Bardzo często mówi się, że suchość pochwy to głównie problem pań, które menopauzę mają już za sobą. Nie jest to jednak absolutnie prawda, ponieważ ta uciążliwa dolegliwość występuje u kobiet w każdym wieku. Jej przyczyny bywają bardzo różne, choć nierzadko powodem jest infekcja. Istotną informacją jest też to, że suchość pochwy może być zarówno symptomem, jak i przyczyną chorób pochwy. Na szczęście jednak istnieje wiele sposobów na to, aby poradzić sobie z nią w szybki sposób. Przeczytaj, czym dokładnie jest suchość pochwy!
Czym jest suchość pochwy?
O suchości pochwy mówi się wtedy, gdy poziom nawilżenia pochwy i sromu jest niewystarczający. To poważny i jednocześnie wstydliwy problem zdrowotny, o którym wiele pacjentek nie chce mówić – nawet swojemu lekarzowi. Jest to jednak ogromny błąd, ponieważ odpowiedni stopień nawilżenia okolic intymnych jest szczególnie istotny m.in. dla komfortu życia codziennego. W końcu, gdy ścianki pochwy nie są właściwie nawilżone przez śluz, to nie jest ona dostatecznie chroniona przed wnikaniem patogenów, a współżycie jest niezwykle utrudnione. Zatem jeśli występuje u ciebie suchość pochwy, to możesz być narażona na różne infekcje intymne, a stosunki seksualne mogą być bardzo bolesne.
Jakie są objawy suchości pochwy?
Odczuwasz suchość i pieczenie? To znak, że być może występuje u ciebie suchość pochwy. Te dolegliwości najbardziej możesz odczuwać podczas stosunku seksualnego, ale również podczas chodzenia. Do innych objawów tej dolegliwości zalicza się:
- uporczywe swędzenie;
- kłucie w pochwie;
- podrażnienie;
- większą podatność na infekcje intymne;
- pulsowanie w pochwie;
- upławy, czyli wydzielinę z pochwy;
- plamienie (wynikające z pękania naczynek krwionośnych);
- spadek libido.
Przyczyny suchości pochwy
Musisz wiedzieć, że suchość pochwy może wynikać z wielu powodów, lecz zawsze niezależnie od przyczyny, wymaga wizyty u ginekologa, ponieważ przed rozpoczęciem leczenia konieczne jest wykluczenie procesów patologicznych, a to możliwe jest jedynie w gabinecie ginekologicznym. Poniżej znajdziesz kilka słów o najczęstszych przyczynach suchości w pochwie!
Infekcje
Jedną z najczęstszych przyczyn zaburzeń wydzielania śluzu są infekcje. Jeśli zmagasz się z infekcją grzybiczą, to poza białymi, grudkowatymi upławami, świądem i pieczeniem okolic intymnych, możesz odczuwać nieprzyjemną suchość pochwy. Ta dolegliwość może pojawić się także wskutek zakażenia bakteryjnego czy infekcji spowodowanej zakażeniem pierwotniakowym rzęsistkiem pochwowym.
Menopauza
Problem suchości pochwy często spowodowany jest menopauzą. To wyjątkowy okres życia kobiety, w którym mają miejsce spore i jednocześnie gwałtowne zmiany hormonalne. Jest to ściśle związane ze spadkiem hormonów płciowych – estrogenów. U niektórych kobiet występuje to również tuż przed menstruacją. Wtedy dochodzi do zmian w środowisku pochwy, ścianki robią się wrażliwsze na podrażnienia, czego efektem są bóle przy stosunku. Dodatkowo wiedz, że suchość w pochwie pojawia się także u kobiet tuż po ciąży i tutaj przyczyną też są wahania poziomu estrogenu oraz zmiany poporodowe.
Środki antykoncepcyjne
Powszechnie przyjmowane przez kobiety środki antykoncepcyjne również mogą odpowiadać za suchość pochwy. Mowa tutaj nie tylko o popularnych tabletkach, ale również plastrach. W takim przypadku najlepiej po prostu zmienić lek – oczywiście powinno to się odbyć pod kontrolą lekarza. Zwykle takie działanie przynosi spodziewane skutki, ale niestety nie zawsze. Gdy zmiana antykoncepcji nie pomogła, to możesz wypróbować proponowane przez nas metody leczenia suchości pochwy, które znajdziesz w tym artykule.
Stres
Często zdarza się, że suchość pochwy ma związek ze sferą psychiczną. Niektóre kobiety obawiają się zajścia w ciążę, nie są gotowe na pierwszy stosunek, czy też boją się, że nie zadowolą swojego partnera, a to wiąże się z dużym stresem. Ma on ogromny wpływ na poziom nawilżenia pochwy, dlatego jeśli występuje u ciebie ta dolegliwość, to upewnij się, czy powodem nie jest po prostu stres.
Inne przyczyny suchości w pochwie
Koniecznie musisz też wiedzieć, że suchość pochwy może być wywołana m.in.:
- stanem przedmenopauzalnym;
- chemio- i radioterapią;
- karmieniem piersią;
- przyjmowaniem leków przeciwdepresyjnych i przeciwpsychotycznych;
- cukrzycą;
- stwardnieniem rozsianym;
- paleniem papierosów.
Oprócz tego wiedz, że suchość pochwy może wynikać z alergii np. na prezerwatywy lub podpaski. Ponadto często mówi się, że nie bez znaczenia jest styl życia. Jeśli źle się odżywiasz lub mało sypiasz, to również ma to wpływ na występowanie tego typu dolegliwości.
Jak wygląda leczenie suchości pochwy?
Przebieg leczenia suchości pochwy zawsze jest uzależniony od przyczyny występowania tej dolegliwości.
Najczęstsze przyczyny i sposoby leczenia
W przypadku gdy okaże się, że powodem są choroby pochwy (infekcje bakteryjne lub grzybicze), to niezbędne będzie ich wyleczenie i przywrócenie naturalnej flory bakteryjnej pochwy. Jeśli natomiast suchość pochwy występuje u kobiety w okresie menopauzy, to często sprawdza się podawanie hormonalnej terapii zastępczej, choć niestety ta metoda nie jest dla wszystkich.
Jak złagodzić objawy suchości pochwy?
Aby złagodzić nieprzyjemne objawy związane z suchością pochwy, warto zdecydować się na nawilżanie pochwy. Sięgając po dostępne bez recepty środki nawilżające takie jak np. żele, kremy lub globulki dopochwowe zawierające kwas hialuronowy, można, choć na chwilę odetchnąć z ulgą.
Czy można zapobiec suchości pochwy?
Zapobieganie suchości pochwy nie jest wcale takie proste. Z pewnością jednak warto pamiętać o kilku kwestiach, które zmniejszają ryzyko pojawienia się tej dolegliwości. Ważne jest m.in.:
- zdrowe odżywianie;
- nawadnianie organizmu (min. 2 litry płynów dziennie);
- odpowiednia higiena intymna (stosowanie delikatnych i naturalnych środków z dodatkiem kwasu hialuronowego);
- noszenie bielizny z naturalnych materiałów;
- stosowanie nawilżających lubrykantów podczas stosunków seksualnych;
- wypoczynek.
Suchość pochwy a medycyna estetyczna
Suchość pochwy można leczyć na wiele sposobów, choć najczęściej zastosowanie znajdują globulki dopochwowe. Niestety te nie zawsze okazują się skuteczne. W takim przypadku warto rozważyć zabiegi ginekologii estetycznej. Jedną z ciekawszych propozycji jest laserowy zabieg obkurczania pochwy, który poleca się zwłaszcza kobietom w okresie przekwitania. Sporą popularnością cieszy się także terapia osoczem bogatopłytkowym, która polega na pobraniu krwi pacjentki, odwirowaniu jej w specjalnej wirówce i ostrzykiwaniu pochwy otrzymanym koncentratem. Może cię zainteresować również rewitalizacja pochwy przy użyciu kwasu hialuronowego.
Wiesz już, czym jest suchość pochwy i jak można z nią walczyć. Jeśli zatem występują u ciebie zaburzenia związane z produkcją śluzu, to nie czekaj i jak najszybciej zarezerwuj wizytę u lekarza ginekologa. Specjalista przeprowadzi z tobą wywiad i wykona badanie, dzięki czemu będzie mógł dobrać najlepszy sposób leczenia. Pamiętaj również, że suchość w pochwie nie jest absolutnie powodem do wstydu!