Wiele kobiet nie jest do końca świadomych kształtu i wyglądu swoich warg sromowych. Z kolei kiedy już obejrzą swoje miejsca intymne w lustrze, zadają sobie pytania: „Jak powinny wyglądać wargi sromowe? Czy mój srom jest normalny? Czy coś jest ze mną nie tak?”. Jeśli brzmią one dla ciebie znajomo – najwyższa pora dokładniej przyjrzeć się tej kwestii. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, kiedy przerost warg sromowych stanowi prawdziwy problem oraz jakie są sposoby na zaradzenie mu.
Wargi sromowe – jak powinny wyglądać?
Być może już nie raz zastanawiałaś się, czy twoje wargi sromowe wyglądają tak, jak powinny. Czy istnieje jakiś wzór lub idealny wygląd sromu? Krótka odpowiedź brzmi – nie! Każda kobieta jest inna, a jej ciało skonstruowane jest w swój unikalny sposób. Zdarzają się schowane i wystające wargi sromowe, asymetryczne lub równe, małe i duże, cienkie i grube.
Wszystkie rodzaje są całkowicie normalne, o ile nie odczuwasz żadnych nieprzyjemnych dolegliwości lub dyskomfortu podczas wykonywania codziennych czynności. Przerost warg sromowych staje się problemem wówczas, gdy utrudnia ci czerpanie przyjemności z seksu oraz utrzymanie zdrowia miejsc intymnych lub dobrego samopoczucia.
Wargi sromowe – anatomia
Srom to żeńskie narządy płciowe. Wszystkie jego elementy są mocno ukrwione i unerwione – dlatego pozwalają ci na odczuwanie orgazmu, ale też bólu i innych dolegliwości. Na jego budowę składają się:
- wzgórek łonowy,
- wargi sromowe mniejsze,
- łechtaczka,
- przedsionek pochwy,
- wargi sromowe większe.
Dokładna anatomia jest nieco bardziej skomplikowana. Żeńskie narządy rozrodcze są rozwinięte i doskonale przystosowane do swojej funkcji. Działają w sposób niezwykle złożony. Pamiętaj, że każda kobieta jest inna, w związku z czym twój srom może wyglądać skrajnie inaczej od innych. Unikalna budowa warg sromowych ma za zadanie chronić delikatne narządy przed infekcjami i innymi czynnikami zewnętrznymi. Jak to dokładnie wygląda?
Wargi sromowe mniejsze i większe
Wargi sromowe większe to fałdy skórne, które biegną od wzgórka łonowego do odbytu. Po bokach rozgranicza je od reszty skóry bruzda skórno-udowa. Znajdują się one na zewnątrz, a kolor mają przeważnie zbliżony do reszty skóry lub bardziej różowy. Mogą też być znacznie ciemniejsze – nawet brązowe. Zależy to głównie od twojej karnacji i hormonów. Duże wargi sromowe zawierają dużą ilość tkanki tłuszczowej i owłosienia. Chronią twoją pochwę przed bakteriami i uszkodzeniami mechanicznymi.
Wargi sromowe mniejsze i większe połączone są ze sobą z przodu i z tyłu tzw. spoidłami. Wargi sromowe mniejsze znajdują się głębiej – widoczne są dopiero po rozchyleniu warg sromowych zewnętrznych. Jest to po prostu mocno ukrwiony płat skóry. Właśnie temu zawdzięcza swój intensywnie różowy, czerwony lub ciemniejszy kolor. Nie znajdziesz na nich owłosienia, tłuszczu ani gruczołów potowych.
Przerost warg sromowych mniejszych – czy to problem wyłącznie estetyczny? Czy utrudnia normalne funkcjonowanie?
Teoretycznie wargi sromowe wewnętrzne są mniejsze od zewnętrznych. U kobiet w różnym wieku zdarzają się jednak odstępstwa od tej reguły. Przerośnięte wargi sromowych mniejsze to zjawisko, które pojawia się, gdy wargi mniejsze są większe od warg sromowych większych. Nie jest to właściwie żadne schorzenie ani nieprawidłowość, jednak może utrudniać ci niektóre zadania. Może powodować ból lub mniejszy dyskomfort podczas uprawiania sportu, stosunku lub przy zwykłym poruszaniu się. Przerost wargi sromowej klasyfikowany jest, gdy wargi mniejsze mierzą więcej niż 4 cm.
Przerośnięte wargi sromowe to problem nie tylko fizyczny i estetyczny, ale też psychiczny. Jeśli sama zauważyłaś u siebie to zjawisko, możliwe że odczuwasz w związku z nim wstyd, kompleksy, a nawet blokady i trudności na tle seksualnym. Warto wtedy sięgnąć po sprawdzone metody poprawy takiej sytuacji. Najpierw jednak powinnaś poznać źródło tego problemu. Czym spowodowany jest przerost warg sromowych mniejszych?
Urazy sromu, infekcje pochwy i inne – przyczyny przerostu warg sromowych
Dlaczego właściwie wśród kobiet pojawia się przerost warg sromowych? Powodów może być wiele. Być może w twoim przypadku jest to po prostu wada wrodzona? Wystające wargi sromowe mogły jednak pojawić się u ciebie z czasem – na skutek twoich działań lub zmian wewnętrznych w twoim ciele.
Przerost wargi sromowej najczęściej spowodowany jest:
- intensywnym życiem seksualnym;
- noszeniem biżuterii w miejscach intymnych;
- jednym lub wieloma porodami;
- uszkodzeniami mechanicznymi, operacjami chirurgicznymi lub wypadkami;
- leczeniem hormonalnym;
- infekcjami pochwy;
- podrażnieniem skóry warg sromowych;
- zaburzeniami hormonów;
- niektórymi chorobami, w tym np. obrzękiem chłonnym lub mielodysplazją.
Czasem jednak żaden z powyższych czynników nie wpływa na powiększenie się twoich warg sromowych. Jeśli należysz do grona kobiet drobnych i szczupłych, twoje wargi sromowe mniejsze mogą wystawać poza zewnętrzne pomimo braku jakichkolwiek wad. Dzieje się tak, gdy wargi sromowe większe mają za mało wypełniacza w postaci tkanki tłuszczowej.
Przerośnięte wargi sromowe – co robić?
Przerost warg sromowych nie zawsze stanowi problem. Jeśli jednak sytuacja ta wpływa na twój komfort fizyczny i psychiczny, warto się nim zainteresować. Przerost wargi sromowej może sprawić, że czujesz się nieatrakcyjnie lub niekomfortowo. Czasem dochodzi do sytuacji, gdy ciężko ukryć wargi sromowe pod bielizną lub strojem kąpielowym. Jeszcze większym kłopotem są bolesne otarcia, chociażby przy noszeniu ciasnych ubrań lub podczas aktywności fizycznej.
Jeśli sytuacja ta utrudnia ci codzienne życie, nie warto jej ignorować. Udaj się do lekarza i wyjaśnij mu swój problem. Może on zalecić ci zabieg zmniejszenia warg sromowych.Nie musisz obawiać się tej operacji. Jest stosunkowo prosta i szybka do wykonania; decyduje się na nią coraz większa liczba kobiet z tym problemem anatomicznym.
Labioplastyka – zabieg na przerost wargi sromowej
Korekta warg sromowych to procedura ginekologii estetycznej o nazwie labioplastyka. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Podczas zabiegu lekarz usunie nadmiar tkanki z warg sromowych pacjentki. Następnie fałdki zszywane są w taki sposób, aby zachować jak najwięcej czułości i sprawności tkanek. Nie musisz też obawiać się blizny – istnieją nowoczesne sposoby na przeprowadzenie tego zabiegu, które pozostawiają po sobie niemal niezauważalny ślad.
Zabieg ginekologiczny usunięcia przerostu warg sromowych kosztuje już od około 1500 zł nawet do 5000 zł. Jeśli budowa twoich warg sromowych mocno utrudnia ci normalne funkcjonowanie, możliwe jest wykonanie tej operacji w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Najprawdopodobniej jednak będziesz musiała zapłacić za niego sama.
Zdecydowanie lepsza jest labioplastyka laserowa niż operacja z użyciem skalpela. Laser jest mniej inwazyjny, ogranicza krwawienie i usprawnia gojenie. Ryzyko powstawania blizn i powikłań pooperacyjnych jest w ten sposób ograniczone do minimum.
Rana po przebytej operacji przerostu warg sromowych goi się około 4-6 tygodni. Zachowaj w tym czasie pełną abstynencję seksualną. Siedzieć i chodzić możesz jednak zacząć już po 4-7 dniach. Pierwsze dni po operacji lepiej jednak spędzić w łóżku i zachować ostrożność nawet przy drobnym poruszaniu się.
Przerost warg sromowych jest dość powszechnym zjawiskiem, które nie zawsze stanowi poważny problem. Wiele kobiet żyje w ten sposób wiele lat i nie odczuwa w związku z tym jakichkolwiek problemów. Warto jednak się nim zainteresować, jeśli utrudnia ci normalne funkcjonowanie. Wystające wewnętrzne wargi sromowe są podatne na otarcia i infekcje. Nie narażaj się na ból i dyskomfort – umów się na zabieg labioplastyki, aby przywrócić swoje wargi sromowe do normy. Coraz więcej kobiet decyduje się na tę operację. Dzięki niej z pewnością odzyskasz dawną pewność siebie oraz pełną swobodę ruchu.