Swędząca skóra na głowie i ciele sprawia sporo kłopotów. Trudno powstrzymać się przed odruchem drapania głowy czy danej części ciała, nawet jeśli jest się w towarzystwie. Poza tym świąd skóry głowy prowadzi często do łupieżu. Z kolei drapanie przesuszonego naskórka to prosta droga do problemu łuszczącej się skóry. Jakie są przyczyny tych dolegliwości? Czy są domowe sposoby, łagodzące problem? Jak działa soda oczyszczona na swędzenie skóry? Sprawdźmy.
Jakie są przyczyny świądu skóry ciała?
Świąd skóry ciała może być objawem różnych schorzeń, m.in. zaburzeń hormonalnych, chorób wątroby, zapalenia skóry na tle grzybiczym i bakteryjnym, ale też alergii pokarmowej i uczulenia na kosmetyki czy środki piorące. Uporczywym świądem obawia się też nerwica skóry, towarzysząca często innym rodzajom nerwic. Najczęściej jednak przyczyną jest nadmierne przesuszenie ciała. Podobnie jest ze skórą głowy. Zbyt częste mycie prowadzi do przesuszenia naskórka, który zaczyna swędzieć. Drapanie zaś prowadzi do powstawania łupieżu. Szkodliwe jest też zbyt rzadkie mycie głowy i niedokładne spłukiwanie kosmetyków z włosów.
Swędzenie skóry głowy. Jak sobie pomóc?
Zacznij od ustalenia powodu powstania problemu swędzącej skóry. Być może powinnaś zmienić balsamy do skóry i szampon do włosów? A może niedokładnie spłukałaś odżywkę i dlatego ciągle się drapiesz po skórze? Poza tym kłopot ten nasila się często w zimie, gdy na skórę oddziałuje na przemian mroźne i gorące powietrze oraz noszenie grubej czapki. Na szczęście jest sporo sprawdzonych domowych metod, aby złagodzić świąd skóry. Wypróbuj je i naucz się prawidłowo pielęgnować skórę. Jeśli to nie pomoże, skonsultuj się z dermatologiem.
Ocet jabłkowy i inne domowe sposoby na oczyszczenie skóry
Ocet jabłkowy zawiera wiele prozdrowotnych minerałów i witamin. Działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo na skórę. Tonizuje i znakomicie oczyszcza naskórek z wirusów i bakterii. Pomaga przez to zwalczyć swędzenie skóry głowy. Jak go stosować? Zmieszaj ocet z wodą w proporcji 1:1 i wetrzyj w skórę głowy. Pozostaw na 15 minut, po czym dokładnie spłucz włosy pod bieżącą wodą. Takim roztworem możesz też przecierać skórę ciała, omijając skaleczenia, sączące się krosty i drobne ranki. Zbawienne działanie na skórę głowy ma sok z aloesu. Ulgę skórze głowy przyniosą wcierki z soku, bo przywraca on właściwe pH i odżywia cebulki włosów.
Soda oczyszczona na swędzenie skóry. Jak stosować sodę?
Soda oczyszczona ma wiele zastosowań w kosmetyce. Papkę z sodą zmieszaną z wodą możesz wetrzeć w wilgotne włosy i skórę głowy. Soda oczyszcza naskórek. Wchłania nadmiar sebum i normalizuje pracę gruczołów łojowych. Papką możesz też smarować zmiany skórne na twarzy i całym ciele, omijając okolice intymne i otwarte ranki. Drugi sposób na świąd głowy to dodawanie sody do szamponu do mycia włosów. W tym celu wsyp kilka łyżeczek sody na dłoń i dolej szampon. Umyj włosy i dokładnie spłucz wodą.
Soda oczyszczona do kąpieli i peelingu
Sodę możesz też dosypać do wanny z wodą do kąpieli. Ułatwi ci to pozbycie się swędzenia naskórka. Sposobem na usunięcie zrogowaciałych komórek skóry oraz nawilżenie jej, jest peeling zrobiony z płatków owsianych, oliwy z oliwek i sody. Oliwka natłuści przesuszoną skórę. Jeśli cierpisz z powodu podrażnienia, to użyj soku z aloesu zamiast oliwki.
Jeśli problem swędzącej skóry się powtarza, to zachowaj czujność. Zlekceważony może prowadzić do atopowego zapalenia skóry. Może też być oznaką poważniejszych chorób.