnętrznymi
Przebarwienie zęba może być wynikiem czynników wewnętrznych i spowodowane są m.in. niewłaściwą budową szkliwa. Najpopularniejsze przyczyny wewnętrzne powodujące powstawanie przebarwień, to:
- hipoplazja, czyli redukcja grubości szkliwa. Defekt ten powoduje zwiększoną widoczność zębiny i obserwowanie żółtych przebarwień;
- ścieranie się szkliwa. Proces ten następuje wraz z upływem czasu i często przebarwienia tego typu zaobserwować można u osób starszych;
- zmiany zapalne miazgi zęba;
- zaburzenia metabolizmu organizmu, które powodować mogą powstawanie brązowych przebarwień na zębach;
- próchnica zęba.
Przebarwienia na zębach spowodowane czynnikami zewnętrznymi
Zdecydowanie częściej przyczyną nieestetycznych przebarwień na zębach są czynniki zewnętrzne. Dieta, nieodpowiednie nawyki i brak higieny. Wszystko to może przyczyniać się do powstawania zmian. Przebarwienia te najczęściej spowodowane są przez:
- palenie papierosów – nawet sporadyczne palenie powoduje zmianę zabarwienia zębów, wszystko za sprawą szkodliwych substancji znajdujących się w papierosach, które osiadają na zębach i wpływają na ich zabarwienie;
- dietę – co ciekawe, za przebarwienia zębów odpowiadają nie tylko powszechnie uznawane za niezdrowe produkty, duży wpływ mają tutaj owoce i soki owocowe, które zawierają duża ilość kwasów i przyczyniają się do powstawania przebarwień. Po każdym jedzeniu warto więc zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej, w przeciwnym razie przebarwienia mogą się nawarstwiać i coraz ciężej będzie usunąć nieestetyczne zmiany. Oprócz owoców przebarwienia powodują również słodycze i napoje gazowane;
- kawę i herbatę – wszystko za sprawą zawartych w nich polifenoli – już spożywanie jednej filiżanki kawy czy herbaty dziennie powoduje powstawanie przebarwień. Aby uniknąć tego problemu, zalecane jest picie napoju przez słomkę. Dzięki temu nie ma on bezpośredniego kontaktu z zębami, jednak to rozwiązanie nie sprawdza się, jeśli preferujesz gorącą herbatę czy kawę.
Przebarwienia na zębach – przyjmowane leki
Wiele leków stosowanych na różnego rodzaju dolegliwości powodować może skutki uboczne. Wiele z nich dotyczy zębów. Przyjmowane substancje mogą osłabiać ogólny stan uzębienia, powodować nieestetyczne przebarwienia lub przyspieszać tworzenie się próchnicy. Nie oznacza to oczywiście, że nie należy przyjmować tych środków. Efekty, które dzięki nim się otrzymuje, są znacznie ważniejsze niż zmiany na zębach. Należy jednak pamiętać, by przy stosowaniu leków szczególnie dbać o higienę jamy ustnej tak, by zminimalizować ryzyko powstania ubytków i przebarwień.
Żelazo w płynnej formie
Spożywane na co dzień leki również powodować mogą powstawanie przebarwień. Dzieje się tak np., gdy cierpisz na anemię i musisz przyjmować preparaty z żelazem. Osadzają się one na zębach, tworząc ciemne przebarwienia niezwykle trudne do usunięcia.
Preparaty stosowane po zabiegach stomatologicznych
Po zabiegach stomatologicznych często zaleca się przyjmowanie preparatów z chlorheksydyną, która zmniejsza stan zapalny dziąseł. Niestety substancja ta oprócz działania leczniczego powoduje również odbarwienia zębów, nieraz bardzo trudne do wyeliminowania.
Inhalatory na astmę
Leki stosowane na astmę również powodować mogą przebarwienia zębów. Wszystko za sprawą zwiększonego prawdopodobieństwa wystąpienia próchnicy i przyspieszenia procesu erozji szkliwa. Warto więc po każdym użyciu inhalatora umyć zęby bądź przepłukać jamę ustną wodą.
Antybiotyki
Stosowanie niektórych antybiotyków również powodować może pojawianie się nieestetycznych zmian. Powszechne są wówczas szare przebarwienia na zębach. Dotyczy to preparatów z tetracykliną stosowanych często w leczeniu trądziku. Ponadto preparaty tego typu prowadzić mogą do powstawania bolesnych aft w jamie ustnej.
Przebarwienia na zębach jako skutek choroby
Przebarwienia na zębach mogą pojawiać się również jako skutek różnorodnych chorób. Poniżej przedstawiamy kilka możliwości wpływu chorób na stan uzębienia.
Niedoczynność i nadczynność tarczycy
Jedną z takich chorób jest niedoczynność tarczycy. Wówczas zaobserwować można na uzębieniu mlecznobiałe zmiany. W przypadku nadczynności tarczycy przyjmują one barwę niebiesko-białą.
Wrodzony niedorozwój szkliwa
Choroba ta objawia się nieprawidłową strukturą bądź ubytkiem szkliwa. Jest dziedziczna i objawia się wyjątkową miękkością tego ostatniego. Na zębach pojawiają się nierówności i przebarwienia. Leczenie tego rodzaju schorzenia polega na założeniu licówek bądź odbudowie korony.
Przebarwienie powstałe w wyniku urazu mechanicznego
W wyniku urazu mechanicznego może dojść do pęknięcia naczynia krwionośnego znajdującego się w miazdze. Wówczas ząb od razu staje się różowy, a barwa po kilku dniach zmienia się w różowo-brązową. Zęby takie z łatwością można wybielić.
Próchnica zębów
Próchnica zębów również powoduje powstawanie na zębach przebarwień. Zmiany są najczęściej mlecznobiałe bądź szaro-brązowe. Występuje również w postaci czarnych plamek na zębach. Często tego rodzaju przebarwienia na zębach spotykane są u dzieci.
Porfiria
Porfiria to choroba genetyczna wynikająca z zaburzenia przetwarzania hemoglobiny we krwi. Choroba ta objawia się na wiele sposobów. Jednym ze skutków jest przebarwienie zębów w kolorze czerwono-szarym
Przebarwienia na zębach – jak się ich pozbyć?
Jeśli zęby są twoim kompleksem i marzysz o pozbyciu się plam na zębach, istnieje kilka metod, które pomogą ci pozbyć się nieestetycznych zmian. Oczywiście należy również pamiętać, że po poddaniu się leczeniu czy zabiegowi należy zmienić swoje nawyki, gdyż w przeciwnym razie problem szybko powróci. Jeśli przebarwienia zębów są wynikiem spożywania zbyt dużej ilości kawy czy herbaty, postaraj się ograniczyć ich ilość. To samo dotyczy napojów gazowanych czy papierosów. Oczywiście w niektórych przypadkach ograniczenie środka powodującego przebarwienia nie jest możliwe. Dotyczy to np. leków, więc jeśli to tylko możliwe, poddaj się zabiegowi po zakończeniu leczenia. Jak usunąć przebarwienia na zębach?
Stosowanie wkładek i past wybielających
Rozwiązanie to jest dobre w przypadku konieczności pozbycia się przebarwień z pojedynczego zęba lub zmian o niewielkim rozmiarze. Wkładkę stosuje się przez 3–5 dni, a następnie kilkukrotnie powtarza się zabieg. Dzięki temu możliwe jest trwałe pozbycie się przebarwień. W przypadku past przy regularnym stosowaniu zauważyć można zmniejszenie plam i uzyskanie pożądanego koloru zęba.
Piaskowanie i wybielanie zębów
Sposób ten jest dobry, jeśli przebarwienie zębów spowodowane jest czynnikami zewnętrznymi, np.spożywaniem kawy czy paleniem papierosów. Jest to proste rozwiązanie i bez problemu zabieg można wykonać w każdym gabinecie stomatologicznym.
Mikroabrazja
Mikroabrazja to dość popularny zabieg wykonywany w gabinetach stomatologicznych. Pozwala on na usunięcie drobnych przebarwień powstałych na skutek problemów z mineralizacją bądź w wyniku działania takich czynników zewnętrznych, jak palenie tytoniu, spożywanie napojów gazowanych czy picie kawy i herbaty. Efekty zależą tutaj od wielu aspektów, m.in. od budowy zębów. Zdarza się, że już po miesiącu od wykonania zabiegu przebarwienia powracają.
Licówki
Licówki to sposób nie tylko na pozbycie się przebarwień, ale także na uzyskanie śnieżnobiałego uśmiechu. Metoda ta polega na nałożeniu specjalnych płatków na powierzchnię zęba od zewnętrznej strony. Dzięki temu w prosty sposób zakryć można wszelkiego rodzaju niedoskonałości i cieszyć się pięknym uśmiechem.
Przebarwienia na zębach – podsumowanie
Przebarwienia na zębach spowodowane są wieloma czynnikami. Mogą one powstawać na skutek takich czynników wewnętrznych, jak genetyka czy choroby zębów lub zewnętrznych, np. spożywania kawy, herbaty i napojów gazowanych, palenia papierosów, niewłaściwej higieny jamy ustnej czy przyjmowanych leków. Istnieje kilka sposobów na walkę z przebarwieniami. Warto rozpocząć od domowych metod, np. past czy pasków wybielających. Jeśli rozwiązanie to nie przyniesie rezultatów, wówczas lepiej skorzystać z pomocy specjalisty.